Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościElektrownia jądrowa w Pątnowie. Porozumienie coraz bliżej? Amerykanie i Koreańczycy w sporze o technologię

Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Porozumienie coraz bliżej? Amerykanie i Koreańczycy w sporze o technologię

Dodano:
Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Porozumienie coraz bliżej? Amerykanie i Koreańczycy w sporze o technologię

Jak informuje portal Energetyka 24, wszystko wskazuje na to, że spierający się o technologię jądrową Amerykanie i Koreańczycy są bliscy porozumienia.

Koreanska firma KHNP, która chce postawić reaktory w koninskim Pątnowie, ma zapłacić Westinghouse z USA za tak zwane „doradztwo technologiczne”. - podaje gazeta Korea Economic Daily, na którą powołuje się portal. Mają to być opłaty doradcze za transfer technologii.

- Według ustaleń Korea Economic Daily pewien wpływ na przebieg sporu miała decyzja polskiej spółki PGE PAK Energia Jądrowa (będącej partnerem KHNP) w sprawie złożenia wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla elektrowni jądrowej, która ma być oparta na spornej technologii reaktorów APR1400.

„Polska rozpoczęła ten proces w wyniku presji ze strony Westinghouse, żeby ten mógł jak najszybciej zakończyć arbitraż z KHNP i współpracować przy budowie elektrowni jądrowej” - powiedział cytowany przez Korea Economic Daily Jeong Yong Hoon, profesor inżynierii jądrowej z Korea Advanced Institute of Science and Technology. - czytamy na portalu Energetyka 24.

Amerykanie złożyli pozew przeciwko Koreańczykom pod koniec października ubiegłego roku. Domagali się nałożenia na KHNP zakazu przekazywania technicznych informacji o reaktorach APR1400 m.in. do naszego kraju.

Amerykanie, którzy również chcą w Polsce wybudować elektrownię jądrową, podnosili, że są właścicielami systemu, na podstawie którego Koreańczycy zaprojektowali swoje reaktory. Dotąd KHNP utrzymywała, że roszczenia Amerykanów są bezpodstawne, ponieważ sporny system został tak przez koreańską spółkę zmodyfikowany, że stał się jej własnością.

Prezes zarządu PAK Piotr Woźny od początku tego sporu twierdził, że nie wpłynie on na proces budowy elektrowni w konińskim Pątnowie. Jak mówił w programie Nasze Sprawy w listopadzie ubiegłego roku, decyzja Amerykanów o pozwie ma związek z wyborem partnera do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przez polski rząd. – To był taktyczny ruch ze strony Westinghouse’a – podkreślał. Według prezesa ZE PAK pozew miał wzbudzić wątpliwości u rządzących, czy Koreańczycy są wiarygodnym partnerem.

Tymczasem koreański koncern i polscy partnerzy, mimo nieporozumień z Amerykanami od początku nie zwalniali tempa.

Już po złożeniu pozwu przez firmę z USA spółka KHNP podpisała list intencyjny z PGE i ZE PAK w sprawie budowy elektrowni. Założono również spółkę PGE PAK Energia Jądrowa S.A., która zajmie się inwestycją. 10 miesięcy później, w połowie sierpnia tego roku złożyła ona w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy elektrowni jądrowej w konińskim Pątnowie.

Dokument ten, jak już informowaliśmy, pozwoli na rozpoczęcie dalszego etapu prac związanych z lokalizacją, badaniami środowiskowymi i wystąpieniem o pozwolenie na budowę. Uruchomienie pierwszego reaktora w Pątnowie jest możliwe w 2035 r.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole