Dzisiaj jest wtorek 27 lipca 2021, imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16106) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 19oC
Jutropogoda
26 / 16oC
Pojutrzepogoda
25 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Do godz. 9.00 burze z gradem. Opady deszczu do 40 mm, porywy wiatru do 80 km/h.

Polecamy:

Żądają transparentnego, a nie uznaniowego podziału środków z UE

Dodano: 26.02.2021 19:59
Źródło: LM.pl

Domagają się sprawiedliwego podziału środków z Funduszu Spójności. Platforma Obywatelska prowadzi akcję informacyjną „Wielkopolska zasługuje na więcej środków z Unii Europejskiej“.

Dziś byli w Kole, Koninie, Wrześni i Gnieźnie. Z przedstawicielami wielkopolskiej PO, wszędzie pojawiała się platforma z hasłem „Żądamy od rządu PiS sprawiedliwego podziału pieniędzy unijnych. 2,2 mld euro dla Wielkopolan!“.

- Zamiast 2,2 mld euro – 1 mld euro w tej perspektwie z Funduszu Spójności dla Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To decyzja rządu PiS. To jest skandal! Nie zgadzamy się na to! - mówi Tomasz Nowak, poseł PO.

Parlamentarzysta przypomniał, że z tych pieniędzy realizowane są takie inwestycje jak trwająca przebudowa Domu Zemełki, budowa ul. Kleczewskiej, czy zakup nowych autobusów MZK. Poseł Nowak w sprawie planowanego podziału środków, jako przewodniczący Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego, zwołał specjalne posiedzenie.

- Pojawili się parlamentarzyści wszystkich partii, a z PiS były tylko dwie osoby, w tym pani Emilewicz. Nie zgodziła się ona na podpisanie naszego apelu do premiera, żeby w sposób transparentny, a nie uznaniowy przyznał środki Wielkopolsce. Jadwiga Emilewicz przygotowała własny apel, ale jak później mnie poinformowała, nikt z PiS nie chciał się pod nim podpisać – mówi Tomasz Nowak. - Brakuje nam kolegów i koleżanek z PiS-u. Wzywam ich, żeby w rządzie spowodowali, że Wielkopolska nie będzie stratna tak jak jest w tej chwili – dodaje.

Zdaniem posła Nowaka, partia rządząca może chcieć ukarać Wielkopolan za wynik ostatnich wyborów.

- Żądamy, żeby kryteria podziału środków były czytelne i jasne. Inaczej będziemy to zaskarżać w Unii Europejskiej – mówi Tomasz Nowak. - Walczymy, żeby te pieniądze do Wielkopolski spłynęły i mam nadzieję, że nasze apele przyniosą efekty – dodaje.

Przykładem skutków jakie mogą przynieść decyzje rządu jest Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie.

- Jesteśmy na etapie zakupu gruntów od skarbu państwa. To prawie 15 hektarów. Zamierzaliśmy przeznaczyć te ziemie na inwestycje związane z rozwojem zakładu. Mam na myśli budowę nowej sortowni. Obecna linia sortownicza jest przestarzała, mało wydajna i uciążliwa dla pracowników – mówi Henryk Drzewiecki, prezes MZGOK. - Wydaliśmy już 2 mln zł na zakup działki. To jest inwestycja dla spółki, ale nasze plany będziemy musieli mocno zrewidować, jeżeli dojdą do skutku te nieprzemyślane decyzje – mówił Henryk Drzewiecki.

Politycy PO przypominają jednocześnie, że pieniądze z Funduszu Spójności to co innego niż środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Te drugie region pozyskał, żeby zabezpieczyć pogórnicze miejsca pracy.

- Mamy 388 mln euro, ale ten budżet może być okrojony o połowę, bo rząd nie podejmuje decyzji o zeroemisyjności. Będziemy jedynym krajem, który nie wprowadzi zeroemisyjności do 2050 roku – mówi poseł Nowak.

Konińska PO przypomina jednocześnie, że trwa zbiórka podpisów w sprawie likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego i TVP. Podpisy będą zbierane w sobotę od godz. 9.00 do 10.30 na miejskim targowisku, w niedzielę od godz. 12.00 do 13.00 na bulwarze nadwarciańskim, a w poniedziałek przy wyjściu z tunelu na Zatorzu.

  • Żądają transparentnego, a nie uznaniowego podziału środków z UE
  • Żądają transparentnego, a nie uznaniowego podziału środków z UE

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Gdyby POseł Pan Tomasz Nowak był Premierem, to by UE wydoił z pieniędzy dokładnie i na dodatek puścił by Brukselę z torbami, taki to świetny POlityk ?
Dodano: 27.02.2021 16:42    Przez: Brukselka

KOMENTARZE

Gdyby nie Unia Europejska polska byłaby drugą Ukrainą, Białorusią. A pis macha szabelką jak rząd w 39'. Na końcu wszyscy uciekli jak szczury. Wystarczy pstryk i polski nie ma w UE, zamykają granicę, embargo na import, eksport, firmy o zachodnim kapitale zwijają linie produkcyjne i teraz pomyślcie. Co zostaje poza kilkoma firmami skarbu państwa? Bieda i 50% bezrobocie, głód i rabowanie sklepów.
Dodano: 26.02.2021 20:41    Przez: Saturn1985
Gdyby nie Polska, Unia Europejska zeszłaby na "dziady", jedyna nadzieja w Polsce.
Dodano: 27.02.2021 13:26    Przez: Tylko nie PO
UE sprzyja tylko lewakom i nam Polakom nie jest do niczego potrzebna.
Dodano: 27.02.2021 00:17    Przez: Ola
Propagandyści, uprawianie polityki kosztem ludzi, jedziecie do Unii złożyć donos bo tylko to potrafcie albo do prokuratury, nie ufaj donosicielom
Dodano: 27.02.2021 11:00    Przez: obywatelska
Unia Europejska to "gniazdo szatana", dlaczego lewacka UE tak wrogo jest nastawiona do chrześcijańskiej Polski ?
Dodano: 27.02.2021 13:28    Przez: Tylko nie PO
Jedyna nadzieja w PiS-ie, który rządzi dzisiaj Polską i walczy o polskie interesy w lewackiej Brukseli.
Dodano: 27.02.2021 13:31    Przez: Tylko PiS
Gdyby POseł Pan Tomasz Nowak był Premierem, to by UE wydoił z pieniędzy dokładnie i na dodatek puścił by Brukselę z torbami, taki to świetny POlityk ?
Dodano: 27.02.2021 16:42    Przez: Brukselka

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.