Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościFirma w internecie - co decyduje o jej sukcesie?

Firma w internecie - co decyduje o jej sukcesie?

Materiał promocyjny

Dodano:
Firma w internecie - co decyduje o jej sukcesie?

Rozwój technologii i postępująca cyfryzacja wymaga od współczesnych przedsiębiorców zdolności do szybkiej adaptacji. Rozszerzenie działalności o przestrzeń internetową - czy to pod kątem sprzedażowym, czy promocyjnym - jest dla każdej firmy jedynie kwestią czasu. Im wcześniej przedsiębiorstwo otworzy się na wirtualną przestrzeń, tym większe ma szanse na przebicie się wśród konkurencji i osiągnięcie sukcesu na rynku. O czym należy pamiętać rozpoczynając lub działalność w internecie? Co decyduje o sukcesie firmy w obszarze sieci globalnej?

Firma w internecie - jak zapewnić jej sukces?

Wielu przedsiębiorców bagatelizuje kwestię popularyzacji internetu, sądząc że działalność fizyczna jest dla nich całkowicie wystarczająca. Niestety - sieć globalna nieustannie poszerza grono swoich użytkowników, przez co rozpoczęcie działalności w przestrzeni internetowej staje się dla przedsiębiorców koniecznością.

W internecie natomiast, jeśli chce się osiągnąć sukces, niezbędna będzie inwestycja w optymalną kampanię marketingową. Wynika to z wyjątkowej specyfiki tego medium. Użytkownicy internetu przyzwyczajeni są do czytelnych i przystępnych względem nich rozwiązań. Nie poświęcają czasu na wielogodzinne porównywanie ofert. Prawda jest taka, że większość z nich nie przechodzi nawet na drugą stronę wyników wyszukiwania podczas codziennej aktywności w internecie.

Taki obraz sytuacji sprawia, że konkurencja w przestrzeni internetowej jest niezwykle zażarta. Jeśli współczesny przedsiębiorca chce wyróżnić się na tle konkurencji i pozyskać nowych klientów drogą internetową, musi prowadzić aktywne i konsekwentne działania marketingowe. Konieczne jest również śledzenie działań konkurencji i dostosowywanie do dynamicznie zmieniających się trendów na rynku internetowym.

Jakie korzyści daje pozycjonowanie stron w Google?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań we współczesnym marketingu internetowym jest pozycjonowanie stron. Pozwala ono na pozyskanie dużej ilości klientów i wyrobienie pozycji lidera na rynku w stosunkowo krótkim czasie - pod warunkiem, że jest ono prowadzone optymalnie i konsekwentnie.

Pozycjonowanie stron internetowych niesie ze sobą liczne korzyści, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na zwiększenie sprzedaży w firmie i wykształcenia stałego grona lojalnych odbiorców. Pozycjonowanie strony internetowej firmy pozwala:

 • Zwiększyć ruch na firmowej stronie nawet kilkukrotnie,
 • Przyciągnąć uwagę zainteresowanego produktem grona odbiorców,
 • Wzbudzić zaufanie potencjalnych klientów,
 • Zwiększyć świadomość marki na rynku,
 • Wyróżnić swoją firmę na tle konkurencji,
 • Wypracować pozycję lidera na rynku,
 • Zwiększyć sprzedaż nawet kilkukrotnie w perspektywie długoterminowej.

Kombinacja tych korzyści czyni pozycjonowanie stron www bardzo efektywnym narzędziem marketingowym. W dzisiejszych czasach jest ono jednym z podstawowych obszarów reklamowych, w którym powinien działać przedsiębiorca. Rozwiązanie to jest tym atrakcyjniejsze, ponieważ wpływa na zwiększenie ruchu organicznego na stronie. Nie kojarzy się użytkownikowi bezpośrednio z reklamą, więc traktuje on witrynę jako bardziej wiarygodną.

Działania SEO - czym są?

Celem aktywnego pozycjonowania strony internetowej, jest poprawienie pozycji naszej witryny na liście naturalnych wyników wyszukiwania Google. Za opłacalnością tego rozwiązania przemawiają dwa fakty - po pierwsze, blisko połowa całkowitego ruchu na każdej stronie internetowej pochodzi z naturalnych wyników wyszukiwania. Po drugie, zdecydowana większość użytkowników nie przechodzi dalej niż na drugą stronę tych wyników - w związku z tym chcąc osiągnąć jakiekolwiek wyniki sprzedażowe, konieczne jest znalezienie się w pierwszej dwudziestce.

Działania SEO stanowią nieodłączny element marketingu internetowego dla każdego współczesnego przedsiębiorcy. Obejmują one dwa główne obszary - pozycjonowanie on site i off site. Pierwsze z tych określeń dotyczy wszelkich działań, które ingerują w jakiś sposób bezpośrednio w stronę internetową. Jest to więc zdecydowana większość działań SEO w ogóle - między innymi optymalizacja treści i kodu na stronie, zwiększenie czytelności witryny czy zapewnienie łatwej nawigacji po niej.

Pozycjonowanie off site z kolei obejmuje przede wszystkim zwiększenie popularności strony w internecie. Oznacza to sukcesywne zwiększanie ilości odnośników do naszej strony na witrynach zewnętrznych. Mogą to być na przykład blogi, fora branżowe, popularne porównywarki czy inne serwisy, które w jakiś sposób powiązane są z tematyką naszej strony internetowej. Co ważne - owe odnośniki koniecznie muszą się znajdować na stronach klasyfikowanych jako przyjazne dla użytkownika. W sytuacji, gdy nie byłyby takie, mogłoby mieć to negatywny wpływ na pozycję naszej strony w Google.

Co koniecznie musisz wdrożyć na swojej stronie?

Spośród wszystkich działań wchodzących w zakres SEO, zdecydowanie najważnie są optymalizacja treści na stronie i zaimplementowanego kodu. To właśnie na ich podstawie algorytmy Google klasyfikują witrynę jako przystępną lub nieprzystępną dla użytkownika.

Optymalizację treści można przeprowadzić samodzielnie - przynajmniej do pewnego stopnia. Będzie to jednak bardzo długi i żmudny proces, na którego realizację prawdopodobnie nie będziemy mieli czasu prowadząc na bieżąco firmę. Najważniejsze kryteria, które musi spełniać dosłownie każda treść na stronie to:

 • Całkowita unikalność
 • Optymalne nasycenie frazami kluczowymi
 • Czytelność (używanie narzędzi i wyróżnień edytorskich)
 • Poprawność ortograficzna i gramatyczna
 • Wartość merytoryczna

Optymalizacja treści niesie ze sobą przede wszystkim dwie korzyści. Po pierwsze, pozycja naszej strony internetowej w Google znacznie się poprawi. Drugą kwestią jest to, iż w chwili, gdy użytkownik trafi na naszą stronę, treści które tam znajdzie prawdopodobnie zachęcą go do skorzystania z usługi lub zakupienia produktu.

Znacznie bardziej skomplikowaną kwestią okazuje się optymalizacja kodu na stronie. O ile nie posiadamy obszernej wiedzy w zakresie informatyki i kodowania, konieczne będzie zlecenie tego zadania specjaliście. Będzie on musiał dostosować kod między innymi pod względem objętości i funkcjonalności. Dzięki temu roboty Google będą w stanie odpowiednio zaindeksować stronę, a także sklasyfikować ją jako przyjazną dla użytkownika.

Jakie są inne możliwości reklamowania się w Google?

Pozycjonowanie stron internetowych jest podstawowym narzędziem reklamowym w Google - jednak nie jedynym. Drugą przestrzenią reklamową w marketingu internetowym są tak zwane Google Ads. Usługa płatnych reklam udostępniona przez Google pozwala sprecyzować grono swoich odbiorców i uzyskać natychmiastowe efekty sprzedażowe.

Samodzielne prowadzenie aktywnej kampanii w Google Ads jest jednak niezwykle czasochłonne. Wymaga nieustannej analizy statystyk napływających z Google i porównywanie ich z wynikami. Niezbędne będzie również testowanie różnych konfiguracji w kampanii i wykorzystywanie wszystkich możliwości konta. Przyswojenie tak dużej dawki wiedzy nie jest możliwe w krótkim czasie, dlaczego o wiele bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie zlecenie tego zadania specjalistycznej agencji marketingowej, jak SEO Management.

Ile trzeba czekać na efekty SEO?

Kwestią, która okazuje się dla przedsiębiorców najbardziej zniechęcająca w kontekście działań SEO, jest konieczność stosunkowo długiego oczekiwania na efekty. Zanim więc zdecydujemy się na ich wdrożenie, uzbrójmy się w cierpliwość. Przedsiębiorca musi zrozumieć, że rynek internetowy znacznie różni się od fizycznego i nie zawsze możliwe jest osiągnięcie natychmiastowych efektów.

Nie oznacza to jednak, że pozycjonowanie jest nieopłacalne. Wręcz przeciwnie - konsekwentnie prowadzone działania SEO pozwalają naszej firmie zwiększyć swoje obroty i rozmiary nawet kilkukrotnie na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy. Pod względem bieżącego upływu czasu ten okres może wydawać się długi - jeśli jednak spojrzymy na niego z perspektywy prowadzenia firmy, okaże się, że realizacja niektórych zleceń czy inwestycji będzie trwała o wiele dłużej. SEO jednak przynosi długotrwały i stały efekt, w związku z czym po osiągnięciu progu zwrotu, inwestycja zaczyna przynosić ogromne zyski.

Średni okres oczekiwania na widoczne efekty SEO wynosi zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy. Nie można jednak tego traktować jako wyznacznik jakości pozycjonowania. Każda branża różni się od siebie pod względem konkurencyjności. Duże znaczenie dla szybkości pozycjonowania ma również lokalizacja i skala prowadzonych działań. Wypadkowa tych czynników może oznaczać zarówno krótszy, jak i dłuższy czas oczekiwania na efekty.

Po jakim czasie zwróci się inwestycja w reklamę?

Efekty SEO uwidaczniają się zazwyczaj po około 9 miesiącach. Nie oznacza to jednak natychmiastowego zwrotu inwestycji. Korzyści pozycjonowania działają na zasadzie eskalacji. Początkowo pozycja w Google poprawia się powoli, generując stosunkowo niski dochód. Jednak z każdym kolejnym tygodniem aktywnego prowadzenia działań SEO, pozycja również wzrasta. Oznacza to, że każdy kolejny tydzień powoduje spotęgowanie się dochodów. Po dojściu do punktu zwrotu inwestycji - czyli po upływie około roku - SEO zaczyna przynosić wymierne zyski, które są w stanie w znacznym stopniu wpłynąć na dalszy rozwój firmy.

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Koszt pozycjonowania uzależniony jest od wielu czynników - konkurencyjności branży, lokalizacji, skali działań SEO i innych. Istnieje bardzo wiele modeli rozliczeń z firmą lub freelancerem - na zasadzie abonamentu lub płatności za efekt. Z tego względu niezwykle trudno jest określić choćby przedział cenowy, w którym mogłyby się mieścić koszty pozycjonowania.

Pozycjonowanie stron www - profesjonalna firma vs freelancer

Główną przewagą profesjonalnej agencji reklamowej nad samodzielnym freelancerem są zasoby, którymi oba te podmioty dysponują. Agencje marketingowe, jak SEO Management, dysponują zasobami, wiedzą, doświadczeniem, a także danymi, które pozwalają im osiągnąć pożądany efekt dużo szybciej, niż ma to miejsce w przypadku samodzielnego specjalisty SEO.

Czy samodzielne pozycjonowanie ma sens?

Duża część przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność w internecie decyduje się na samodzielne pozycjonowanie, ponieważ nie dysponują oni odpowiednią ilością środków na reklamę. Niestety, bardzo częstym błędem jest realizowanie działań SEO “na wyczucie”, bez zdobycia odpowiedniej dawki rzetelnej wiedzy przedtem. Sprawia to, że cały czas poświęcony na pracę nad pozycjonowaniem okazuje się zmarnowany.

Jeśli dany przedsiębiorca chce zdecydować się na pozycjonowanie samodzielne - powinien zdobyć wcześniej odpowiednią wiedzę na ten temat. Bardzo dobrym pomysłem może okazać się zwrócenie o pomoc do profesjonalnej agencji - niekoniecznie pod kątem prowadzenia kampanii. SEO Management oferuje także opcje Audytu SEO, a także Konsultingu SEO, które stanowią wsparcie dla przedsiębiorców chcących działań na własną rękę.

Audyt SEO - sprawdź, nad czym musisz popracować

Audyt SEO przeprowadzony przez specjalistów w dziedzinie pozycjonowania, ma nieocenione znaczenie dla formatu i skuteczności naszych działań optymalizacyjnych. Po zleceniu audytu firmie, jej dział techniczny zweryfikuje nasze dotychczasowe działania pod kątem SEO - wskaże nam ewentualne błędy i zawrze cenne wskazówki, które pozwolą nam na znaczne poprawienie pozycji naszej strony internetowej w wyszukiwarce Google. Dzięki Audytowi, SEO staje się o wiele mniej skomplikowane, niż gdybyśmy prowadzili je w stu procentach samodzielnie.

SEO Management - kompleksowa obsługa promocji w internecie dla Twojej firmy

Agencja SEO Management jest profesjonalną firmą, działającą w obszarze marketingu internetowego. Dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa współpraca z nami oznacza rzetelność, efektywność, konsekwencję i profesjonalizm. Do każdego zlecenie podchodzimy indywidualnie i gwarantujemy osiągnięcie pożądanych skutków. Liczy się dla nas klarowna współpraca z klientem - dlatego nie musisz obawiać się jakichkolwiek nieścisłości, zastrzeżeń czy kruczków prawnych napisanych na umowie drobnym drukiem.

Czytaj więcej na temat:biznes, seo, internet
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole