Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18086) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Półfinał Pucharu Polski. II-ligowcy za silni dla W ... (0)Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)

Wilczyn. Budżet przyjęty. Będzie deficyt, ale i inwestycje

Dodano: 15.01.2021 12:55
Źródło: LM.pl

Trzynastoma głosami za radni gminy Wilczyn przyjęli budżet na 2021 r. Zakłada on 4,3 mln zł deficytu, ale również 4,6 mln zł wydatków na inwestycje.

W porównaniu z planowanym budżetem na 2020 r. dochody gminy Wilczyn na 2021 r. zaplanowane zostały nieco niżej, a wydatki - wyżej. Do budżetu gminy wpłynąć ma ponad 29,3 mln zł, a wydatki wynieść mają niecałe 33,6 mln zł, w tym na inwestycje - niecałe 4,6 mln zł. Deficyt w wysokości 4,3 mln zł sfinansowany ma zostać z kredytów, pożyczek oraz niewykorzystanych środków pieniężnych w 2020 roku. 

Stacja uzdatniania, drogi i fotowoltaika

Największą inwestycją w 2021 r. ma być planowana już od dłuższego czasu przebudowa i rozbudowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Góry. Gmina Wilczyn na ten cel zdobyła dofinansowanie, a w tym roku na tę inwestycję przeznaczy 1,5 mln zł. Niewiele mniej, niecałe 1,5 mln zł, kosztować ma montaż instalacji fotowoltaicznej na obiektach gminy. To projekt realizowany w kilku gminach powiatu konińskiego.

Sporo pieniędzy, niecałe 1,5 mln zł, przeznaczone zostanie na infrastrukturę drogową. W ramach tego zbudowana ma zostać ścieżka pieszo-rowerowa pomiędzy Wilczogórą, a Górami (niecałe 980 tys. zł) oraz przebudowane drogi w miejscowości Maślaki (130 tys. zł) i pomiędzy miejscowościami Góry i Gogolina (130 tys. zł). Na pozostałe inwestycje drogowe zabezpieczono 220 tys. zł. 

Ponadto gmina planuje jeszcze zakup i objęcie udziałów w spółce Oświetlenie Uliczne i Drogowe (30 tys. zł), budowę siłowni zewnętrznej, placu zabaw i boiska w miejscowościach Kopydłówek i Kownaty (30 tys. zł) oraz stworzenie rezerwy na inwestycje (20 tys. zł).

Oświata droga, czy nie?

Dyskusja radnych w głównej mierze orbitowała wokół sytuacji oświatowej w gminie. W 2021 r. na ten cel zaplanowano po stronie wydatków niemal 9,8 mln zł. Z własnych środków gmina Wilczyn będzie musiała dołożyć ok, 1,9 mln zł. Subwencja rządowa nie wystarcza nawet na pokrycie wydatków na wynagrodzenia w szkołach. Radni pytali, czy potrzebne są w tym zakresie oszczędności. Jak wyliczał dyrektor CUW Paweł Jasiński, sytuacja w gminie Wilczyn nie jest aż tak zła, jak w ościennych gminach, w których samorządy dokładać muszą nawet siedem, osiem, czy dziewięć milionów złotych do funkcjonowania oświaty. 

Radni dyskutowali też o sytuacji szkoły w Dębówcu. Błażej Pyrzyński proponował przekształcenie placówki w szkołę czteroklasową. - Sytuacja jest niezręczna, bo ta szkoła sama się wykrwawia. Czy nie lepiej byłoby zrobić filię z przedszkolami, tak jak w Bieli? - pytał. Wójt Grzegorz Skowroński deklarował, że na razie nie ma planów likwidacji tej szkoły. - Analizujemy, gdzie szukać oszczędności, to trzeba powiedzieć, ale nie rozmawialiśmy o zamykaniu Dębówca. 

Radni motywowali też do zaangażowania w pozyskanie uczniów z likwidowanej szkoły w Ostrowążu w gminie Ślesin. Na początek lutego planowane jest spotkanie ws. systemu organizacji oświaty w gminie Wilczyn pomiędzy radnymi, władzami gminy i dyrektorem CUW.

Po dyskusji budżet na 2021 r. przyjęty został jednogłośnie trzynastoma głosami „za".

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Wilczyn,   budżet,   Rada Gminy Wilczyn,   budżet 2021 rokDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.