Dzisiaj jest sobota 7 grudnia 2019, imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19948) SPORT FORUM FIRMY (5427) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 5oC
Jutropogoda
7 / 8oC
Pojutrzepogoda
7 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Arkadiusz Przybyła nowym szefem wielkopolskich str ... (0)Konin. Sukces świątecznej akcji "Zmień - Wymień - ... (0)

Mieszkańcy blokowali przed wojną ulicę 3 Maja z powodu... radia

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 9.07.2017 00:10

Skąd czerpali wiedzę o świecie ludzie, którzy nie tylko nie mieli telefonów komórkowych i komputerów, ale nawet telewizorów, a nieliczni tylko korzystali w domu z odbiornika radiowego? O tym między innymi można przeczytać w książce Jacka Wiśniewskiego „Stary Konin”.

Posiadaczem pierwszego w Koninie odbiornika radiowego był w latach dwudziestych ubiegłego wieku Michał Opas, właściciel kamienicy tuż przy konińskim ratuszu (nie widać jej na poniższym zdjęciu, ale znajduje się na prawo od ratusza), na której parterze znajdował się, należący do niego, sklep kolonialny a na piętrze – bank.

„Ogromny, sześciolampowy Philips Michała Opasa był, w pewnym sensie, użytkowany przez całe miasto. W każdą niedzielę o godzinie jedenastej przed południem pan Michał wystawiał na balkon potężną tubę radia. O tej porze transmitowano uroczyste nabożeństwo celebrowane w kościele Mariackim w Krakowie. Przed sklepem przy 3 Maja gromadziły się takie tłumy słuchaczy, że nie sposób było przejść ulicą.” – cytuje autor opowieść Tadeusza Anteckiego, wieloletniego konińskiego adwokata i wielce zaangażowanego strażaka ochotnika.

Pojawia się pytanie, skąd w takim razie mieszkańcy Konina czerpali wiedzę o wydarzeniach krajowych i zagranicznych? Jej źródłem była przede wszystkim prasa. W naszym mieście ukazywał się co tydzień Głos Koniński (poniżej kopia jednego z egzemplarzy, znajdującego się w zasobach Archiwum Państwowego w Poznaniu, Oddział w Koninie), z którego zawartości pełnymi garściami korzystał Jacek Wiśniewski, redagując „Stary Konin”.

W 1921 r. na przykład mieszkańcy Konina długo rozpamiętywali samobójczą śmierć niejakiej Sarnowskiej, która zatruła się chlorkiem rtęci. „Powodem samobójstwa, jak stwierdza pozostawiona przez nią kartka, był brak środków materjalnych do życia” – cytuje Głos Koniński Jacek Wiśniewski. Również zatrucie było powodem śmierci, którą koniński tygodnik opisał rok później, ale tym razem winna była – jak stwierdził autor notki – zbyt wysoka cena wódki, która „od picia nikogo nie odwodzi, natomiast gubi zwyczajnych spożywców, którym w miarę używania dobra wódka służy na zdrowie, a wyrabiana potajemnie tańsza trutka śmierć przynosi".

Zdecydowanie dłużej i mocniej przeżywano tragiczne zdarzenie z czerwca 1935 r., kiedy – jak donosił Głos Koniński – wędrowny piekarz z Czarkowa napadł na 9-letnią dziewczynkę z Nowego Dworu, która wybrała się do sklepiku na Chorzniu (w oryginale „Chorzeniu”). „Zbrodniarz wciągnął ją w żyto, gdzie dokonał na niej gwałtu, następnie przeciął jej gardło. Zwłoki zamordowanego dziecka znaleziono po kilku godzinach.” Sprawcę wkrótce ujęto, ale o procesie, który toczył się zapewne przed sądem w dalekiej Łodzi, tygodnik już nie napisał.

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Fajnie poczytać o tym co się działo kiedyś w naszym mieście. Oby więcej takich wspomnień.
Dodano: 9.07.2017 00:50    Przez: ~imienia nie podam :-)
Piękne obrazki, bo bez samochodów. A teraz wszystkim nie chce się chodzić i wożą d. pę nawet pod urząd.
Dodano: 9.07.2017 05:35    Przez: ~Artysta
Fajne miasteczko. Życie toczyło się wolniej. A dziś człowiek gonin za własnym ogonem i po co to wszystko.
Dodano: 9.07.2017 11:55    Przez: ~Mieszkanka
Ludzie wtedy gonili za jedną kromką chleba czy za wiaderkiem węgla, po obrazkach historii nie oceniaj. To były trudne czasy, nawet era kartek na żywność im nie dorównuje.
Dodano: 9.07.2017 12:26    Przez: ~Piesek preriowy
"Byle co go cieszy", człowiek kiedyś cieszył się z byle drobnostki, dziś mamy wszystko w zasięgu ręki i nic nas nie cieszy, jesteśmy sfrustrowani, rozgoryczeni, zdołowani, sięgamy po używki aby poprawić sobie samopoczucie. Ten zapędzony świat zmierza ku zgubie, tym bardziej, że bez Boga, gdyż Bóg jest przeszkodą dzisiaj dla człowieka.
Dodano: 9.07.2017 16:33    Przez: ~Chrzescijanin

KOMENTARZE

Fajnie poczytać o tym co się działo kiedyś w naszym mieście. Oby więcej takich wspomnień.
Dodano: 09.07.2017 00:50    Przez: ~imienia nie podam :-)
Naprawdę świetnie przepisane fragmenty książki. Gratulacje.
Dodano: 10.07.2017 03:54    Przez: ~kopiuj wklej
Piękne obrazki, bo bez samochodów. A teraz wszystkim nie chce się chodzić i wożą d. pę nawet pod urząd.
Dodano: 09.07.2017 05:35    Przez: ~Artysta
zrobili płatny parking to i zrobili miejsca parkingowe.... tak to ludzi mieli w du.... i niech idą na pieszo.... taka kolej rzeczy...
Dodano: 09.07.2017 10:08    Przez: ~pj
Nie stać ciebie na samochód czy zdanie egzaminu na prawko przerosło twoje intelektualne możliwości?
Dodano: 09.07.2017 11:10    Przez: ~Antyoszołom
W samochodach same "paniska" z kałdunami opasłymi, na pieszego spoglądają z pogardą.
Dodano: 09.07.2017 16:20    Przez: ~Piechur
ano jak nie było płatnego parkowania to samochodów pod urzędem nie było. Jak wprowadzili płatne to i miejsce się znalazło i Można pod sam urząd autem podjechać, wygoda hehe A moderator pięknie usunął to co wczoraj napisałem więc piszę jeszcze raz :-)
Dodano: 10.07.2017 04:38    Przez: ~oj
Fajne miasteczko. Życie toczyło się wolniej. A dziś człowiek gonin za własnym ogonem i po co to wszystko.
Dodano: 09.07.2017 11:55    Przez: ~Mieszkanka
Ludzie wtedy gonili za jedną kromką chleba czy za wiaderkiem węgla, po obrazkach historii nie oceniaj. To były trudne czasy, nawet era kartek na żywność im nie dorównuje.
Dodano: 09.07.2017 12:26    Przez: ~Piesek preriowy
Dzisiaj pogoń szczurów, człowiek wszędzie zapędzony, ciągle się śpieszy i w końcu trafia do kardiologa.
Dodano: 09.07.2017 16:25    Przez: ~Wolniej
Mimo to ludzie mieli inne problemy a nie tak jak dzis " człowiek człowiekowi wilkiem". Potrafili doceniać drobne rzeczy a dziś każdy przesmradza.
Dodano: 09.07.2017 12:41    Przez: ~Mieszkanka
Skąd ty to wszystko wiesz? Ktoś kiedyś napisał w komentarzach, że przed wojną i zaraz po wojnie nie było złodziei, a prawda jest taka, ze chłopi spali w chlewie ze świnkami i innymi zwierzętami bo był taki głód, że kradzież jedzenia była na porządku dziennym.
Dodano: 09.07.2017 12:45    Przez: ~Piesek preriowy
"Byle co go cieszy", człowiek kiedyś cieszył się z byle drobnostki, dziś mamy wszystko w zasięgu ręki i nic nas nie cieszy, jesteśmy sfrustrowani, rozgoryczeni, zdołowani, sięgamy po używki aby poprawić sobie samopoczucie. Ten zapędzony świat zmierza ku zgubie, tym bardziej, że bez Boga, gdyż Bóg jest przeszkodą dzisiaj dla człowieka.
Dodano: 09.07.2017 16:33    Przez: ~Chrzescijanin
O tak, przed wojną wszyscy chodzili trzeźwi jak świnie, o papierosach nawet nie słyszeli :)
Dodano: 09.07.2017 17:24    Przez: ~Antek
Piesek preriowy... A dziś kradzieży nie ma? Uważaj bo sąsiad Cię okradnie....
Dodano: 09.07.2017 19:23    Przez: ~Mieszkanka
Pan Robert Olejnik znów zajął się tym, co potrafi i co mu znakomicie wychodzi i lepiej niech tak zostanie. Nie każdy nadaje się do polityki.
Dodano: 10.07.2017 08:27    Przez: ~Ontario
Publicystyka polityczna to nie polityka
Dodano: 10.07.2017 10:25    Przez: ~:)
Ale publicystyka polityczna ma ewidentny wpływ na politykę, poza tym wymaga finezji, a nie siekiery.
Dodano: 10.07.2017 13:34    Przez: ~Ontario
Finezyjna ta publicystyka czy siekierą czyniona nadal jednak polityką nie jest, a jedynie głosem w dyskusji... politycznej :D
Dodano: 10.07.2017 20:07    Przez: ~:)

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.