Dzisiaj jest czwartek 9 kwietnia 2020, imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16955) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (20) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 5oC
Jutropogoda
11 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Czym zamiatać kostkę brukową?

Materiał promocyjny

Dodano: 26.02.2020 12:01

Czyszczenie kostki brukowej to nigdy niekończące się wyzwanie. Kostka, jako że używana jest praktycznie nieustannie, podlega najróżniejszym zabrudzeniom. Nanoszone są na nią śmieci, piasek, pył, kurz i wiele innych. Wszystko to sprawia, że w szczelinach kostki tworzy się warstwa gleby, którą to z kolei zaczyna porastać mech.

Czyszczenie kostki brukowej to nigdy niekończące się wyzwanie. Kostka, jako że używana jest praktycznie nieustannie, podlega najróżniejszym zabrudzeniom. Nanoszone są na nią śmieci, piasek, pył, kurz i wiele innych. Wszystko to sprawia, że w szczelinach kostki tworzy się warstwa gleby, którą to z kolei zaczyna porastać mech. Sam wygląd kostki również się zmienia. Powoli traci swoje kolory i ciemnieje.

Wszystko to sprawia, że chodnik, czy jakakolwiek inna powierzchnia z kostki z czasem wygląda gorzej. Istnieją jednak metody, by temu zapobiec. Regularne zamiatanie kostki brukowej sprawia, że nie osadzają się na niej śmieci i brud, a jej wygląd pozostaje dobry na dłużej. Czym zamiatać kostkę brukową?
 

Zamiatanie kostki szczotką

Najbardziej oczywistą metodą jest zamiatanie kostki brukowej zwyczajną szczotką. Ta metoda jest jak najbardziej skuteczna, wymaga jednak włożenia sporej ilości pracy w to, by kostka wymieciona była dobrze. Wszystko zależy oczywiście również od rodzaju zabrudzeń na naszej kostce. Zwykła szczotka przeznaczona do zamiatania na zewnątrz na pewno świetnie poradzi sobie z piaskiem, liśćmi, ziemią z przesadzania roślin, czy drobnymi śmieciami, które mogły znaleźć się na chodniku.

W przypadku niektórych zabrudzeń trzeba jednak będzie się bardziej postarać. Jeżeli kostka obrośnięta jest już mchem, czy jest na niej bardzo dużo trudnych do usunięcia zabrudzeń, to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnej szczotki o twardym włosiu. Na tynku obecny jest duży wybór tego typu produktów. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o dostosowaniu szczotki do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest kostka. Jeżeli do kotki podatnej na zarysowania użyjemy szczotki zbyt twardej (na przykład drucianej) to efekt może być odwrotny od zamierzanego.
 

Zamiatarki do kostki brukowej

O wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem są ręczne zamiatarki chodnikowe. Tego rodzaju urządzenia wyposażone są w obracające się szczotki i zbiornik na zmiatany z chodnika brud. Działają one nieco podobnie do kosiarek, z tym że ostrze zostało tu zastąpione obracającymi się szczotkami. Kierują one usuwany z chodnika brud do odpowiedniego pojemnika, który po napełnieniu opróżnia się i używa dalej. Zamiatarka ręczna tego rodzaju to przede wszystkim mniej energii potrzebnej do wykonania pracy.

Zobacz również: Zamiatarki do ciągnika Tuchel

Zamiatając kostkę brukową przy domu z użyciem szczotki najczęściej trzeba poświęcić na to dłuższy czas. Z zamiatarką praca przebiega sprawnie i efekty widoczne są już po chwili. Doświadczenie pokazuje że osoby, które zdecydowały się na zakup takiej zamiatarki są zadowolone z wyboru i pozostają już przy tej metodzie sprzątania. Warto tu również wspomnieć, że wiele zamiatarek to urządzenia mechaniczne, które do działania nie potrzebują żadnego paliwa. Szczotki napędzane są przez obracające się koła urządzenia. Na rynku dużo jest jednak również zamiatarek napędzanych silnikiem spalinowym, bądź elektrycznym.

Często zamiatarki wyposażone są i w szczotki walcowe (poziome) i służące do skutecznego czyszczenia różnych kątów szczotki boczne (obracające się wokół osi pionowej). Bardzo popularnym rozwiązaniem są również zamiatarki wyposażone w jedną, dużą szczotkę obracającą się pionowo.
 

Westermann - Solidnej jakości zamiatarki ręczne

Przykładem doskonałej zamiatarki do kostki, są urządzenia produkowane przez firmę Westermann. Są zamiatarki, których duża, obracająca się wokół pionowej osi szczotka napędzana jest mocnym, ale energooszczędnym silnikiem elektrycznym. Zamiatarki do liści, śmieci i innych zabrudzeń Westermann oferują przede wszystkim bardzo dużą wydajność i skuteczność działania. Dzięki silnikowi elektrycznemu, szczotka zamiatarki osiąga dużą prędkość obrotową. Dlatego zamiatarka ręczna do kostki brukowej tego rodzaju jest bardzo dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania zawiodły. Urządzenia te świetnie sprawdzają się w pracy, przy porządkowaniu przydomowych chodników, parkingów, czy podjazdów, które dzięki nim zawsze pozostają czyste. Moc zamiatarek pozwala na usunięcie z przestrzeni pomiędzy kostkami również mchów i drobnych chwastów.
 

Inne metody czyszczenia kostki

Istnieją oczywiście również inne metody czyszczenia kostki. Coraz większą popularność zyskuje czyszczenie przy pomocy myjki ciśnieniowej. Strumień wody pod dużym ciśnieniem bardzo skutecznie wypłukuje ze szczelin i chropowatej powierzchni kostki nawet bardzo trudne do usunięcia zabrudzenia. Należy jednak pamiętać, że myjka taka nie usuwa brudu, a przesuwa go na inne miejsce, więc chodnik i tak trzeba będzie jeszcze przeczyścić. Ciekawą metodą usuwania chwastów i mchu spomiędzy kostek jest użycie odpowiednio dostosowanego palnika gazowego.

Dlaczego warto przyłożyć się do czyszczenia kostki?

Brud, który osadza się na kostkach, a także w szczelinach pomiędzy nimi, tworzy z czasem cienką warstwę gleby. To z kolei jest doskonałe środowisko dla rozwoju mchów i drobnych chwastów. Szkodliwy dla kostki jest zwłaszcza mech. Zatrzymuje on duże ilości wody, a niektóre gatunki wydzielają substancje, które przyspieszają erozję podłoża. Kostka obrośnięta mchem szybciej niszczeje. Dlatego właśnie poleca się jego regularne usuwanie.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dom

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.