Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDzień walki z otyłością. Skutki uboczne mogą być opłakane - ostrzegają lekarze

Dzień walki z otyłością. Skutki uboczne mogą być opłakane - ostrzegają lekarze

Dodano:
Dzień walki z otyłością. Skutki uboczne mogą być opłakane - ostrzegają lekarze

– Zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia to najprostsze metody walki z otyłością – przypominają medycy z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy regularnie alarmują o skutkach problemu, z którym boryka się co piąty Polak, a co drugi ma nadwagę. 

Podkreślają, że otyłość często bywa przyczyną groźnych chorób oraz w wielu przypadkach prowadzi do niepełnosprawności. 

- Nieleczona odpowiada m.in. za rozwój chorób układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca), cukrzycy, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, zwiększa również ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Osoby otyłe częściej umierają z powodu udaru mózgu czy zawału serca

– wymienia Bożena Janicka. 

Odrębną sprawą jest niepełnosprawność. Osoby otyłe cierpiące z powodu zwyrodnienia układu kostno-stawowego przestają się ruszać i wymagają opieki innych. 

– Zanim przejdziemy do zaleceń, warto zastanowić się, skąd biorą się nadmierne kilogramy? Przede wszystkim masa pochłanianych fast foodów. Chipsy, frytki, różnego rodzaju burgery nasycone majonezem i sosami, wysoko słodzone napoje i masa słodkich przekąsek. Do tego brak ruchu. - Niestety często to sami rodzice utrwalają nieprawidłowe wzorce odżywiania i przekazują niezdrowy styl życia swoim dzieciom. Jako lekarzy rodzinnych, najbardziej martwi nas fakt, że krytyczną grupę, jeśli chodzi o otyłość, stanowią osoby młode oraz dzieci w wieku 7-13 lat. Już co piąte dziecko w Polsce ma problem z nadmierną masą ciała. Notoryczne zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, brak jakiejkolwiek aktywności, zła dieta bogata w przetworzone produkty – to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Jeśli już w tak młodym wieku problemem stają się nadmierne kilogramy, to co z takim człowiekiem stanie się w przyszłości?

– pytają lekarze PPOZ. 
 
Mimo że statystyki „krzyczą” problem otyłości nadal bywa bagatelizowany. Tymczasem to jeden z największych i najgroźniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. 

- Jeśli nie zmienimy naszej świadomości oraz nawyków, powikłania zdrowotne skutkujące zgonami staną się jeszcze bardziej powszechne. Walka z otyłością powinna się rozpocząć już od najmłodszych lat. Tylko prawidłowo kształtowane nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna jest w stanie powstrzymać śmiertelnie groźną epidemię

– alarmuje Bożena Janicka. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole