Dzisiaj jest środa 21 kwietnia 2021, imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17600) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 6oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zostało ostatnie miejsce. Matuszak jedzie na kwali ... (0)Konin. Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej na ul. ... (2)

Sprawdzali dostępność konińskich gabinetów ginekologicznych

Dodano: 13.12.2019 18:27
Źródło: LM.pl

Osiem konińskich gabinetów ginekologicznych zasługuje na wyróżnienie. Tak ocenia to zespół realizujący projekt związany z dostępnością.

Pomysłodawczyniami zbadania dostępności gabinetów ginekologicznych dla potrzeb niepełnosprawnych kobiet, były konińskie radne: Monika Kosińska i Emilia Wasielewska. Realizacją projektu zajęła się fundacja „Podaj dalej”.

- To kolejny krok, żeby zmieniać rzeczywistość. Staramy się przekonywać, dlaczego to jest ważne. To nie jest wytykanie komukolwiek błędów, tylko pokazanie co warto poprawić – mówi Zuzanna Janaszek – Maciaszek, prezes „Podaj dalej”.

Fundacja od 2013 roku prowadzi działania pod hasłem „Konin dostępny”. Prze te lata przebadane zostały obiekty użyteczności publicznej, apteki, lokale wyborcze, obiekty turystyczne, a także budynki należące do samorządu województwa. Teraz przyszedł czas na gabinety ginekologiczne, których większość zgodziła się uczestniczyć w projekcie. Pod lupę wziętych zostało 21 gabinetów.

- Nie ma standardów dostępności gabinetów. Wszystkie badania brały się z potrzeb niepełnosprawnych kobiet – mówi Maciej Wiatrowski, który od lat zajmuje się dostępnością. - Sprawdzaliśmy drogę od parkingu do gabinetu i sam gabinet, czy jest odpowiednie miejsce manewrowe dla wózka inwalidzkiego, czy jest opuszczany fotel ginekologiczny i kozetka, czy jest waga na którą może usiąść kobieta z niepełnosprawnością, czy w gabinecie znajduje się podnośnik umożliwiający przeniesienie osoby niepełnosprawnej na fotel, czy możliwe jest badanie USG i cytologii, a także czy łazienka jest bezpośrednio przy gabinecie – dodaje.

Wyniki audytu zostaną przedstawione w specjalnym raporcie. Wiadomo już, że 8 z 21 sprawdzonych gabinetów zasługuje na wyróżnienie. Kolejnych 8 gabinetów jest całkowicie niedostępnych dla niepełnosprawnych kobiet, a 5 gabinetów jest dostępnych tylko częściowo.

- W tym projekcie było wiele zaskoczeń, a jednym z nich było to, że mamy w Koninie kilka świetnie wyposażonych gabinetów z profesjonalną poradą – mówi Anna Klechniowska, koordynatorka projektu. - To jest jakieś światło powodujące, że będzie jakaś zmiana. Tam gdzie dotarliśmy trafiliśmy na chęć na zmianę – dodaje.

Jedną z osób, które pracowały w zespole przeprowadzającym audyty była Joanna Perlińska.

- Bardzo się ucieszyłam, że taki projekt powstał. Przeszłam jako pacjentka wiele gabinetów, ale byłam traktowana lekceważąco. Wreszcie dowiedziałam się, gdzie my kobiety niepełnosprawne będziemy traktowane poważnie – mówi Joanna Perlińska. - Największym zaskoczeniem jest dla mnie sala porodowa, gdzie możemy się czuć komfortowo. Ten projekt był fajnym pomysłem i życzę nam, żebyśmy spotykały wykwalifikowanych ginekologów i przystosowane gabinety – dodaje.

Również dla zaangażowanych w projekt radnych była to niesamowita lekcja. Jak podkreśla Monika Kosińska, teraz chociażby na zwykłą wycieraczkę patrzy jak na barierę architektoniczną. Emilia Wasielewska natomiast zauważyła, że projekt przynieść może korzyści dla niepełnosprawnych w całym kraju. Przy okazji opowiedziała też o nowym narzędziu jakim jest „Generator Dostępności”, którego celem jest propagowanie innowacyjnych rozwiązań jeśli chodzi o dostępność dla osób starszych i niepełnosprawnych.

  • Sprawdzali dostępność konińskich gabinetów ginekologicznych
  • Sprawdzali dostępność konińskich gabinetów ginekologicznych
  • Sprawdzali dostępność konińskich gabinetów ginekologicznych
  • Sprawdzali dostępność konińskich gabinetów ginekologicznych

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

W Koninie to poważnymi sprawami się zajmują😂
Dodano: 14.12.2019 08:18    Przez: ~biznes

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.