Dzisiaj jest sobota 20 lipca 2019, imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19068) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (47) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 20oC
Jutropogoda
25 / 17oC
Pojutrzepogoda
21 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kolizyjny piątek w Koninie. W mieście odnotowano j ... (0)Policjantka z Babiaka uratowała 28-latka. Ściągnęł ... (6)

Polityczne samobójstwo na inaugurację prezydenckiej kadencji?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 8.11.2018 23:06

Piotr Korytkowski dostał w drugiej turze wyborów ponad dwa razy więcej głosów niż w pierwszej. Tak jednoznaczny przepływ poparcia nie zdarzył się jeszcze w żadnej z dotychczasowych elekcji samorządowych w Koninie. Ale to nie wcale nie jest ostatnia z niespodzianek tegorocznych wyborów.

Kandydata Platformy Obywatelskiej poparło w pierwszej turze 7 490 osób (24,53 proc.). I był to wynik lepszy od osiągniętego przez Józefa Nowickiego nie tylko w tym roku (6 054), ale również cztery i osiem lat temu (odpowiednio 7 109 i 7 178). O wszystkim zadecydowała bowiem niezwykle wysoka jak na Konin frekwencja, bo jeszcze nigdy w historii konińskich wyborów samorządowych nie wzięła w nich udziału ponad połowa (51,5 proc.) osób do tego uprawnionych.

Ale dzisiaj są to już tylko ciekawostki historyczne, nas natomiast bardziej interesują źródła i konsekwencje zwycięstwa Piotra Korytkowskiego w tegorocznej drugiej turze.

W październikowym głosowaniu Zenona Chojnackiego poparło 9 305 wyborców, a dwa tygodnie później zagłosowało na niego o 3 299 osób więcej. Można chyba bez obawy o większą pomyłkę przyjąć, że znaleźli się w tym gronie głównie wyborcy Michała Kotlarskiego i Karola Kuznowicza, których było w sumie nieco ponad 4 tys. Natomiast większości zwolenników Józefa Nowickiego i Damiana Kruczkowskiego bliżej było raczej do Piotra Korytkowskiego. Jeśli przyjrzeć się liczbie głosów, jakie przepłynęły na kandydata Platformy między 21 października a 4 listopada, jasnym staje się, że bez poparcia grubo ponad połowy z 6 tys. zwolenników Józefa Nowickiego PO nie miałaby swojego prezydenta.

Po ogłoszeniu przez Kazimierza Pałasza, że konińska SLD popiera w drugiej turze Piotra Korytkowskiego, zapytałem prominentnego polityka Platformy, co obiecali im w zamian.

– Niczego im nie obiecywaliśmy – zapewnił mnie. - Oni byli w sytuacji bez wyjścia i musieli nas poprzeć!

Jeśli przyjąć te słowa za dobrą monetę, to w sytuacji, kiedy w Radzie Miasta mamy chwiejną równowagę - po dziewięcioro reprezentantów PiS i PO, trzech radnych SLD i dwóch z komitetu Michała Kotlarskiego - konińska Platforma Obywatelska i Piotr Korytkowski mają do wyboru trzy możliwe modele rządzenia. Pierwsze dwa to sojusz z resztkami SLD w Radzie Miasta lub z dużym klubem Prawa i Sprawiedliwości. Ten ostatni wariant wydaje się niemożliwy bardziej z powodu oporu centralnych władz obu partii, niż uwarunkowań lokalnych, ale faktem jest, że musiałby nastąpić jakiś cud albo - wręcz przeciwnie – kataklizm, żeby o takim rozwiązaniu można było rozmawiać poważnie.

następna
strona 1/2
  • Polityczne samobójstwo na inaugurację prezydenckiej kadencji?

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co się dzieje z tymi ludzmi ślepi i głusi mało Po rozgrabiło śmiali wam się w twarz robili ciemną chołotę z was a wy dalej na nich głosujecie to teraz Konin to miasto wegetacji na własne życzenie.BRAWO.
Dodano: 8.11.2018 23:26    Przez: ~Konin
Szybko zapomnieliście jak nas po dymało, jak nic się nie opłaciło w tym kraju i trzeba było wszystko sprzedawać tj. stocznie, elektrownie, cukrownie...itp, i prawie lot sprzedali bo ponoć nierentowny, a dziś przynosi ogromne zyski. Było chyba 16 mega afer, a pieniędzy nie było na nic. Przed wyborami na 500 też nie mieli, jak przegrali to i na pierwsze dziecko obiecali. Przykładów można mnożyć.
Dodano: 9.11.2018 02:03    Przez: ~titi
Jeśli Korytkowski postawi na młodych i wykształconych ludzi i dokona zmian w magisterskie kierując się kompetencjami a nie polityką, to wiele zdziała. Jeśli postawi na polityków to będzie kiepskim Prezydentem. Trzymam kciuki i daję mu szansę.
Dodano: 8.11.2018 23:38    Przez: ~Kolega
A ja nie, niech mają co chcieli ...konsekwencje przyjdą wkrótce; a nie ma gorszej sytuacji jak zawiedziona nadzieja!
Dodano: 9.11.2018 00:19    Przez: ~nowoczesna
a cię kolego to 500+ boli mniej dla ryczących oderwanych od koryta zostanie. Po najgorsze rządy w historii. Ale SB miało dobrze to dlatego tak piszecie. kwik !
Dodano: 9.11.2018 00:15    Przez: ~Konin

KOMENTARZE

Co się dzieje z tymi ludzmi ślepi i głusi mało Po rozgrabiło śmiali wam się w twarz robili ciemną chołotę z was a wy dalej na nich głosujecie to teraz Konin to miasto wegetacji na własne życzenie.BRAWO.
Dodano: 08.11.2018 23:26    Przez: ~Konin
A ten artykuł to czysty przykład na to jak Pan redaktor forsuje Zmieniamy Konin bo siedział u nich w sztabie na wyborach, byleby "wcisnąć" swoich Korytkowskiemu. Totalna masakra...
Dodano: 08.11.2018 23:39    Przez: ~Żenua
Przestań chłopie powtarzać durnowate przekazy propagandy tzw. dobrej zmiany. Tak jak Polska jest rozgrabiana, deprecjonowana, upodlana i żałosna pod rządami kartoflanej mafii oraz jej żołnierzyków w rodzaju Misiewiczów, Obajtków oraz podobnych im Pisiewiczów tego nie było jeszcze w historii. Ale czegóż można oczekiwać od takich nieudaczników z menażerii pisowskiej skoro nie potrafią oni niczego pożytecznego do końca zdziałać? No chyba że chodzi o rozdawanie kasy, niszczenie armii, niszczenie sądów i trybunałów, niszczenie szkolnictwa, awanturnictwa międzynarodowego i tysiąca innych działań charakterystycznych dla zakompleksionych ciemniaków postrzegających świat z perspektywy zahukanego kundelka.
Dodano: 08.11.2018 23:43    Przez: ~Zdzich@
a cię kolego to 500+ boli mniej dla ryczących oderwanych od koryta zostanie. Po najgorsze rządy w historii. Ale SB miało dobrze to dlatego tak piszecie. kwik !
Dodano: 09.11.2018 00:15    Przez: ~Konin
Szybko zapomnieliście jak nas po dymało, jak nic się nie opłaciło w tym kraju i trzeba było wszystko sprzedawać tj. stocznie, elektrownie, cukrownie...itp, i prawie lot sprzedali bo ponoć nierentowny, a dziś przynosi ogromne zyski. Było chyba 16 mega afer, a pieniędzy nie było na nic. Przed wyborami na 500 też nie mieli, jak przegrali to i na pierwsze dziecko obiecali. Przykładów można mnożyć.
Dodano: 09.11.2018 02:03    Przez: ~titi
Zwolennicy dobrej zmiany zagłosowaliby na krowę, gdyby startowała w wyborach do samorządu i miała na sobie logo ich partii. Do rady z tej listy weszły osoby, które mają trudności z pisaniem, nie mają zielonego pojęcia co to jest "miasto", ale będą realizować linię swojej partii. Jak w takim towarzystwie będzie się czuł pan Waszkowiak, pan Eltman? Nie można zawierać sojuszy z Sierpuchowem. Są w tej radzie osoby godne uwagi do współpracy samorządowej. Nie po to wybraliśmy "miasto warte zachodu", żeby się pchać do "miasta wartego wschodu"!
Dodano: 09.11.2018 05:20    Przez: ~Felek Stankiewicz
P Olejnik, ale Ty masz jadu w sobie jesteś żenujący.
Dodano: 09.11.2018 05:43    Przez: ~Vioteczka
@Vioteczka - pan Okeynik dlugo jeszcze nedzie kopal lezacego. Oj dlugo. Jego nienawisc jest przeogromna. Takue podejscie szkodzi nie temu, ktirego kopie, ale jemu samemu. Kiedy pan przystopujesz?
Dodano: 09.11.2018 06:09    Przez: ~Pn
Lm usuwa komentarze!!! Tfu
Dodano: 09.11.2018 09:33    Przez: ~Podpis...
avatar Vox populi ,vox dei.Mieszkańcy się wypowiedzieli i nie chcą ani kopalni ,ani eletrowni,ani hutyy, ani innych zakładów u siebie.Chcą wyjeżdzać do pracy u Szkopa przy usuwaniu nawozu spod zwierząt, a kobiety zarabiac w ich domach publicznych.Dzieci niech emigrują do duzych miast za szkołą i pracą.Tak chcieli i wybrali zeby bylo tak jak było.Teraz czas na podwyzki podatków,biletówz MZK, śmieci,wody i wszystkiego co się da. Brawo mieszkańcy Konina,brawo!
Dodano: 09.11.2018 09:53    Przez: Tomasz Kobrzycki
@titi-sriti - dymue to cie pis. Ja i ten caly nasz region. Od 3 lat nie ma kto papierka A4 (jednej kartki!) podpisac zeby powstala odkrywka. Nie ma tu firm ani inwestorow a pis w imie walki z prywaciarzem powoduje upadek duzego i tak waznego dla Konina i okolic zakladu. Chłopie historie zostaw historykom! Patrz w przyszlosc a dla Konina (po zamknieciu kopalni) cieniutko sie rysuje. Dlaczego nie drzesz ryja kiedy urzednik pis przesuwa kolejne terminy wydania decyxji dot. Oscislowa??
Dodano: 09.11.2018 10:11    Przez: ~Pn
Przepraszam, ale o jakiej transparentności pisze redaktor w stosunku do Prezydenta m. Słupska R.Biedronia. Podczas prezydentury działy straszne rzeczy, a mianowicie - 34-letni Paweł K. (instruktor tańca w Ośrodku Kultury) trafił do aresztu za pedofilię. Wyszło na jaw, że od dłuższego czasu rozpija dzieci i współżyje z 13 i 14-latką. Tygodnik "Polityka" informuje, że Robert Biedroń jest krytykowany również za odrzucenie propozycji Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie w Urzędzie Miasta ankiety antymobbingowej. Gdy nowy prezydent przejął władzę z pracy w Urzędzie odeszło 100 osób. Związki zaw. przeprowadziły ankietę, z której wynikało, że atmosfera pracy jest bardzo zła. Negatywne odpowiedzi na pytania wynosiły 80 %, i były dla pana Biedronia miażdżące. Prawdopodobnie dlatego nie zgodził się na ankietę PIP.
Dodano: 09.11.2018 10:16    Przez: ~Pogodynek
Zmieniamy konin popierając Korytkowskiego ostatecznie staliście się trybikiem układu, z którym rzekomo walczyliście przyczyniając się do tego, że nic się nie zmieniło. W ten sposób PO was zjadło, a waszą decyzję każdy wam przypomni przy następnych wyborach. Powinniście pozostać do końca neutralni, natomiast wybraliście układ, którzy ostatecznie zaorze Konin. Jesteście tacy sami jak oni. Brak różnic. Zapamiętamy.
Dodano: 09.11.2018 10:27    Przez: ~Obserwator życia
Znam Korytkowskiego od wielu lat i stwierdzam, że to nie jest tak lotny umysł, by ogarnąć temat Konina. To bardziej aparatczyk niż wizjoner. Jego prezydentura będzie okresem stagnacji, kolejnej po Pałaszu i Nowickim. W sumie razem będzie to 29 lat. Nie da się tego już odrobić. Niestety Konin przepadł, w wirze układów partyjnych i braku inteligencji jego mieszkańców.
Dodano: 09.11.2018 10:32    Przez: ~Górnik
Żle się stało, że p. Korytkowski został wybrany przez mieszkańców Konina na urząd Prezydenta, to będzie cios poniżej pasa w miasto.
Dodano: 09.11.2018 16:56    Przez: ~Energetyk
~Pn jak TVN
Dodano: 09.11.2018 22:47    Przez: ~bingo
jak Ci się nie podoba Konin to możesz się z niego wyprowadzić. Będzie o jednego pisiora mniej.
Dodano: 10.11.2018 14:03    Przez: ~Arek
Zwycięstwo Korytkowskiego ma wiele przyczyn którymi są przede wszystkim nieporadność, a właściwie zachowawczość i marazm twórczy Nowickiego który obstawiony starymi towarzyszami z PZPR i SLD nie potrafił wykazać się inwencją niezbędną dla nowoczesnego Konina, a Korytkowski reprezentuje opcję polityczną która ma największe osiągnięcia w kreowaniu nowoczesności w życiu gospodarczym i społecznym.
Dodano: 08.11.2018 23:31    Przez: ~Zdzich@
"Korytkowski reprezentuje opcję polityczną która ma największe osiągnięcia w kreowaniu nowoczesności w życiu gospodarczym i społecznym. " - Hellołłłłłłł to chyba w innym kraju żyjesz. Opcja polityczna, o której piszesz potrafi mydlić ludziom oczy i ich łupić samemu się bogacąc. Albo jesteś naiwny jak reszta albo Tobie też na rękę że oni rządzili w państwie i będą rządzić w Koninie. A co do wykreowania życia społecznego to fakt gejów i lesbijek coraz więcej to jest właśnie ich zasługa.
Dodano: 09.11.2018 10:37    Przez: ~max
Dodam Ci Max. Pamiętam jakby wczoraj. Prawa ręka Tusk; super minister ds. cyfryzacji: Michał Boni pytany o to dlaczego w czasie rządów PO przybyło aż tak wielu urzędników podczas gdy mamy boom informatyczny świata odpowiedział mniej więcej: Pani redaktor na cyfryzację brakuje mi rocznie 700 mln zł. Tych pieniędzy nie ma i nie będzie szybko. Trzy lata później partia PiS dała na Plus500 17 miliardów złotych a 4 lata później 23 miliardy złotych przy jednoczesnym wzroście dochodów państwa o 100 miliardów złotych i spadku zadłużenia kraju! Co obiecywała PO przez 8 lat: zmiany prawa, niskie podatki, mało urzędników, cyfryzację. Potworzyli ekipy Palikota do walki z papierkologią. I co? Nie zrobili nawet tych "darmowych" reform w prawie. Wiec jak od nich wymagać modernizacji kraju za pieniądze i ciężką pracę? Przy czym za czasów Tuska dobrze się działo ws. światopoglądowych. Tusk się nie wychylał i niewiele zmieniał. Wcale PO za LGTB nie było ...
Dodano: 09.11.2018 11:28    Przez: ~lo
PO to POlityczne DNO, żadnego sensownego programu dla Polaków, tylko totalny atak na rząd PiS-u. Koninem przez 5 długich lat będzie rządził przedstawiciel PO, czy tak będzie jak za rządu p. Nowickiego z SLD czy może jeszcze gorzej ?
Dodano: 09.11.2018 17:02    Przez: ~Symp. PiS
Jeśli Korytkowski postawi na młodych i wykształconych ludzi i dokona zmian w magisterskie kierując się kompetencjami a nie polityką, to wiele zdziała. Jeśli postawi na polityków to będzie kiepskim Prezydentem. Trzymam kciuki i daję mu szansę.
Dodano: 08.11.2018 23:38    Przez: ~Kolega
:) jako komentarz.
Dodano: 09.11.2018 01:53    Przez: ~titi
Myslisz zapewne o tych z ostatniego zdjęcia w Pałacyku ,oj było ich tam sporo do korytka
Dodano: 09.11.2018 07:32    Przez: ~witek
Witek boli cie to,chciłbyś pewnie też tam być.
Dodano: 09.11.2018 08:23    Przez: ~ewa
Jeśli Korytkowski postawi na młodych i wykształconych ludzi itd. to autor artykułu znów nie ma szans na pracę w magistracie
Dodano: 09.11.2018 08:32    Przez: ~mmm
A dlaczego nie? Każdy chciałby mieć stołek.Nie odbiegam niczym od niektórych tam osób
Dodano: 09.11.2018 08:38    Przez: ~witek
Małyczłek ty już tam nie liż tego roffa Piotrkowi o młodych, bo itak stanowisko masz obiecane pomimo, że nic nie umiesz, nawet jako pierwszy nie jesteś w stanie wejść. Ty nawet na miotle byś nie dał rady, bo albo byś popsuł, albo zgubił. Na miejscu Piotrka to bym Cię całkowicie pominął przy rozdawaniu stołków.
Dodano: 09.11.2018 08:40    Przez: ~lizusplatfus koleganiby
Współczuję mieszkancom Konina...
Dodano: 08.11.2018 23:39    Przez: ~Podpis...
A ja nie, niech mają co chcieli ...konsekwencje przyjdą wkrótce; a nie ma gorszej sytuacji jak zawiedziona nadzieja!
Dodano: 09.11.2018 00:19    Przez: ~nowoczesna
Opozycji? Tez współczuję...
Dodano: 09.11.2018 06:10    Przez: ~Pn
Ja współczuję rodzinie Pn
Dodano: 09.11.2018 11:40    Przez: ~zbiórka na leczenie Pn
będziemy sobie współczuć nawzajem jak się most zawali.
Dodano: 09.11.2018 15:11    Przez: ~czego oczywiście nie życz
Żadna koalicja z PISem! Nigdy! Nie po to oddałem głos na Józefa a później na Piotra żeby teraz PIS współrządził!
Dodano: 08.11.2018 23:44    Przez: ~PiS STOP
Przeciez oni, o czym mowil Mowicki, zawsze byli, sa i neda na NIE. Po prostu jak PO bedzie na takvto oni na nie i bice vwrsa. Tak tovu nich dziala.
Dodano: 09.11.2018 06:12    Przez: ~Pn
No nie wierze ze komuch przegral w koninie
Dodano: 08.11.2018 23:53    Przez: ~Edek
Zmieniamy Konin nie poparło Korytkowskiego. Ponadto jest ewidentnie pompowane przez LM, aż do śmieszności.
Dodano: 09.11.2018 00:24    Przez: ~qwerty
Zmieniamy Konin nie poparło Korytkowskiego. Poparli go wyborcy tego komitetu.
Dodano: 09.11.2018 00:32    Przez: ~ytrewq
@ytrewq a tego nie wiesz ani ty ani ja. Deklaracji liderów, w formie apelu do wyborców, nie było.
Dodano: 09.11.2018 00:56    Przez: ~qwerty
Zmieniamy Konin to jest gromada w stylu Sorosa, czyli Europy dla wszystkich a więc zagłady białej rasy, mieszanego społeczeństwa bezwolnych, bez wyrazu i narodowości ludzi. To pieniądze Sorosa doprowadziły do zmian na świecie, wojen i wędrówki tych, którzy przetrwali. Soros to zbrodniarz przeciwko ludzkości a szczególnie białej rasie. Ci, którzy go nagradzają (jak Komorowski) są jego pokroju.
Dodano: 09.11.2018 02:27    Przez: ~Arjawarta
@Arjawarta - współczuję ci...
Dodano: 09.11.2018 07:30    Przez: ~Pn
Pn, użalaj się nad swoją głupotą i bełkotem.
Dodano: 09.11.2018 08:19    Przez: ~Arjawarta
Dlaczego w tym mieście głosujecie na partie polityczne zamiast na polityków niezrzeszonych?
Dodano: 09.11.2018 00:51    Przez: ~kokoko
Ludzie głosują tak, jak uważają za stosowne. Polityk niezrzeszony, a polityk z partii, to wciąż polityk.
Dodano: 09.11.2018 00:57    Przez: ~qwerty
Niezrzeszony nie ma zaplecza, ukladow....