Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDzień Niezapominajki i Zofia w centrum uwagi. Taka środa

Dzień Niezapominajki i Zofia w centrum uwagi. Taka środa

Dodano:
Dzień Niezapominajki i Zofia w centrum uwagi. Taka środa
Dyżur

Zapowiada się pogodny czas. 15 maja to nie tylko Dzień Niezapominajki, ale także imieniny Zofii – zwanej również zimną Zośką. Mimo, że to majowe okoliczności przyrody, pogoda potrafi czasem zaskoczyć. W tym roku mamy słoneczny dzień, który może być idealnym momentem do świętowania.

Dzień Niezapominajki to inicjatywa redaktora radiowej Jedynki, Andrzeja Zalewskiego, obchodzona co roku właśnie 15 maja. Święto to, choć przede wszystkim związane z przyrodą, niesie za sobą również głębsze przesłanie – przypomina o docenianiu ważnych chwil w naszym życiu.

W Koninie jest dworek Zofii Urbanowskiej, w którym mieści się obecnie Urząd Stanu Cywilnego, a obok ulica nazwana jej imieniem. Jest także patronką Szkoły Podstawowej nr 1 i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Obchody tego dnia mają szczególnie literacki charakter. W samo południe na Bulwarze Nadwarciańskim odbędzie się czytelnicza akcja dla wszystkich, zorganizowana przez filię Starówka. Tymczasem w głównej siedzibie biblioteki przy ulicy Dworcowej zaplanowano spotkanie dla czytelników w każdym wieku. Podczas wydarzenia Agata Chwirot z UAM w Poznaniu wygłosi wykład pt. „Tomik w żółtej okładce - o wydaniach i lekturach Gucia zaczarowanego". Na stronie internetowej konińskiej biblioteki możecie znaleźć nową zakładkę poświęconą tej wyjątkowej postaci. Dowiecie się tam więcej o jej fascynującym życiu, twórczości literackiej, oraz zasługach, za które została uhonorowana.

Z kolei w Kowalewku (gm. Rzgów), skąd pochodziła Zofia Urbanowska, odbędą się obchody 175. rocznicy jej urodzin. To szczególny czas dla lokalnej społeczności, aby uczcić pamięć. Na dopłenienie tego dnia polecam koncert majowy o 17.00 w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie, na który zapraszają młodzi instrumentaliści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. 

Poza literackimi i kulturalnymi uroczystościami, kolejny dzień testów ósmoklasisty. Po wczorajszych egzaminach z języka polskiego, uczniowie zmierzą się dzisiaj z matematyką. Życzymy wszystkim Zofiom, by ten dzień był pełen radości, a uczniom – spokoju i sukcesów na egzaminie.

Kontak. W razie pytań, opinii czy interwencji możecie się z nami łączyć za pośrednictwem WhatsAppa, maila: redakcja@portal.lm.pl i pod tel. 535 990 026.

 

Czytaj więcej na temat:dyżur, Zofia Urbanowska, imieniny, biblioteka
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole