Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościImprezy dla prawdziwych fanów zabytkowych samochodów

Imprezy dla prawdziwych fanów zabytkowych samochodów

Materiał promocyjny

Dodano:
Imprezy dla prawdziwych fanów zabytkowych samochodów

Samochody zabytkowe są czymś niezwykłym – przyciągają oko swoją oryginalnością i klasą. Na całym świecie nie brakuje fanów tych jeżdżących dzieł sztuki. Gdzie jednak można je podziwiać? Oto kilka wydarzeń, które mogą zainteresować wielu samochodowych koneserów chcących nacieszyć swoje zmysły lub nawet wziąć w takiej imprezie udział.

Imprezy dla prawdziwych fanów zabytkowych samochodów

Samochody zabytkowe są czymś niezwykłym – przyciągają oko swoją oryginalnością i klasą. Na całym świecie nie brakuje fanów tych jeżdżących dzieł sztuki. Gdzie jednak można je podziwiać? Oto kilka wydarzeń, które mogą zainteresować wielu samochodowych koneserów chcących nacieszyć swoje zmysły lub nawet wziąć w takiej imprezie udział.

W Polsce i na całym świecie nie brakuje imprez organizowanych dla zapaleńców motoryzacyjnych, jakimi są fani zabytkowych i historycznych samochodów. Każda taka impreza to okazja, aby zobaczyć na własne oczy kawałek ciekawej historii motoryzacji. Łącząc to z faktem, że utrzymanie takiego samochodu w pożądanym stanie jest z oczywistych powodów bardzo trudne, zarówno auta, jak i ich właściciele budzą podziw wśród widowni.

Imprezy w Polsce

Bardzo popularnym rodzajem imprez, na których mogą się spotkać fani i kolekcjonerzy samochodów, są rajdy. Dzięki swojej formie i otoczce rywalizacji wydarzeniom tym towarzyszą niespotykane emocje. Dla kierowców jest to dodatkowy przypływ adrenaliny, a dla widzów – wspaniałe widowisko.

Jednym z takich wydarzeń jest Classicauto Cup. Jest to cykl imprez, podzielonych tematycznie na różne kategorie. W ramach tegorocznej edycji rajdu zostanie nawet rozegrany dodatkowy puchar dla uczestników ścigających się popularnymi niegdyś Fiatami 126p, pieszczotliwie zwanymi maluchami. Eliminacje do wyścigów odbywają się corocznie – w najbliższej edycji podzielone są one na dwie tury: w kwietniu i maju. Impreza odbywa się na różnych torach w Polsce.

Innym rajdem, w którym będzie można wziąć udział, są Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych, organizowane przez Polski Związek Motoryzacyjny. W sezonie 2015 odbyło się w ramach tej imprezy 12 rund – osiem dla samochodów i cztery dla motocykli. Jest to konkurs elegancji i widowiskowe próby sprawności. PZM ma również pieczę nad Historycznym Rajdowym Pucharem Polski. Kalendarz imprezy liczy siedem rund. Rywalizacja rozpocznie się już na początku kwietnia 10. Memoriałem Kuliga i Bublewicza, a zakończy ją Rajd Wisły.

Tego typu wyścigów zabytkowych samochodów jest wiele. Wyżej wspomniane – to zaledwie ich część. Nie należy jednak zapominać o innych motoryzacyjnych imprezach. Na przykład fani samochodów marki Mini mają swój Zimowy Zlot MiniManiaków, który odbywa się co roku. Uczestnicy zlotu mają zapewnione mnóstwo atrakcji – od odpowiedniej oprawy muzycznej przez rywalizację w sportowym maluchu po tzw. test Stewarta.

Z kolei dla osób interesujących się zabytkami motoryzacyjnymi w szerszym zakresie odbywa się cyklicznie OldtimerbazaR. Jest to impreza o charakterze handlowo-wystawienniczym, organizowana już od ponad 10 lat w różnych miastach. W tym roku będą to Wrocław i Sosnowiec. OldtimerbazaR to – jak sama nazwa wskazuje – spotkania miłośników wszystkiego, co jest związane ze starą motoryzacją.

Inne warte odnotowania wydarzenia to chociażby zimoVWowy Zlot Volkswagena Transportera, Poznań Motor Show czy Classówka.

Oldtimery za granicą

Wydarzenia związane z historią motoryzacji pod postacią oldtimerów cieszą się popularnością na całym świecie. Z najbardziej znanych tego typu wyścigów możemy wymienić np. Rallye Monte Carlo Historique – rajd samochodowy pojazdów zabytkowych organizowany każdego roku przez Automobile Club de Monaco. Odbywa się on na przełomie stycznia i lutego, kilka dni po tradycyjnym rajdzie Monte Carlo. Wyścig rozpoczyna się tzw. zlotem gwiaździstym z pięciu miast Europy, a kończy nocnym etapem w Alpach Nadmorskich. Mogą wziąć w nim udział jedynie właściciele marek pojazdów i modeli, które brały udział w Monte Carlo Rally w latach 1955–1977.

Inną gratką, zwłaszcza dla fanów klasyków, może być Retro Classics, organizowany w Messe Stuttgart w Niemczech. Jest to ogromne wydarzenie, które w tym roku odbędzie w hali, a same stoiska zajmą powierzchnię 100 000 m2. Jest to znakomita okazja do obejrzenia, a nawet nabycia części lub całych samochodów, nie tylko tych zabytkowych.

Imprez zagranicznych, mówiąc kolokwialnie, jest od zatrzęsienia. W tym roku mamy okazję uczestniczyć m.in. w takich wydarzeniach, jak: Mille Miglia we Włoszech, La Vie en Bleu lub Masters Historic Festival w Anglii, 1000 Mile Trial, odbywających się na trasie ze Szkocji do Wielkiej Brytanii, a także w ogromnej ilości innych imprez.

W podróży na zlot

Jeśli jesteśmy zainteresowani nie tylko podziwianiem pojazdów, ale chcemy również wziąć czynny udział w którymś z eventów, należy pamiętać o paru podstawowych rzeczach. Na pewno właścicielom aut nie trzeba przypominać, że aby samochód dopuszczony był do ruchu, musi posiadać ważne OC. Nie wszyscy wiedzą, że w przypadku pojazdów zarejestrowanych jako zabytkowe można nabyć ubezpieczenie OC na okres np. tylko jednego miesiąca – jest to opłacalne dla osób poruszających się swoim klasykiem jedynie okazyjnie. Warto też pomyśleć o AC, gdyż zabezpiecza nas ono przed nieprzewidzianymi wydarzeniami, takimi jak kradzież. W Polsce ubezpieczycieli nie brakuje. Są to np.: Axa, PZU czy Aviva. Z zagranicznych ubezpieczycieli oferujących swoje usługi mamy do dyspozycji m.in. Lancaster Insurance.

Jeśli nasze zabytkowe auto nie jest uruchamiane zbyt często, to wybierając się nim w podróż za granicę, pamiętajmy o jego przeglądzie. Nawet jeśli nie zbliża się jeszcze termin przepisowego przeglądu, warto go wykonać, ponieważ dzięki niemu będziemy mieć pewność, że auto nas nie zawiedzie i w konsekwencji – nie utkniemy w drodze do celu. A żeby się w tej drodze nie zgubić, pamiętajmy o tym, by przed wyjazdem dokładne przestudiować aktualną mapę. Wiedzę najlepiej czerpać z kilku aktualnych źródeł, na wypadek gdyby jedno z nich (np. GPS) zawierało jakieś błędy.

Czytaj więcej na temat:komunikacja, samochod, zloty, zabytki
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole