Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościFinanse pod kontrolą – jak skutecznie odkładać pieniądze?

Finanse pod kontrolą – jak skutecznie odkładać pieniądze?

Materiał promocyjny

Dodano:
Finanse pod kontrolą – jak skutecznie odkładać pieniądze?
materiał promocyjny

Nowy rok to zwykle postanowienia i cele na kolejne miesiące. Wymarzony urlop, nowy samochód, potrzebny remont – wydatków nigdy nie brakuje, ale konieczne są na nie fundusze. Jak odkładać pieniądze na konkretny cel, aby szybko uzbierać potrzebną kwotę?

Gromadzenie oszczędności wymaga dwóch rzeczy: nadwyżek finansowych oraz nawyku ich odkładania. Wydaje się proste w teorii, jednak praktyka często jest dużym wyzwaniem. W przypadku sytuacji awaryjnej szybkim rozwiązaniem może być pożyczka, która pokryje wydatki na zepsuty sprzęt, remont czy wyjazd. Jednak na dłuższą metę warto wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Jak to zrobić?

Budżet

Pierwszy krok, który pozwala sprawdzić ile zarabiamy, ile wydajemy i ile jesteśmy w stanie odłożyć. Budżet to najważniejsza rzecz zanim zaczniemy cokolwiek robić ze swoimi pieniędzmi. Dzięki temu, jakie zbędne wydatki można wyeliminować lub podjąć decyzję o wyższych zarobkach (podwyżka, zmiana pracy, dodatkowe zajęcie). Kiedy w budżecie pojawią się nadwyżki przeznaczamy je na poczet oszczędności.

Cele finansowe

Cel pomaga sprawdzać postępy, motywować się do oszczędzania i w razie potrzeby szukać nowych źródeł dochodów. Mając wyznaczoną konkretną kwotę łatwiej jest zrezygnować z niepotrzebnych wydatków, a zbliżanie się do niej daje największą satysfakcję.

Automatyczny przelew

W dniu wypłaty konkretna kwota wpada na konto oszczędnościowe bez konieczności wykonania przelewu. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędności rosną praktycznie same, bez wymówek. Najlepiej transakcję ustawić zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, bo po kilku dniach mogą pojawić się inne wydatki i łatwiej jest wydać kwotę przeznaczoną do odłożenia.

Spłata długów

Oszczędzanie jest możliwe nawet jeśli mamy długi, ale wymaga większej dyscypliny i nadwyżki finansowej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spłata długów, ale zanim to nastąpi nie rezygnuj z odkładania – oszczędzaj mniejsze kwoty, nawet minimalne. Po kilku miesiącach zobaczysz większą kwotę, która będzie motywacją zarówno do uregulowania zobowiązań, jak i dalszego oszczędzania.

Kontroluj oszczędności

Kontrola postępów pozwala na ewentualne modyfikacje i zmiany w celach. Nie zaleca się sprawdzania konta oszczędnościowego co miesiąc, ale raz na kwartał to dobry moment, aby zweryfikować stan finansów. Warto też przy tej okazji sprawdzić budżet i zaktualizować kwotę, którą odkładamy.

Skuteczne odkładanie pieniędzy wymaga cierpliwości i konsekwencji. Regularne monitorowanie swoich finansów i dostosowywanie strategii do zmieniających się warunków życiowych pozwoli utrzymać finanse pod kontrolą.

Czytaj więcej na temat:pieniądze, finanse osobiste, oszczędności
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole