Dzisiaj jest wtorek 26 stycznia 2021, imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17955) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / 0oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powiatowa Rada Rynku Pracy. Inauguracja kadencji 2 ... (2)Prezent od prezydenta dla Poli - pierwszej koninia ... (1)

Konkurs na cytat. Czy dobrze znacie „Wesele”? Kto to powiedział?

Dodano: 30.08.2017 12:07

Konińską edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego organizują wspólnie 2 września na placu przed Konińskim Domem Kultury: Miasto Konin, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz Powiat Koniński.

Dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Później czytano także dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, a w roku ubiegłym „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W Koninie tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września od 12.00 do 14.00 na skwerze przy Konińskim Domu Kultury. W akcję Narodowego Czytania jak co roku włączyli się samorządowcy i radni (w tym starosta koniński i prezydent Konina), ludzie kultury i oświaty, organizacji społecznych oraz dziennikarze.

Skoro to „Wesele” to nie zabraknie akcentów ludowych (występ zespołu „Uśmiech” Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Liścu Wielkim), słowo o Wyspiańskim wygłosi Wiesława Kozłowska z PWSZ w Koninie. Narodowe Czytanie będzie okazją do otrzymania pieczęci okolicznościowej w egzemplarzu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przyniesionym z domowej biblioteki. Po krótkim odczycie odbędzie się głośnie czytanie lektury z podziałem na role. O patronie swojej szkoły Stanisławie Wyspiańskim powiedzą też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kawnicach, a całości dopełni degustacja ciasta weselnego. W przypadku niesprzyjającej aury „Czytanie” zostanie przeniesione do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dworcowej 13.

A tymczasem wydarzeniu towarzyszy konkurs na cytat z „Wesela”. „Kto to powiedział?” Oto jest pytanie. Poniżej publikujemy cytaty, a Wy odpowiadajcie w formularzu konkursowym, kto to powiedział. Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali nagrody, które zostaną wręczone podczas sobotniego czytania 'Wesela” na skwerze przy KDK. Na odpowiedzi czekamy do piątku, 1 września 2017, do godz. 12.00.

KONKURS

Kto to powiedział w „Weselu”?

Ale tu wieś spokojna.

Niech na całym świecie wojna,

byle polska wieś zaciszna

byle polska wieś spokojna

Konkurs skończył się dnia 01.09.2017 o godzinie 12:00.

KONKURS

Kto to powiedział w „Weselu”?

Wyście sobie, a my sobie

Każden sobie rzepkę skrobie

 

Konkurs skończył się dnia 01.09.2017 o godzinie 12:00.

KONKURS

Kto to powiedział w „Weselu”?

Miałeś chamie, złoty róg

miałeś chłopie czapkę z piór:

czapkę z ze łba wicher zniósł.

(…) Ostał ci się ino sznur.

Konkurs skończył się dnia 01.09.2017 o godzinie 12:00.

KONKURS

Kto to powiedział w „Weselu”?

Cóż tam, panie w polityce?

Chińcyki trzymają się mocno!?

Konkurs skończył się dnia 01.09.2017 o godzinie 12:00.

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:narodowe czytanie,   Wesele,   S. Wyspaiński,   KDK,   biblioteka Konin,   konkurs na cytat,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wciąż czytamy za mało książek. Takich akcji powinno być więcej i częściej.
Dodano: 30.08.2017 13:16    Przez: ~Czytelnik

KOMENTARZE

Wciąż czytamy za mało książek. Takich akcji powinno być więcej i częściej.
Dodano: 30.08.2017 13:16    Przez: ~Czytelnik
Narodowe czytanie - pozorowana impreza robiona na siłę. Akcje związane z czytaniem utworów "Wielkich polskich twórców" nie mają racji powodzenia, bo nikt normalnie czegoś takiego nie tknie.
Dodano: 30.08.2017 15:50    Przez: ~Tomcio paluch
A kto to powiedział? "matuś goła, córuś goła. Nie masz d**y dla ....."
Dodano: 31.08.2017 09:06    Przez: ~znafca

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.