Dzisiaj jest sobota 23 marca 2019, imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22159) SPORT FORUM FIRMY (5316) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 7oC
Jutropogoda
9 / 3oC
Pojutrzepogoda
6 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nasi medaliści Igrzysk Olimpiad Specjalnych wrócil ... (0)Golina. Czekali i się doczekali. Radni podnieśli d ... (12)

Nie ma mowy o epidemii żółtaczki - uspokaja inspektor sanitarny

Dodano: 21.04.2017 12:35

Z związku z pojawiającymi się sygnałami na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny na polecenie wojewody wielkopolskiego przedstawił dotychczasowe ustalenia.

Podjęte zostały również działania kontrolne. W Wielkopolsce jest obecnie 19 przypadków zachorowań na WZW typu „A”. - Nie ma mowy o epidemii. Sytuacja jest pod kontrolą Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który już podjął stosowne kroki. Problem pojawił się w lutym br. i mam nadzieję, że będzie miał tendencję do wygasania. Przyłączam się do apelu Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, by w sposób bezwzględny przestrzegać zasad higieny osobistej – komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W czwartek, 20 kwietnia, wypisano ze szpitali 7 osób, u których wcześniej stwierdzono zachorowanie na WZW „A”. Jeszcze 19 kwietnia br łączna liczba osób w ognisku objętych dochodzeniem epidemiologicznym wynosiła 100, w tym 18 chorych. Wśród 10 potwierdzono czynnik etiologiczny zachorowań, tj. wirus zapalenia wątroby typu A, próbki od pozostałych osób są w trakcie badań diagnostycznych. Większość osób hospitalizowana jest w oddziale zakaźnym szpitala w Kaliszu. Chorzy znajdują się też w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu i na oddziale zakaźnym szpitala w Koninie.

Pierwsze sygnały o chorobie pojawiły się 6 lutego – zachorował mężczyzna z Ostrowa Wielkopolskiego. Kolejne przypadki zachorowań zgłoszone zostały do nadzoru epidemiologicznego w okresie od lutego do kwietnia br. Głównymi objawami zachorowań były objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, gorączka) oraz inne: dreszcze, świąd skóry, zażółcenie powłok skórnych, ciemny mocz, odbarwiony stolec. Z wywiadów epidemiologicznych wynika, że osoby chore w okresie 2 miesięcy poprzedzających zachorowania spożywały świeże owoce i warzywa zakupione w dostępnych marketach Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna, korzystały z punktów gastronomicznych na terenie miejsca zamieszkania oraz innych miast (Poznań, Katowice, Zabrze, Szczecin, Wrocław) podczas krótkich służbowych wyjazdów, w okresie narażenia nie przebywały natomiast poza granicami kraju.

W wyniku dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że domniemanym nośnikiem przedmiotowych zakażeń mogły być wyroby garmażeryjne typu surówki i sałatki. W ramach sprawowanego nadzoru nad żywnością i żywieniem, objęto kontrolami wszystkie obiekty żywnościowo - żywieniowe wskazane przez osoby chore na podstawie wywiadów epidemiologicznych w celu ustalenia potencjalnego źródła zakażenia. Ponadto zaplanowano kontrole wybranych lokali gastronomicznych zlokalizowanych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. 19 kwietnia rozpoczęto wykonywanie badań przesiewowych w kierunku wzw A (badanie enzymów wątrobowych, przeciwciał anty-HAV) u osób zatrudnionych przy produkcji żywności pochodzenia garmażeryjnego.

 

 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Z tą wodą wśród bezdomnych nie zawsze jest tak źle. Wychodząc z toalety w galerii , kobieta wyglądająca na bezdomna umyła ręce, a "elegancka pani" poprawiła tylko makijaż przed lustrem.
Dodano: 21.04.2017 20:56    Przez: ~Babcia E
A póżniej "elegancka pani" pewnie poszła po pieczywo i tymi łapami wybierała bułki, oczywiście bez rękawiczki bo po co? I w ten właśnie sposób choroby się roznoszą. Najpierw jeden z drugim się odleje, strząśnie, podetrze- rąk nie umyje a za chwilę dotyka klamek, jedzenia, rączki od wózka itd. A bezdomny korzysta z wody gdy tylko ma możliwość, bo w swoim lokum pewnie jej nie ma.
Dodano: 22.04.2017 07:44    Przez: ~nie babcia

KOMENTARZE

Dawać lokale ch#je
Dodano: 21.04.2017 13:09    Przez: ~sweet
Myjemy ręce po skorzystaniu z toalety, a bezdomny, który z wodą jest na bakier ? Higiena to podstawa, a woda w Koninie drożeje i jak tu się myć ?
Dodano: 21.04.2017 17:24    Przez: ~Mydło toaletowe
Z tą wodą wśród bezdomnych nie zawsze jest tak źle. Wychodząc z toalety w galerii , kobieta wyglądająca na bezdomna umyła ręce, a "elegancka pani" poprawiła tylko makijaż przed lustrem.
Dodano: 21.04.2017 20:56    Przez: ~Babcia E
A póżniej "elegancka pani" pewnie poszła po pieczywo i tymi łapami wybierała bułki, oczywiście bez rękawiczki bo po co? I w ten właśnie sposób choroby się roznoszą. Najpierw jeden z drugim się odleje, strząśnie, podetrze- rąk nie umyje a za chwilę dotyka klamek, jedzenia, rączki od wózka itd. A bezdomny korzysta z wody gdy tylko ma możliwość, bo w swoim lokum pewnie jej nie ma.
Dodano: 22.04.2017 07:44    Przez: ~nie babcia
Babcia i nie babcia, z waszych komentarzy wynika, że ludzie bezdomni to sama kultura, a domni to brudasy i niechluje. Czy aby napewno ?
Dodano: 22.04.2017 13:10    Przez: ~Domny
Jeżeli już to podany był przykład dwóch osób, a nie całego środowiska "domnych" czy "bezdomnych". A jak wiadomo w każdym z nich są ludzie o różnym podejściu do higieny. Bezdomnosc dotyka ludzi z różnych powodów, a brudasem się jest albo nie.
Dodano: 22.04.2017 14:52    Przez: ~Babcia E
Przykład zaiste stronniczy, czyżby wzięty ze swojego "grajdołka" ?
Dodano: 22.04.2017 18:41    Przez: ~Domny
To tylko choroba brudnych rąk. Podstawowa zasada - myć ręce przed jedzeniem, nie dotykać publicznych klamek, przełączników itp rękami, ale np otwierać i pstrykać łokciem, albo zewnętrzną powierzchnią dłoni. I nie stołować się byle gdzie. Najbardziej wyjałowione żarcie to fast foody, więc jak trzeba, to lepiej zjeść jakiegoś wieśmaka albo gorącą zupę niż hehe ośmiorniczki :D
Dodano: 22.04.2017 22:56    Przez: ~znachor
Ja lubię ośmiorniczki, ale na koszt państwa - minister Śikora.
Dodano: 23.04.2017 12:49    Przez: ~Z PO ?

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.