Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego oświetlenia?

Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego oświetlenia?

Materiał promocyjny

Dodano:
Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego oświetlenia?

Przyjęło się, że o jasności, którą daje nam żarówka, informuje nas wskaźnik wat - nic bardziej mylnego. Wartość Wat mówi jedynie o tym, ile prądu może pobrać żarówka w trakcie pracy. O tym, jak jasna będzie żarówka, informują nas lumeny. Na szczęście, łatwo przeliczyć ilość watów na lumeny - jeden wat daje w przybliżeniu 15 lumenów. Tak więc, w przypadku, kiedy chcemy znaleźć odpowiednik dawnej żarówki o mocy 60 wat, musimy rozejrzeć się za żarówką, której moc natężenia waha się między 800, a 900 lumenami, a w przypadku odpowiednika dla żarówki 100 watowej - około 1420-1520 lumenów.

Natężenie.

Wartość natężenia wyraża się w jednostce zwanej luksem (1 luks to 1 lumen na metr kwadratowy). Samo natężenie jest wskaźnikiem ilości światła, które dociera do danej powierzchni. Kiedy wybieramy oświetlenie do miejsca, w którym planujemy pracować lub prowadzić jakąkolwiek inną aktywność, wymagającą koncentracji warto wybierać te lampy, które gwarantują wysoki poziom natężenia.

W przypadku wyboru do salonu lub sypialni warto skupić uwagę na oświetleniu, które nie posiada dużego natężenia lub ma funkcję jego regulacji. Zbyt duża dawka promieni światła powoduje pobudzenie organizmu - badania z 2016 na Uniwersytecie Karoliny Północnej dowiodły, że odpowiednia ilość natężenia powoduje dostarczenie do organizmu dodatkowej porcji energii.

Temperatura i wskaźnik oddawania barw.

Każde światło ma swoją barwę - wyrażana w stopniach Kelwina, jest dzielona w nomenklaturze zwykle oznaczającą temperaturę. Zasada jest prosta - im więcej kelwinów, tym barwa jest jaśniejsza i zimniejsza. Jeśli kelwinów jest mniej, barwa staje się ciepła, wpadając w odcienie żółci. Wybór temperatury barwy jest, podobnie jak w przypadku natężenia, zależny od przeznaczenia pomieszczenia.

Do salonu, sypialni i wszelkich pomieszczeń przeznaczonych do relaksu i odpoczynku wybiera się najczęściej oświetlenie, które odznacza się mniejszej niż 3300 kelwinów temperaturze. W miejscu pracy, wymagającym skupienia, stosuje się zazwyczaj żarówki z zakresu 3300 a 5300 kelwinów. Jego barwa jest wtedy niemalże biała i zimna, działając na ludzi pobudzająco.

Najczęściej oświetlenie odznaczające się wskaźnikiem przekraczającym 5300 kelwinów znaleźć można w galeriach handlowych, supermarketach i dyskontach, a także w pomieszczeniach przemysłowo-magazynowych. Barwa światła balansuje na granicy koloru niebieskiego i białego. Ten typ żarówek najbardziej imitują światło słoneczne.

Istotnym czynnikiem jest również inne kryterium - CRI, czyli wskaźnik oddawania barw, określany w skali 1-100. Jest on bardzo istotny w miejscach pracy (powinien być większy niż 80, najlepiej w okolicach 100) - łatwiej wtedy o identyfikację odcienia koloru.

Cena i Żywotność.

Kupując oświetlenie, nie warto oszczędzać - ryzykujemy, kupując tani sprzęt. Słabsze i tańsze żarówki czy diody LED bardzo szybko tracą właściwości, a ich trwałość jest daleka od czasu działania droższych wersji. Najważniejszym ryzykiem, w przypadku zakupu taniego oświetlenia, są fałszywe, lub niespełniające standardów certyfikaty, co pozwala sądzić, że takie diody są niebezpieczne dla zdrowia i wzroku.

Przy wyborze oświetlenia, poza ceną, warto zwrócić uwagę na trwałość żarówki - standardowe świecą do tysiąca godzin. Inaczej sprawa ma się z halogenami (około 2 tysięcy). Największą trwałością i najdłuższym okresem trwałości cieszą się diody Led, które potrafią świecić nawet do piętnastu tysięcy godzin.

Artykuł powstał we współpracy z producentem oświetlenia ElmarCo.pl

Czytaj więcej na temat:mieszkanie, oświetlenie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole