Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGdzie sprawdzi się system gaszenia gazem?

Gdzie sprawdzi się system gaszenia gazem?

Materiał promocyjny

Dodano:
Gdzie sprawdzi się system gaszenia gazem?
Materiał promocyjny

Gdzie sprawdzi się system gaszenia gazem? Kiedy warto zainwestować w tego rodzaju zabezpieczenie? Czym właściwie jest system gaszenia gazem? Jakie zalety ma takie rozwiązanie do gaszenia pożarów? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do zapoznania się z treścią niniejszego artykułu.

  1. Czym jest system gaszenia gazem?
  2. Gdzie warto instalować systemy gaszenia gazem?
  3. Jakie gazy używa się w systemie gaszenia gazem?

System gaszenia gazem to specjalny system, który służy do gaszenia pożarów. Dokładniej wykorzystuje się w nim gazy przeznaczone do skutecznego tłumienia ognia. Istnieje wiele rodzajów gazów, które można zastosować w tego rodzaju systemie – na przykład tlen, azot czy argon. Czym dokładnie jest system gaszenia gazem? Gdzie warto zainstalować system gaszenia gazem? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do szybkiej lektury już teraz!

Czym jest system gaszenia gazem?

Co to jest system gaszenia gazem i gdzie znajdzie zastosowanie? Otóż to nic innego jak system składający się z urządzeń gaśniczych, które uwalniają gaz i tym samym szybko zatrzymują cały proces spalania. Taka metoda gaszenia pożarów jest świetną opcją, szczególnie w miejscach, w których z jakiejkolwiek przyczyny nie można wykorzystać innego rozwiązania.

Istnieją różne rodzaje systemów gaszenia gazem. Wyróżnia się między innymi systemy zamknięte, otwarte oraz hybrydowe. Te pierwsze najczęściej stosuje się w dużych obiektach – na przykład na halach produkcyjnych. W systemie zamkniętym gazy uwalniane są do pomieszczenia przez specjalne rury lub kanały. Otwarte systemy najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach, do których zalicza się między innymi serwerownię. Gazy w systemie otwartym uwalniane są za pomocą dysz, które rozmieszcza się w odpowiednich miejscach w danym wnętrzu. Hybrydowe natomiast łączą w sobie rozwiązania obu wcześniej wspomnianych systemów.

Aby zapewnić prawidłowe działanie systemów gaszenia gazem, należy przeprowadzać regularną konserwację i przeglądy. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na system gaszenia gazem, pamiętaj, aby zlecać konserwację i przeglądy całego systemu gaszenia gazem specjalistom. 

Gdzie warto instalować systemy gaszenia gazem?

Ogólnie systemy gaszenia gazem mają szerokie zastosowanie. Nierzadko wykorzystuje się je tam, gdzie właściwie nie ma możliwości zamontowania innego rozwiązania – na przykład innych środków czy wody. System gaszenia gazem będzie zatem doskonałą opcją dla różnego rodzaju serwerowni – nie tylko tych stacjonarnych, ale także mobilnych. To właśnie w takich miejscach  umieszcza się drogi sprzęt, który ostatecznie zapełnia się bardzo ważnymi danymi. Nawet niewielkie zalanie wspomnianego sprzętu prowadzi do ogromnych strat – nie tylko rzeczowych, ale i finansowych. Aby nie ryzykować, warto w takiej sytuacji zamontować system gaszenia gazem.

System gaszenia gazem doskonale sprawdzi się także w elektrowniach, rozdzielniach elektrycznych czy elektrociepłowniach. Ponadto nierzadko system ten wykorzystuje się w archiwach, skarbcach, szpitalach, laboratoriach, na halach produkcyjnych czy w centrach finansowych. A zatem wszędzie tam, gdzie gaszenie wodą pożaru mogłoby pociągnąć za sobą straty finansowe oraz rzeczowe, co mogłoby doprowadzić przedsiębiorstwo nawet do konieczności ogłoszenia upadłości.

Warto wiedzieć, że systemy gaszenia gazem są doskonałą opcją do zabezpieczania nie tylko jednego pomieszczenia, ale także całych budynków. Świetnie sprawdzą się także do ochrony pojedynczych przedmiotów – jednego konkretnego eksponatu, maszyny czy urządzenia.

Jakie gazy używa się w systemie gaszenia gazem?

Jakie gazy stosuje się w systemie gaszenia gazem? Najczęściej w takich systemach wykorzystuje się gazy chemiczne oraz obojętne. W przypadku gazów chemicznych chodzi o takie gazy, które mają właściwości podobne do halonów. Mogą to być na przykład gazy FE-36 lub FM-200. Takie rozwiązania charakteryzują się stosunkowo małym gaśniczym stężeniem lub takim, które wynosi maksymalnie 11%.

Gazy chemiczne natomiast działają na zasadzie tak zwanego zjawiska ujemnej katalizy płomienia. Jest to związane z blokowaniem łańcuchowych reakcji, które nierzadko pojawiają się w danym miejscu spalania. Ze względu na niskie stężenie takie gazy chemiczne nie wymagają stosowania dodatkowych procedur związanych z ewakuacją.

Warto także wspomnieć o gazach obojętnych. Do nich zalicza się wszystkie te, które mają naturalne występowanie w powietrzu. Chodzi między innymi o azot, argon czy mieszanki tych gazów. Proces gaszenia z wykorzystaniem gazów obojętnych wygląda nieco inaczej niż w przypadku gazów chemicznych. W przypadku gazów obojętnych nie ingerują one w żaden sposób w reakcję spalania, a jedynie wypierają powietrze z tych miejsc, w których gaszony jest pożar. Efektem takiej sytuacji jest obniżenie stężenia tlenu i skuteczne zduszenie pożaru. Aby jednak cały proces się udał, potrzebne jest wyższe stężenie gaśnicze – od 39% do nawet 63%. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z używaniem tej technologii warto skonsultować się z przedstawicielem firmy, która zajmuje się takimi rozwiązaniami.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole