Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGórnicy i energetycy z rządową pomocą! Jest notyfikacja Komisji Europejskiej!

Górnicy i energetycy z rządową pomocą! Jest notyfikacja Komisji Europejskiej!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Górnicy i energetycy z rządową pomocą! Jest notyfikacja Komisji Europejskiej!
Trasformacja

Komisja Europejska zgodziła się notyfikować ustawę pomocową, która obejmie górników i energetyków z ZE PAK. – To wielki dzień dla na wszystkich – powiedziała portalowi LM.pl Alicja Messerszmidt ze Związku Zawodowego „Kadra” przy KWB Konin.

W poniedziałek Komisja Europejska notyfikowała długo wyczekiwaną ustawę osłonową dla górników i energetyków pracujących z węglem brunatnym. Na akceptację ze strony Unii Europejskiej szczególnie czekali pracownicy ZE PAK. W związku z wygaszaniem kolejnych odkrywek to właśnie oni są wyjątkowo zagrożeni utratą pracy.

Ten program został wypracowany ponad podziałami i z uwzględnieniem strony społecznej od samego początku. O to nam chodzi w sprawiedliwej transformacji – akceptujemy ewolucyjny kierunek zmian i odejścia od węgla, ale w zamian oczekujemy partnerskiej postawy i spotkaliśmy się z nią – powiedziała Alicja Messerzmidt ze Związku Zawodowego „Kadra” przy KWB Konin. – To wielki dzień dla nas wszystkich i wielki sukces związkowców.

Zadowolony jest także prezes ZE PAK Piotr Woźny, który wraz ze związkowcami był dzisiaj w Brukseli. – To kolejny krok milowy w naszym procesie odchodzenia od węgla – ocenił. – Naszym zaangażowaniem w ten proces pokazujemy, że jesteśmy partnerem w dekarbonizacji polskiej energetyki dla polskiego rządu i Brukseli.

Program pomocy zakłada możliwość wzięcia płatnego urlopu, jeżeli pracownikowi brakuje nie więcej, niż cztery lata do nabycia praw emerytalnych oraz roczne odprawy. Skorzystać z niego będą mogli również górnicy i energetycy z Turowa oraz Bełchatowa. Na ten cel przeznaczone ma być 300 mln euro, a program potrwa do 2034 roku (z możliwością przedłużenia).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole