Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościFundacja SPS znów namawia kobiety do udziału w wyborach

Fundacja SPS znów namawia kobiety do udziału w wyborach

Dodano:
Fundacja SPS znów namawia kobiety do udziału w wyborach

fot. Fundacja SPS

Po sukcesie kampani profrekwencyjnej przed wyborami parlamentarnymi, Fundacja SPS znów uaktywnia się przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 7 kwietnia. W internetowej ankiecie pyta obywatelki o ocenę działania ich miast i gmin. 

Dostępność żłobków i przedszkoli, polityka mieszkaniowa, wsparcie lokalnych przedsiębiorców, dostęp do lekarzy, wsparcie zdrowia psychicznego młodzieży, możliwości rozwoju kobiet – między innymi o te tematy pyta Fundacja SPS w ankiecie udostępnionej internautkom. To przygotowania do kolejnych działań zachęcających do udziału w wyborach. Tym razem samorządowych.

Pytają kobiety o ocenę działania władz gmin

Fundacja SPS prowadziła przed wyborami parlamentarnymi kampanię pod hasłem Wspieram Sukces Kobiet. Liderką akcji była Olga Legosz, wiceprezeska Fundacji SPS, znana na Instagramie jako nomadmum81, do działań włączyło się wiele innych znanych osób. Na zestaw pytań stworzony na bazie ankiet wypełnionych przez kobiety odpowiedziało ponad 300-stu kandydatów startujących w wyborach. Frekwencja wyborcza była najwyższa w historii Polski – wyniosła 74,38 proc. Rekord – 73,7 proc. – padł również wśród kobiet. 

Teraz Fundacja SPS znów rozpoczęła działania przed wyborami samorządowymi. Na jej profilu na Instagramie pojawiło się kilka postów zapowiadających wznowienie aktywności. Pod koniec lutego pojawił się link do ankiety z pytaniami o ocenę pracy samorządów. 

- Wyniki ankiet posłużą nam przed wyborami samorządowymi do grillowania kandydatów w tematach potrzebnych kobietom między innymi do aktywizacji zawodowej. Im więcej głosów kobiet zbierzemy, tym nasza moc oddziaływania w wyborach będzie większa

– wyjaśnia na Instagramie Olga Legosz. 

W ankiecie padają pytania m.in. o to, czym respondentki kierują się przy wyborze kandydatów, jak oceniają funkcjonowanie ich gmin w wielu obszarach, np. dostępności żłobków i przedszkoli, jakości edukacji, transportu publicznego, polityki mieszkaniowej, wsparcia lokalnych przedsiębiorców, dostępności do publicznych obiektów sportowych, terenów zielonych, dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. 

Na razie organizatorzy kampanii nie chcą zdradzić, jak dalej będą prowadzić działania i czy ponownie na podstawie wypełnionych ankiet zostaną stworzone zestawy pytań do kandydatów startujących w wyborach samorządowych. Przed parlamentarnymi na pytania odpowiedziało ponad 300-stu kandydatów. 

Czy znasz radnych swojej gminy? Daj im pracę świadomie! 

Na swoim profilu na Instagramie Fundacja SPS zapytała też internautki o to, czy znają radnych ze swojej gminy. Wśród kilkudziesięciu odpowiedzi wiele osób przyznawało, że nie zna albo że to te same twarze od 20-stu lat. Zwracano też uwagę na przewagę mężczyzn w radach gmin i miast. 

- Znam i obserwuję działania radnych oraz posiedzenia rady gminy on-line. Na całą radę może cztery osoby działają aktywnie na rzecz mieszkańców. Pozostali budzą się przed wyborami. W większości są to te same osoby od 20-stu lat

– pisze internautka Gosia. 

A Kalina dodaje:

- Znam radnego, który mieszka obok mnie. Jeździ tymi samymi drogami, chodzi tymi samymi chodnikami. Nie rażą go ani dziury, ani brak pokrywy na studzience kanalizacyjnej. W dzielnicy nie ma placu zabaw, miejsca spotkań dla dzieci i młodzieży. Wszystkie problemy musimy zgłaszać sami. Jest ich wiele, ale radny - emeryt nic z nimi nie robi. 

Sama Olga Legosz, liderka kampanii profrekwencyjnej, doznała nieprzyjemnego zaskoczenia, gdy odkryła, że w Radzie Warszawy nie ma żadnego przedstawiciela dzielnicy, w której mieszka. 

- W tych wyborach będę namawiała do oddawania głosów na znanych sobie kandydatów – podkreśla Olga Legosz. – Samorząd powinien być blisko ludzi, a wyborcy powinni wiedzieć, co każdy z samorządowców reprezentuje, o co walczy, jakie ma priorytety. To my – mieszkańcy gmin, zatrudniamy tych polityków. Rozpoczynam akcję: dawaj pracę świadomie. 

Kampania Fundacji SPS ma ruszyć pełną parą w najbliższych tygodniach. Na razie można ją śledzić na Instagramie, na kontach fundacji i nomadmum81. 

Ankietę można wypełnić TUTAJ.

Paulina Jęczmionka-Majchrzak

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole