Dzisiaj jest niedziela 25 lipca 2021, imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15851) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (77) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
27 / 19oC
Jutropogoda
25 / 19oC
Pojutrzepogoda
25 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ślesin. Podwodny dron pomógł znaleźć ciało zaginio ... (0)Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe po rocznej p ... (0)

Koniński pożeracz heretyków nie pokonał kalwinów z Żychlina 🎧

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 17.06.2019 13:06

Reformacja przyszła do Konina w roku 1546, wraz z nowym proboszczem Stanisławem Lutomirskim, kapłanem bardzo młodym, bo liczącym sobie wtedy lat zaledwie dwadzieścia osiem.

Idee odnowy kościoła katolickiego dotarły do Polski już rok po upublicznieniu tez Marcina Lutra, w tym samym mniej więcej czasie, kiedy przyszły koniński proboszcz przyszedł na świat.

Biblia za pięcioro cieląt

Stanisław Lutomirski miał trzy lata, kiedy papież Leon X wyklął niemieckiego reformatora kościoła, co uważa się za oficjalny początek reformacji. I to Luter wywarł najsilniejszy wpływ na młodego człowieka, który słuchał zapewne jego wykładów podczas studiów w Wittenberdze w latach 1537-1538.

Trudno powiedzieć, czy stać go było na zakup, opublikowanego kilka lat wcześniej, nowego wydania całej Biblii w przekładzie Marcina Lutra. Za dwa guldeny i osiem groszy można było bowiem wówczas kupić pięcioro cieląt. Na pewno natomiast trafiły mu do przekonania tezy Marcina Lutra, że jedynym źródłem poznania nauki Chrystusa jest słowo boże czyli Biblia, a tradycję Kościoła Rzymskiego, jako prowadzącą do jego wypaczenia, należy odrzucić. Wraz z dogmatem o nieomylności papieża, bowiem głową Kościoła nie jest papież, ale Jezus Chrystus.

Msza po polsku

Kiedy Stanisław Lutomirski obejmował stanowisko proboszcza parafii świętego Bartłomieja w Koninie, Wielkopolska była jednym z głównym ośrodków luteranizmu w Polsce, a do protektorów nowego wyznania należał zarówno kasztelan i starosta poznański Andrzej Górka, jak i starosta koniński Stanisław Dziaduski. Konin nie był zresztą osamotniony, bo – jak podaje ksiądz Andrzej Mendrok w swoim opracowaniu „Historia parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie” - myśli reformacyjne zostały przyjęte między innymi przez Cystersów w Lądzie, przez szlachtę w powiecie pyzdrskim, gdzie powstało wiele parafii, a także w Golinie, Myśliborzu, Nieświastowie, Wyszynie, Cieninie i Woli Łaszczowej.

Na pewno zmienił się charakter mszy, jakie odprawiał w konińskiej farze ksiądz Lutomirski. Zreformowana przez Marcina Lutra liturgia straciła średniowieczny charakter ofiary, a ważne rolę zaczęły odgrywać pieśni i modlitwy. Miejsce łaciny zajął częściowo język polski i koninianie wreszcie mogli modlić się i śpiewać w ojczystym języku, a co za tym idzie rozumieć, co mówi do nich ksiądz. Najbardziej rewolucyjną zmianą było jednak udzielanie komunii pod obiema postaciami.

Ekskomunika dla proboszcza

Duchem reformacji były zapewne przesiąknięte tak kazania jak i lekcje religii, prowadzone przez Stanisława Lutomirskiego. Celem reformacji było docieranie z nauką Jezusa do możliwie jak największej liczby wiernych. Jednym z powodów, dla których Marcin Luter już w 1529 roku opracował nie tylko Mały Katechizm dla świeckich, ale i Duży dla duchownych, były wyniki wizytacji parafii wittenberskiego okręgu kościelnego, podczas której przekonał się on o zastraszającym braku znajomości zasadniczych prawd wiary wśród... samych duszpasterzy.

następna
strona 1/2
  • Koniński „pożeracz heretyków” nie pokonał kalwinów z Żychlina
  • Koniński „pożeracz heretyków” nie pokonał kalwinów z Żychlina

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Milczenie jest złotem...
Dodano: 17.06.2019 15:47    Przez: ~Tak
Chciałoby się napisać jakiś komentarz, ale Olejnik jak zwykle skasuje jeśli mu się nie spodoba, więc odpuszczam sobie.
Dodano: 17.06.2019 14:48    Przez: ~cenzuralm
Kontrreformacja... skłócenie Polski z resztą europy... Brawo!
Dodano: 17.06.2019 18:06    Przez: ~S

KOMENTARZE

Chciałoby się napisać jakiś komentarz, ale Olejnik jak zwykle skasuje jeśli mu się nie spodoba, więc odpuszczam sobie.
Dodano: 17.06.2019 14:48    Przez: ~cenzuralm
Milczenie jest złotem...
Dodano: 17.06.2019 15:47    Przez: ~Tak
Reformacja to skok na kase wykorzystali przestepce lutra coby wyrznać i okraść klasztory, polecam film Brauna,a karły w kościele katolickim za obca kase próbują jakiś bredni jak ekumenizm
Dodano: 18.06.2019 13:34    Przez: ~Józef
Kontrreformacja... skłócenie Polski z resztą europy... Brawo!
Dodano: 17.06.2019 18:06    Przez: ~S
Tego głośno na lekcji Historii w Polsce nie powiedzą, że konferencja Barska, to siłowe przejęcie władzy przez " jedyną słuszną". Że Konstytucja 3 Maja miała w sobie zapisy zakazu przechodzenia na inną religię z "jedynej słusznej".
Dodano: 18.06.2019 08:21    Przez: ~h
Tendencyjny artykuł, oczywiście skierowany - jak większość dzisiejszych ataków tzw. "światłych chrześcijan "- przeciwko Kościołowi katolickiemu.I co zostało z tych ataków? Puste kościoły , często przerabiane na dyskoteki lub hotele. To obrazek z zachodniej Europy. Zapominasz waść o podstawowej sprawie , słowach samego Jezusa : " I na tej skale zbuduję swój Kościół , i bramy piekielne Go nie przemogą". "Których grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, których zatrzymacie, są im zatrzymane"
Dodano: 18.06.2019 09:14    Przez: ~dolnoślązak
Wiara jest dla "maluczkich-niedoinformowanych"" .Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet nieświadomym swej głupoty
Dodano: 18.06.2019 10:59    Przez: ~Erwin
Na zachodzie są puste kościoły bo tam od kilkudziesięciu lat jest tragedia demograficzna. Nie ma to nic wspólnego z religią. Napływowa ludność muzułmańska nie będzie chodzić do kościoła , mroku jeden.
Dodano: 18.06.2019 13:12    Przez: ~f
Ciekawe co to za kolumna/kapliczka z przodu kościoła i dlaczego już jej tam dzisiaj nie ma.
Dodano: 19.06.2019 01:38    Przez: ~kik
Ciemnogród!
Dodano: 19.06.2019 20:18    Przez: ~Klechozol na czarną stonkę!

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.