Skocz do zawartości
LM.plWiadomościCzym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego oświetlenia?

Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego oświetlenia?

Materiał promocyjny

Dodano:
Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego oświetlenia?

Przyjęło się, że o jasności, którą daje nam żarówka, informuje nas wskaźnik wat - nic bardziej mylnego. Wartość Wat mówi jedynie o tym, ile prądu może pobrać żarówka w trakcie pracy. O tym, jak jasna będzie żarówka, informują nas lumeny. Na szczęście, łatwo przeliczyć ilość watów na lumeny - jeden wat daje w przybliżeniu 15 lumenów. Tak więc, w przypadku, kiedy chcemy znaleźć odpowiednik dawnej żarówki o mocy 60 wat, musimy rozejrzeć się za żarówką, której moc natężenia waha się między 800, a 900 lumenami, a w przypadku odpowiednika dla żarówki 100 watowej - około 1420-1520 lumenów.

Natężenie.

Wartość natężenia wyraża się w jednostce zwanej luksem (1 luks to 1 lumen na metr kwadratowy). Samo natężenie jest wskaźnikiem ilości światła, które dociera do danej powierzchni. Kiedy wybieramy oświetlenie do miejsca, w którym planujemy pracować lub prowadzić jakąkolwiek inną aktywność, wymagającą koncentracji warto wybierać te lampy, które gwarantują wysoki poziom natężenia.

W przypadku wyboru do salonu lub sypialni warto skupić uwagę na oświetleniu, które nie posiada dużego natężenia lub ma funkcję jego regulacji. Zbyt duża dawka promieni światła powoduje pobudzenie organizmu - badania z 2016 na Uniwersytecie Karoliny Północnej dowiodły, że odpowiednia ilość natężenia powoduje dostarczenie do organizmu dodatkowej porcji energii.

Temperatura i wskaźnik oddawania barw.

Każde światło ma swoją barwę - wyrażana w stopniach Kelwina, jest dzielona w nomenklaturze zwykle oznaczającą temperaturę. Zasada jest prosta - im więcej kelwinów, tym barwa jest jaśniejsza i zimniejsza. Jeśli kelwinów jest mniej, barwa staje się ciepła, wpadając w odcienie żółci. Wybór temperatury barwy jest, podobnie jak w przypadku natężenia, zależny od przeznaczenia pomieszczenia.

Do salonu, sypialni i wszelkich pomieszczeń przeznaczonych do relaksu i odpoczynku wybiera się najczęściej oświetlenie, które odznacza się mniejszej niż 3300 kelwinów temperaturze. W miejscu pracy, wymagającym skupienia, stosuje się zazwyczaj żarówki z zakresu 3300 a 5300 kelwinów. Jego barwa jest wtedy niemalże biała i zimna, działając na ludzi pobudzająco.

Najczęściej oświetlenie odznaczające się wskaźnikiem przekraczającym 5300 kelwinów znaleźć można w galeriach handlowych, supermarketach i dyskontach, a także w pomieszczeniach przemysłowo-magazynowych. Barwa światła balansuje na granicy koloru niebieskiego i białego. Ten typ żarówek najbardziej imitują światło słoneczne.

Istotnym czynnikiem jest również inne kryterium - CRI, czyli wskaźnik oddawania barw, określany w skali 1-100. Jest on bardzo istotny w miejscach pracy (powinien być większy niż 80, najlepiej w okolicach 100) - łatwiej wtedy o identyfikację odcienia koloru.

Cena i Żywotność.

Kupując oświetlenie, nie warto oszczędzać - ryzykujemy, kupując tani sprzęt. Słabsze i tańsze żarówki czy diody LED bardzo szybko tracą właściwości, a ich trwałość jest daleka od czasu działania droższych wersji. Najważniejszym ryzykiem, w przypadku zakupu taniego oświetlenia, są fałszywe, lub niespełniające standardów certyfikaty, co pozwala sądzić, że takie diody są niebezpieczne dla zdrowia i wzroku.

Przy wyborze oświetlenia, poza ceną, warto zwrócić uwagę na trwałość żarówki - standardowe świecą do tysiąca godzin. Inaczej sprawa ma się z halogenami (około 2 tysięcy). Największą trwałością i najdłuższym okresem trwałości cieszą się diody Led, które potrafią świecić nawet do piętnastu tysięcy godzin.

Artykuł powstał we współpracy z producentem oświetlenia ElmarCo.pl

Czytaj więcej na temat:mieszkanie, oświetlenie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole