Dzisiaj jest poniedziałek 20 sierpnia 2018, imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22141) SPORT FORUM FIRMY (5209) PRACA (72) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 18oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Grodziec. Przepełniony bus. Kilka osób jechało w b ... (20)Zdżary. Nietrzeźwy kierowca ciężarówki. Wpadł na a ... (9)

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

KONIN JEST NASZ

Dodano: 14.07.2018 18:09

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

Wypowiedź ta padła podczas dyskusji na temat działań, jakie należy podjąć, by zahamować wyjazdy najzdolniejszych młodych koninian, zorganizowanej w ubiegłym tygodniu przez Młodzieżową Radę Miasta (fot. 1-4).

Choć na spotkaniu stawili się dwaj kandydaci na prezydenta Konina i zastępca obecnie urzędującego, rozmowę zdominował młody człowiek, który pięć lat temu, po odebraniu świadectwa gimnazjum, opuścił Konin, szukając – jak powiedział – dobrej edukacji. Najpierw skończył liceum w Poznaniu, po czym wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w United World College of the Atlantic zdobył maturę międzynarodową. Wśród najbardziej znanych absolwentów tej szkoły jest między innymi obecny (od 2013 r.) król Holandii Wilhelm Aleksander.

- Już jako piętnastolatek wiedziałem, że w Koninie dobrej edukacji nie znajdę i nie mam tu czego szukać – wyznał otwarcie Jakub Grzelak (fot. 5).

A co to jest dobra edukacja? – Ponad połowa pokolenia, które dzisiaj idzie do szkół, będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją – powiedziała podczas tej samej dyskusji Justyna Król z Pracowni Miejskiej. – A ponieważ nie wiemy, co to będą za zawody, nie jesteśmy w stanie w nich kształcić. Z rozmaitych badań wynika natomiast, jakie kompetencje będą tym młodym ludziom potrzebne, żeby byli w stanie się do nich przygotować: kreatywność, umiejętność negocjacji, przekonywania, argumentowania, zdolność do pracy w grupie.

Szkołę, która dba o nabywanie przez uczniów takich właśnie kompetencji, ukończył przed dwoma miesiącami Jakub Grzelak z Konina. Do zamku, zbudowanego przed ośmioma wiekami na południowym wybrzeżu Walii, gdzie ma swoją siedzibę United World College of the Atlantic (fot. 6-7), Kuba przyjechał we wrześniu 2016 roku. – Choć w Poznaniu byłem w jednym z lepszych liceów w Polsce, wciąż czułem, że nic nie umiem i wciąż nie wiem, co dalej robić. Mówimy o samodzielności, a ja po dowód osobisty, kiedy skończyłem osiemnaście lat, szedłem do Urzędu Miejskiego w Koninie z mamą, bo nie wiedziałem, gdzie mam iść i z kim rozmawiać. Skąd u młodych ma się brać kreatywność i zdolności przywódcze, skoro naszą największą odpowiedzialnością w wieku kilkunastu lat jest najczęściej posprzątanie własnego pokoju, a realizacją projektów w szkole bardzo często od początku do końca kieruje nauczyciel?

W brytyjskim college’u Jakub oraz jego koleżanki i koledzy spędzali w szkolnych ławkach po około cztery godziny dziennie, przez drugie tyle angażując się w realizację rozmaitych projektów. Koninianin został między innymi wolontariuszem ratownictwa wodnego, które jest specjalnością walijskiej szkoły (fot. 8). Jej dumą jest łódź ratunkowa klasy atlantic 75, zaprojektowana i zbudowana przez studentów college’u, pod kierunkiem ówczesnego dyrektora szkoły, emerytowanego kontradmirała Desmonda Hoare. – Wpadliśmy z kolegami na pomysł wprowadzenia ulepszeń w jej konstrukcji i poszliśmy z tym do dyrektora – opowiadał zebranym w ratuszowej sali Jakub Grzelak. - Dostaliśmy od niego numery telefonów do straży przybrzeżnej, szkolnych prawników i inżynierów z Rolls Royce’a. Wszędzie tam uprzedził, że będziemy dzwonili, ale poza tym z wszystkimi tymi ludźmi musieliśmy rozmawiać sami.

następna
strona 1/2
Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości
Slajd 1/9

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

slajd 1 z 9

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

slajd 2 z 9

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

slajd 3 z 9

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

slajd 4 z 9

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

slajd 5 z 9

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

slajd 6 z 9

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

slajd 7 z 9

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

Kuba już w gimnazjum wiedział, że w Koninie nie ma przyszłości

slajd 8 z 9

Firma, zajmująca się telesprzedażą, chce podwoić zatrudnienie w Koninie do ośmiuset osób, ale wciąż nie znajduje chętnych. Dla władz miasta to dowód na to, że w Koninie nie brakuje pracy, choć ustami kierownika wydziału obsługi inwestora magistrat przyznaje, że „praca jest, natomiast nie zawsze płaca jest taka, jakiej oczekują młodzi”.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Szanowni Państwo. Oświata na wysokim poziomie kosztuje. I nic tego nie zmieni. Ten młody człowiek powinien wiedzieć to najlepiej. Bo szkoły darmowej nie ukończył.
Dodano: 14.07.2018 20:04    Przez: ~m
No jak się w wieku 18 lat z mamusią idzie po dowód to nie jest dobrze
Dodano: 14.07.2018 20:56    Przez: ~haha
Nauczyli go wszystkiego .... oprócz życia...
Dodano: 14.07.2018 20:57    Przez: ~smutek
Dopiero teraz sobie uświadomiłem jaki ten chłopak był nieszczesliwym chłopcem,na pierwsza randke tez zabrał rodziców?przeciez tego nie uczą,co on by zrobił z ta kreatywnoscia(a raczej jej brakiem)gdyby urodził sie w ubogiej rodzinie???druga sprawa ,co ma Konin do programu nauczania w polskiej szkole i polskim systemie oswiaty,bo czytajac ten artykuł stwierdzam ze tylko szkoły w tym miescie nie przygotowuja do zycia...pretensje prosze kierowac do ministerstwa edukacji,dodam na koniec ze nie jestem zwolennikiem władxy w Koninie lecz to nie znaczy że mam byc nieobietywny
Dodano: 14.07.2018 20:33    Przez: ~Rado
No bidulek. Nawet nie potrafił sobie wyguglać jak załatwić sprawę dowodu osobistego w urzędzie. Dziwne, może zdobył ogrom wiedzy, a jakoś magicznie umiejętność czytania ze zrozumieniem pominął. Tyle lat się uczy i nadal uważa, że niewiele wie. Ano dlatego, że zdobywa wykształcenie 'ogólne', czyli uczy się dużo, z czego większość po nic. A co do tego, że w Koninie nie ma perspektyw to się zgadzam.
Dodano: 14.07.2018 19:39    Przez: ~Obywatel nr 1

KOMENTARZE

Taka prawda, miasto 70 tyś mieszkańców, same ogłoszenia o prace typu: magazynier, sekretarka, kasjer, pomocnik budowlańca. Z informatyką nie ma kompletnie nic, żadnych ambitniejszych ofert pracy. Absolwent po jakimś technikum informatycznym albo po studiach informatycznych nie ma czego tu szukać. Żadnych kursów, projektów, spotkań naukowych, kompletnie nic.
Dodano: 14.07.2018 19:14    Przez: ~User
Szanowni Państwo. Oświata na wysokim poziomie kosztuje. I nic tego nie zmieni. Ten młody człowiek powinien wiedzieć to najlepiej. Bo szkoły darmowej nie ukończył.
Dodano: 14.07.2018 20:04    Przez: ~m
Rozmawiać o oświacie bez zainteresowanych to trochę bez sensu
Dodano: 14.07.2018 20:06    Przez: ~Ada
Dopiero teraz sobie uświadomiłem jaki ten chłopak był nieszczesliwym chłopcem,na pierwsza randke tez zabrał rodziców?przeciez tego nie uczą,co on by zrobił z ta kreatywnoscia(a raczej jej brakiem)gdyby urodził sie w ubogiej rodzinie???druga sprawa ,co ma Konin do programu nauczania w polskiej szkole i polskim systemie oswiaty,bo czytajac ten artykuł stwierdzam ze tylko szkoły w tym miescie nie przygotowuja do zycia...pretensje prosze kierowac do ministerstwa edukacji,dodam na koniec ze nie jestem zwolennikiem władxy w Koninie lecz to nie znaczy że mam byc nieobietywny
Dodano: 14.07.2018 20:33    Przez: ~Rado
No jak się w wieku 18 lat z mamusią idzie po dowód to nie jest dobrze
Dodano: 14.07.2018 20:56    Przez: ~haha
Nauczyli go wszystkiego .... oprócz życia...
Dodano: 14.07.2018 20:57    Przez: ~smutek
My na praktykach zawodowych w technikum graliśmy w gry komputerowe zamiast uczyć się czegokolwiek a w szkole ciągłe zalegi z materiałem i milion stron pracy domowej oczywiście nie wytłumaczonej jak ktoś nie umiał zrobić tylko nie masz i 1 do dziennika na studiach w Poznaniu 70 % absolwentów odpadło po roku to jest koninska edukacja niestety co do pracy mówią że jest jej coraz więcej fakt ale 80% za najniższą krajową i 20 % lepszej po znajomość pozdrawiam
Dodano: 14.07.2018 21:32    Przez: ~Młody
Jak na Konin to i tak dobrze,przeciez tu sami emeryci !
Dodano: 14.07.2018 23:19    Przez: ~Gena
tak zwód przedsprzedaży nie należny do łatwych a w dodatku wymagania jakie i ta rotacja co 3mc zwalnianie idą do 50%
Dodano: 15.07.2018 00:30    Przez: ~szkoda nawet zaczynac
Jak praca to z 3 z przodu, JAKA PŁACA TAK PRACA.
Dodano: 14.07.2018 19:26    Przez: ~E
Czy jakieś wnioski z tego spotkania, a'propos edukacji a potem zatrudnienia młodych ludzi władze miasta wyciągną ?
Dodano: 14.07.2018 19:38    Przez: ~K-n
No bidulek. Nawet nie potrafił sobie wyguglać jak załatwić sprawę dowodu osobistego w urzędzie. Dziwne, może zdobył ogrom wiedzy, a jakoś magicznie umiejętność czytania ze zrozumieniem pominął. Tyle lat się uczy i nadal uważa, że niewiele wie. Ano dlatego, że zdobywa wykształcenie 'ogólne', czyli uczy się dużo, z czego większość po nic. A co do tego, że w Koninie nie ma perspektyw to się zgadzam.
Dodano: 14.07.2018 19:39    Przez: ~Obywatel nr 1
Wiec trzeba te perspektywy stworzyć, wychowałem się tutaj i nie chcę żeby to miasto umarło. Najpierw trzeba zmienić władze, bo czerwona zaraza sldowska trzyma się dzielnie
Dodano: 14.07.2018 19:57    Przez: ~Xyz
@xyz - zmiana komuchow na Pisiewiczy nic temu miastu nie da. Ba, bardziej je pogrąży.
Dodano: 14.07.2018 21:48    Przez: ~Pn
a ten znowu z tymi pisiewiczami, pod kazdym je***ym postem to samo, niech mu w końcu odetną internet w tym pokoju bez klamek bo to sie nudne robi
Dodano: 14.07.2018 23:05    Przez: ~nick
Nigdy nie byłem za PiS. Wkurza mnie to że ktoś minusuje taki post. Ja chcę tutaj mieszkać i nigdzie się nie wybieram. Ogarnia mnie tylko wk**w że mamy taka władze która z terenami inwestycyjnymi spóźniła się o 10lat. Teraz reklamują na lotniskach. Gdzie najwięcej biznesu lata z Okęcia.... I jak tu się nie wkurr... tak
Dodano: 15.07.2018 09:31    Przez: ~Xyz
@nick - prawda boli... wiem. 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Dodano: 15.07.2018 19:54    Przez: ~Pn
nie karmcie POwskiego trolla, jemu placa za wpisy
Dodano: 16.07.2018 08:57    Przez: ~asd
pełna mobilizacja w młodych nadzieja ....powodzenia dla nowego przyszłego prezydenta
Dodano: 14.07.2018 20:37    Przez: ~mmmiki
Chyba nie masz na mysli tego kandydata ktory juz kilka parti zwiedzil i pewnie zwiedzi,a zostanie tam gdzie skorzysta najwiecej,zero glosu na takich ludzi
Dodano: 14.07.2018 21:24    Przez: ~Olo
Władze samorządowe nie kreują polityki oświatowej w tym sensie, że nie odpowiadają za programy edukacji ! Nie trzeba kończyć brytyjskiego liceum, by to wiedzieć. Kolejna sprawa, system brytyjski jest odmienny od polskiego i, generalnie, kontynentalnego, więc ciężko porównywać... Ale, znów generalizując, interesujące, że młody chłopak już ma wielkie przemyślenia, które jednak świadczą tylko o braku pokory, co akurat w młodości jest normalne i oczywiste. Zauważę, że brak rąk do pracy to nie wina samorządu, to wina oferty. Piszę to z perspektywy szefa firmy, w której dwanaście lat zajmowałem się współpracą z innymi firmami w obszarze zarządzania produkcją, więc mam doświadczenie i pewne przemyślenia.
Dodano: 14.07.2018 21:04    Przez: ~miejscowy
Ale polityka oświatowa to nie tylko programy nauczania. Programy nauczania można bardzo różnie realizować, a robić to mogą mądrzy lub niezbyt mądrzy ludzie, mądrymi albo wręcz głupimi metodami. A na to władze miasta już wpływ mają. I to bardzo duży.
Dodano: 14.07.2018 22:13    Przez: ~Nauczyciel
Proszę nie podpisywać się "nauczyciel" nie będąc nim najwyraźniej, bo z treści właśnie to wynika.
Dodano: 14.07.2018 22:59    Przez: ~miejscowy
Jestem nauczycielem religii.
Dodano: 15.07.2018 07:40    Przez: ~Nauczyciel
W Koninie trzeba mieć plecy Marika Nowicka w urzędzie A Maciej Nowicki w wodociagach A o ilu rzeczach nie wiemy....
Dodano: 14.07.2018 21:27    Przez: ~Szczera
O tej starszej Nowickiej zapomniałeś !!!!!
Dodano: 15.07.2018 12:06    Przez: ~USC.USO
Niby taki mądry po szkołach, a jednak mało rozgarnięty. Po dowód z mamunią - czyli w tych Wallijskich szkołach nauczyli go bezradności ?. Po Konińskich liceach młodzi sami wiedzą gdzie się udać po dowód bez pomocy rodziców. Dobrze że ten chłopczyna powiedział jak go do życia przygotowali za Koninem bo u nas jest to nie do pomyślenia.Poza tym o edukacji to trzeba gadać w ministerstwie a nie w sali ratuszowej Polskich miast. Tam o wszystkim decydują. Z braku wszystkiego młodzi w Koninie nie mogą być kreatywni i pomysłowi....co za bzdura...Właśnie takie sytuacje jak brak wszystkiego powinny zmuszać młodzież do kreatywności, pomysłowości i odwagi, nie miasta gdzie jest wszystko łatwiej..... Widać z tego że jeżeli człowiek nic już na tacy nie otrzyma, żadnej podpowiedzi, żadnej zachęty to jest całkowicie bezradny, zrezygnowany i zdegustowany....To jakieś pokolenie miękkich bułeczek czy co ?
Dodano: 14.07.2018 21:28    Przez: ~ale numer...
Jak najbardziej potrzebne są zmiany i w Koninie i w oświacie ale jeżeli jemu nie podoba sie miasto w którym się urodził i wychowywał to niech do tej Angli wraca
Dodano: 14.07.2018 22:20    Przez: ~Dziwak
A gdzieś ty, dziwaku, wyczytał, że jemu się Konin nie podoba?
Dodano: 14.07.2018 22:28    Przez: ~Pytek
Dziwak... klasyk poloczkowatości..." jak się nie podoba to wypad".. poloczek woli wszystkich normalnych z kraju wywalić byleby nadal w piekiełku było po staremu. Dlatego jestem przekonany że tu się nic nie zmieni. U nas nie ma odruchów społecznych. Młodzieży kreatywności nikt nie zakazuje, beton szkolny za przepisami okopany. Każdy ma czyste rączki. Byleby wincyj niż najniższa krajowa zarabiać...
Dodano: 16.07.2018 07:19    Przez: ~Hj
Ten Kuba to zwykły zarozumialec, udający wielkiego światowca. Gadał, gadał i co z tego, jakie wnioski. założenia, perspektywy, wskazówki na przyszłość, jakieś konkrety, komu doradził, komu pomógł ? Pewnie to rozpieszczony synalek nowobogackiego... tych i takich pustych pogadanek to w naszym pięknym mieście aż nadto
Dodano: 14.07.2018 21:41    Przez: ~Luniu
Piekne miasto ! Konin brzydki jest !
Dodano: 14.07.2018 21:54    Przez: ~Fe
Konin zaliczany jest do najbrzydszych polskich miast,same blokowiska,beton,Gniezno to piekne miasto,a pewna znana polska estradowa poisenkarka powiedziala dawno temu,ze Konin jest brzydki,i tyle !
Dodano: 14.07.2018 22:35    Przez: ~Oj
Każdy uczy się tego czego chce się uczyć ,po to dokonuje się wyboru szkoły,wyzszej uczelni itd a resztę pokaże życie ,bo czasem nie wystarczy tylko wiedza ale i to co umiemy w praktyce zrobić czyli w pracy potem.Glownie chodzi o wykorzystywanie swoich umiejętności
Dodano: 14.07.2018 22:41    Przez: ~Ha
Znam Kubę osobiście od kilku lat i każdy kto z nim kiedykolwiek rozmawiał wie, że zarozumiały to on akurat nie jest. Co do jego gadania... gdyby któryś z obecnych tutaj "intelektualnych" komentatorów był na tym posiedzeniu rady miasta to wiedziałby, iż Kuba podał jak na tacy 3 rozwiązania dla sytuacji młodych w mieście, które Konin mógłby wprowadzić bez większych nakładów z budżetu miasta. Teraz zależy to tylko od władz miasta co z tym zrobią... Z tego co mi wiadomo to nowobogacki też nie jest, a wręcz przeciwnie... i jego historia jak walczył 3 lata o stypendium w tej szkole jest też niesamowita i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych... No ale tak... Łatwo oceniać jak się kogoś nie zna...
Dodano: 14.07.2018 23:08    Przez: ~Ola
Ola,powiedz jakie gimnazjum skonczył,bo cos mi znajomo wyglada
Dodano: 15.07.2018 00:27    Przez: ~Nyga
I to jest właśnie kwintesencja ynteligencji obecnej młodzieży. Nyga kojarzy... mi zajeło dokładnie 2 minuty szukania na fb poprzez google. Wszystko podaj na tacy. Za czasów mojej młodości posiadanie słownika PWN to był szczyt możliwości jeśli chodzi o poszukiwania wiedzy. Teraz mają internet. Mają wyszukiwarki, totalnie wszystko. Tania drukarka 3d kosztuje tyle co dwie pary markowych butów. Jak ktoś jest miernotą czekającą tylko na kopniak od szkoły i wypłatę x3 najnizsze krajowe, bez pomysłu na siebie, to nic nie pomoże. Panie Jakubie, za bardzo wierzy pan w system, a za mało w swoje siły, bo to Pan to osiągnął, nie szkoły za Pana.
Dodano: 16.07.2018 08:28    Przez: ~Hj
"ja po dowód osobisty, kiedy skończyłem osiemnaście lat, szedłem do Urzędu Miejskiego w Koninie z mamą, bo nie wiedziałem, gdzie mam iść i z kim rozmawiać. " Sorki ale to akurat BARDZO zle o tobie świadczy...
Dodano: 14.07.2018 21:45    Przez: ~Pn
Prawda ? Szczególnie, że chłopak tym samym wykazał, że internetu nie ogarnia, bo inaczej wszelkie potrzebne informacje tam właśnie się znajdują.
Dodano: 14.07.2018 23:00    Przez: ~miejscowy
1 z 4
1234>>