Dzisiaj jest wtorek 26 września 2017, imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23856) SPORT FORUM FIRMY (5074) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 15oC
Jutropogoda
17 / 13oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Osiedle Zatorze wzbogaciło się o kolejną rzeźbę (12)Prawdziwych mężczyzn (piłkarzy) poznaje się po tym jak ... (9)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościCzy Konin poradzi sobie z bezrobociem podobnie jak ...

Czy Konin poradzi sobie z bezrobociem podobnie jak Zabrze?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 7.06.2017 19:33

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi straciło tam dwadzieścia lat temu pracę, a bezrobocie sięgnęło 23 procent. Dzisiaj w kopalni funkcjonuje muzeum a miasto oferuje inwestorom setki hektarów terenów inwestycyjnych. Czy możemy pójść w ślady Zabrza?

Piszę o Zabrzu, bo będzie jednym z przykładów udanego wyjścia z zapaści gospodarki opartej głównie na węglu podczas konferencji „Konin. Powrót do przyszłości”, jaka odbędzie się w poniedziałek w Młodzieżowym Domu Kultury. - Koniec dwudziestego wieku był bardzo trudny dla miasta. Pozamykano prawie wszystkie kopalnie. Ogromne trudności przeżywały zakłady obsługujące przemysł ciężki. – ocenia Arkadiusz Borek, prezes zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.

Kłopoty Zabrza zaczęły się dużo wcześniej niż w Koninie. Z tego, że węgiel się kończy, zdawano tam sobie sprawę jeszcze przed zmianą ustrojową w 1989 r. Ta wiedza na niewiele się jednak zdała, bo reforma Balcerowicza zaskoczyła również Śląsk. Upadły nie tylko kopalnie, ale i przedsiębiorstwa branży spożywczej jak Zakłady Zbożowe czy Browary Górnośląskie. Bezrobocie przekroczyło wtedy 23 proc.

Jednak z czasem duże przedsiębiorstwa przystosowały się do reguł rynkowych, w Zabrzu otwarto pierwszą w Polsce prywatną kopalnię węgla kamiennego i powstało mnóstwo prężnych małych i średnich przedsiębiorstw. - Ogromnym atutem miasta okazały się świetnie przygotowane kadry, zaplecze techniczne, doświadczenie - twierdzi Arkadiusz Borek. - Dzisiaj w gospodarce Zabrza dominuje silny przemysł chemiczny, elektromaszynowy, budowlany, spożywczy oraz szybko rozwijające się usługi.

Czy możemy porównywać się z Zabrzem, które liczy obecnie ponad dwa razy tyle mieszkańców co Konin, ma tradycje przemysłowe sięgające dziesięcioleci przed uruchomieniem konińskiej kopalni oraz tradycje kardiochirurgii sygnowane nazwiskiem prof. Religi?

następna
strona 1/2
  • Czy Konin poradzi sobie z bezrobociem podobnie jak Zabrze?

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest nasz,   wybory samorządowe 2018

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

W Koninie jest sporo mlodych zdolnych i doświadczonych ludzi. Jednak na stolki wchodzą miernoty i kolesie. Wiec mamy nędzę i zacofanie.
Dodano: 7.06.2017 21:08    Przez: ~Norbi
Konin od dawien dawna, odkąd pamietam jest w dziurze aktywacyjnym... tzn. Żadne władze nie zrobily nic, bysmy sie rozwijali... a wiecie dlaczego? Bo te gnoje byli nastawieni tylko na zarobek i mieli sieczke w głowie... przypominam, ze jest demokracja, czyli wolność słowa, jesli tylko ma ktoś ochote na pozwanie mnie do sądu, to jest dla mnie mało "demokratyczny".... pozdrawiam...
Dodano: 7.06.2017 20:46    Przez: ~majacy nadzieję
Konin miał wiele świetnych zakładów oprócz kopalni przytoczę np konwart niestety wszystko pomarnowane a teraz ostatnią nadzieję na godna pracę i utrzymanie jakieś garstki młodych ludzi można zaprzepaścić do końca tu trzeba ten przemysł jak najdłużej utrzymać i w między czasie ściągać inwestorów bo jak 7 tyś osób straci pracę to konin przebije Zabrze z bezrobociem
Dodano: 7.06.2017 20:19    Przez: ~Gghi
Podziwiam osoby ktore biora kredyt na 30 lat na mieszkanie w Koninie!!!! Opamietajcie sie! Przeciez za 10-15 lat bedzie tu ogromne bezrobocie i jak tu splacic kredyt??? Ja nie mowie zeby w Poznaniu kupowac (bo wiadomo ceny) ale chociaz pod jakims miastem z wiekszymi perspektywami.
Dodano: 7.06.2017 20:51    Przez: ~Aaa
Witam, bardzo podobają mnie się pana artykuły, ten szczególnie jakoś obudził myślenie w perspektywie czasu. To co zrobi miasto Konin i włodarze, wiele zależy od mieszkańców oraz ludzi tu przyjeżdżających z okolicznych miejscowości. Mianowicie, trzeba o tym rozmawiać, uczyć się nowych wyzwań w biznesie i nie tylko. Pięknie byłoby zobaczyć za kilkanaście lat (kiedy i tak węgiel brunatny sie skonczy) miasto, które tętni życiem oraz dobrymi nastrojami wśród mieszkańców. Pozdrawiam serdecznie
Dodano: 7.06.2017 20:01    Przez: ~Tom

KOMENTARZE

Witam, bardzo podobają mnie się pana artykuły, ten szczególnie jakoś obudził myślenie w perspektywie czasu. To co zrobi miasto Konin i włodarze, wiele zależy od mieszkańców oraz ludzi tu przyjeżdżających z okolicznych miejscowości. Mianowicie, trzeba o tym rozmawiać, uczyć się nowych wyzwań w biznesie i nie tylko. Pięknie byłoby zobaczyć za kilkanaście lat (kiedy i tak węgiel brunatny sie skonczy) miasto, które tętni życiem oraz dobrymi nastrojami wśród mieszkańców. Pozdrawiam serdecznie
Dodano: 07.06.2017 20:01    Przez: ~Tom
Konin miał wiele świetnych zakładów oprócz kopalni przytoczę np konwart niestety wszystko pomarnowane a teraz ostatnią nadzieję na godna pracę i utrzymanie jakieś garstki młodych ludzi można zaprzepaścić do końca tu trzeba ten przemysł jak najdłużej utrzymać i w między czasie ściągać inwestorów bo jak 7 tyś osób straci pracę to konin przebije Zabrze z bezrobociem
Dodano: 07.06.2017 20:19    Przez: ~Gghi
tylko konwart i kopalnia, konin bez perspektyw,bezrobocie bedzie jeszcze wieksze,centrum polski,a bida, !
Dodano: 07.06.2017 21:01    Przez: ~bil
Poradzi sobie martwią się złodzieje nieroby alfąsi i inne barachło tzn elektorat POmuny
Dodano: 07.06.2017 22:40    Przez: ~Adam
Najwiekszy nierob, alfons i śmieć to... Adam. Tak, ten co wyżej sie wypowiedzial.
Dodano: 08.06.2017 06:51    Przez: ~Pn
Adam ma rację. Konin poradzi sobie! Większość tych śmiesznych zgniłych komentarzy piszą frustraci i nieudacznicy, którzy są niezdolni do kreatywnej pracy a tylko do zajmowania dupskiem gotowych posadek, których czas już się kończy.
Dodano: 08.06.2017 09:57    Przez: ~vini v.v.
Za zapaść gospodarczą tego regionu jest właśnie winien sektor paliwowo energetyczny, gotowe miejsca pracy przyciągały rzesze robotnicze i tłamsiły ludzką przedsiębiorczość. Zabrze miało lepiej i nieporównywalnie, bo zapaść, a w efekcie czas rozwoju przypadł na początek przemian ustrojowych i eksplozję gospodarczą w sektorze mśp.
Dodano: 08.06.2017 10:04    Przez: ~v.
Odwołać Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie panią Wiesławę Matusiak!
Dodano: 08.06.2017 16:17    Przez: ~Mieszkańcy Konina i Powiatu
Nie wiem czy Szanowny redaktor Wie ale nie można indywidualnie zwolnić nikogo z podatku od nieruchomości
Dodano: 07.06.2017 20:19    Przez: ~Btw
Można, poczytaj dobrze.
Dodano: 07.06.2017 21:11    Przez: ~Kolo
Do 2009 r. zwalniano, a brykietownię zburzono przed 2005 r.
Dodano: 07.06.2017 22:07    Przez: ~Ja
Drogi autor chwilowo przestał liczyć. Cytat "Czy możemy porównywać się z Zabrzem, które liczy obecnie ponad dwa razy tyle mieszkańców co Konin". Co za dane!!?? Bez podania, że Zabrze leży w aglomeracji śląskiej większej od Warszawy nie ma co porównywać miast! Zabrze to w praktyce jedna z dzielnic 3 milionowego miasta!!! A Wy go z Koninem równacie. Sprawa jest taka: węgla braknie za tyle lat, że problemy Konina być może rozwiążą się SAME! Przy tej dzietności i emigracji do innych regionów nasze miasto za 20 lat będzie porównywalne z Wrześnią. PAK wielu nowych ludzi nie zatrudnia co kontynuuje zatrudnienie a potem tych ludzi utrzymają emerytury. Za 20 lat to będziemy już dużo bogatsi z samej demografii - same spadki będą dzielone na mniej dzieci. Za 20 lat niemal ustanie problem mieszkaniowy w Koninie.
Dodano: 07.06.2017 22:52    Przez: ~lo 1
Konin nie ma strategi na inwestora. Przecież nikt nie pójdzie pracować do fabryki styropianu za 1700zł. Tu ludzi trzymają tylko pensje górnicze plus szybkie emerytury. Emerytur nie będzie kiedyś w nowym przemyśle jeśli tu powstanie. By miasto jakoś funkcjonowało musi być praca i to dobrze płatna. Taką daje przemysł. Usługi jeszcze nie dla Nas bo te centra wybierają Pzn, Wro, Krak a potem Lublin, Rzeszów, Gdynię itd. Nie mamy też do tego kadr. Tylko przemysł. Tylko trzeba wybrać 1-2 gałęzie tego przemysłu i wyszkolić do tego kadry zawodowe i techniczne a inwestor się znajdzie bo tu pensje są 3x niższe zin za Odrą, ALE my nie mamy Celu i Strategi tylko szukamy wszystko jak leci a nawet nie wiem czy szukamy co liczymy, że ktoś do nas wpadnie sam. Takich ludzi bez strategi, zaplecza, kadr ominie każdy. Nasza oferta musi być ściśle specjalistyczna a inwestor się znajdzie. Oddać PAK do PGE a hutę do PGZ Macierewicza, szkolić hutników, mechaników. In ...
Dodano: 07.06.2017 23:00    Przez: ~lo 2
Poproszę o przykłady co udało się w Słupsku.
Dodano: 07.06.2017 20:20    Przez: ~ocho
Wybrać uczciwego prezydenta
Dodano: 07.06.2017 22:10    Przez: ~:)
Mieć sympatycznego prezydenta :-)
Dodano: 07.06.2017 22:12    Przez: ~koninianka
Raczej pędzie podróżnika, Boże Narodzenie bez choinki za to z ogromnym korkiem analnym ,tyle udało się zrobić w Słupsku
Dodano: 07.06.2017 23:18    Przez: ~Tomasz Kobrzycki
Mamy uczciwego Prezydenta, ale z pustego to i Salomon nie naleje...
Dodano: 08.06.2017 08:43    Przez: ~Kkk
Na przykład zlikwidować zadłużenie.
Dodano: 08.06.2017 14:29    Przez: ~Wystarczy poczytać
Tam gdzie rządzi PO, SLD tam smród i ubóstwo.
Dodano: 07.06.2017 20:28    Przez: ~wawa
Przypomne ci kolezko, ze to za rzadow PiS zniknie Konin. Bo rzady PiS, w imie zemsty na Solorzu, nie dadza otworzyć Oscislowa. Tak, podziękuj swojemu ukochanemu PiSowi.
Dodano: 07.06.2017 22:18    Przez: ~Pn
Konin od dawien dawna, odkąd pamietam jest w dziurze aktywacyjnym... tzn. Żadne władze nie zrobily nic, bysmy sie rozwijali... a wiecie dlaczego? Bo te gnoje byli nastawieni tylko na zarobek i mieli sieczke w głowie... przypominam, ze jest demokracja, czyli wolność słowa, jesli tylko ma ktoś ochote na pozwanie mnie do sądu, to jest dla mnie mało "demokratyczny".... pozdrawiam...
Dodano: 07.06.2017 20:46    Przez: ~majacy nadzieję
Podziwiam osoby ktore biora kredyt na 30 lat na mieszkanie w Koninie!!!! Opamietajcie sie! Przeciez za 10-15 lat bedzie tu ogromne bezrobocie i jak tu splacic kredyt??? Ja nie mowie zeby w Poznaniu kupowac (bo wiadomo ceny) ale chociaz pod jakims miastem z wiekszymi perspektywami.
Dodano: 07.06.2017 20:51    Przez: ~Aaa
W Koninie jest sporo mlodych zdolnych i doświadczonych ludzi. Jednak na stolki wchodzą miernoty i kolesie. Wiec mamy nędzę i zacofanie.
Dodano: 07.06.2017 21:08    Przez: ~Norbi
A co ta porabia kierownik od inwestorów, zapoznał sie z urzędem? Rusz chlopie temat.
Dodano: 07.06.2017 21:09    Przez: ~Opok
Bierze niemała kasę?
Dodano: 08.06.2017 11:15    Przez: ~Pn
Brawo za konferencję. Prezydent niech słucha i sie uczy. Na naukę nigdy nie jest za późno.
Dodano: 07.06.2017 21:14    Przez: ~Kujon
I GDZIE? TE ZAKŁADY MAJA BYĆ,SKORO WOKÓŁ BLIŻEJ DROGI, I CO MIAŁO POWSTAĆ POWSTAŁO?. ...