Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzy ciepło z geotermii popłynie do miasta na początku 2019 roku?

Czy ciepło z geotermii popłynie do miasta na początku 2019 roku?

Dodano:
Czy ciepło z geotermii popłynie do miasta na początku 2019 roku?

O budowie ciepłowni geotermalnej w Koninie mówił podczas konferencji prasowej Stanisław Jarecki, prezes MPEC w Koninie. Sprawa się konkretyzuje pod kątem zapewnienia ciepła dla miasta.

O budowie ciepłowni geotermalnej w Koninie mówił podczas konferencji prasowej Stanisław Jarecki, prezes MPEC w Koninie. Sprawa się konkretyzuje pod kątem zapewnienia ciepła dla miasta.

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie projektu ciepłowni z pozwoleniem na budowę i mamy termin do końca sierpnia tego roku – poinformował S. Jarecki. - Po drodze jest sprawa przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na wyspie, który umożliwi nam wykonanie tego projektu i uzyskanie decyzji środowiskowej dla całej inwestycji bo ta budowa obejmuje także wykonanie rurociągu łączącego i otworu zatłaczającego z rozbudową sieci przyłączeniowej do miejskiej sieci ciepłowniczej. Koszt tej inwestycji to ok. 30 mln złotych. 1 marca tego roku złożyliśmy wniosek aplikacyjny do NFOŚ o przyznanie dotacji. Około 6,7 milionów złotych powinniśmy uzyskać. Z tej dotacji możemy ubiegać się także o nisko oprocentowaną pożyczkę na realizację inwestycji. Do tego wkład własny, czyli powinniśmy podpisać umowę około października tego roku. Koniec tego roku, początek 2018 - ogłoszenie o realizacji tej inwestycji. Okres realizacyjny to cały 2018 rok, czyli ciepło z geotermii do miasta można by dostarczyć na początku 2019. Mamy nadzieję, że na początku 2019 roku powinniśmy ciepło uzyskać, co otwiera do działania innych przedsięwzięć, które na wyspie są planowane.

- Rozumiem zniecierpliwienie mieszkańców Konina – mówił dalej Tadeusz Neczyński, prezes Geotermii Konin. - Dwa lata temu dowierciliśmy się do gorącej wody odkryliśmy najlepsze źródło geotermalne w kraju, a tu ciągle nie ma basenów. Napotkaliśmy jednak na pewne trudności. Decyzja środowiskowa kosztowała nas 15 miesięcy wysiłku. Kolejna decyzja zwalniająca z zabudowy bo jest to teren zalewowy, teren pośredniej ochrony ujęć pitnych dla Konina i Natura 200. Udało się decyzje uzyskać, do tego pojawił się program wsparcia dla ciepłowni geotermalnych. Teraz czeka nas opracowanie dokumentacji i przystąpienie do budowy ciepłowni. Potencjalnym inwestorom możemy określić już jakieś ramy czasowe, do których mogą się przymierzać. Opracowaliśmy bowiem harmonogram pozyskiwania inwestorów, skierowaliśmy indywidualne propozycje do rozmów na ten temat z inwestorami branżowymi. To firmy, które budują kompleksy hotelowe – konferencyjne i firmy, które posiadają termy w całym kraju. Kierujemy indywidualne zaproszenia do rozmów i mam nadzieję, że zaowocuje to spotkaniami, które pozwolą nam wyłonić inwestora.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole