Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDziecko na kartki

Dziecko na kartki

Dodano:
Dziecko na kartki
Naprzemienna opieka nad dzieckiem – to główny cel stowarzyszenia Dzielny Tata, które powstało w Koninie. - Tata nie jest gorszym rodzicem, a dziecko nie jest na kartki – uzasadnia Marcin Nowak ze stowarzyszenia.

Naprzemienna opieka nad dzieckiem – to główny cel stowarzyszenia Dzielny Tata, które powstało w Koninie. - Tata nie jest gorszym rodzicem, a dziecko nie jest na kartki – uzasadnia Marcin Nowak ze stowarzyszenia.

Misją stowarzyszenia jest zmiana prawa rodzinnego w Polsce i wprowadzenie opieki naprzemiennej nad dziećmi, niesienie wsparcia dla ojców chcących wychowywać własne dzieci, zmiana mentalności społeczeństwa, sędziów i psychologów. - Mężczyzna jest postrzegany jako rodzic drugoplanowy. Zapisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pochodzą z lat 60- tych i nie są dostosowane do współczesnego świata – mówili w Koninie przedstawiciele stowarzyszenia. W tym gronie są także kobiety.

W około 5 procentach przypadków sądy przyznają opiekę ojcom. Zwykle w przypadku skrajnej nieodpowiedzialności albo choroby matki. - Sprawy o kontakty z dziećmi i egzekwowanie kontaktów ciągną się latami podczas których zatracana jest więź emocjonalna dziecka z tatą – mówi Marcin Nowak. - Nie chcemy aby rola ojca ograniczała się do funkcji bankomatu.

Stowarzyszenie Dzielny Tata powstało na bazie ruchu społecznego skupiającego ponad 1000 ojców. Współpracuje ze stowarzyszeniem Forum Matek , którego członkami są babcie i dziadkowie walczący o możliwość kontaktowania się z wnukami. - Chcemy wprowadzić do kodeksu rodzinnego opiekę wspólną, naprzemienną na wzór rozwiązań stosowanych w krajach zachodnich, skandynawskich – mówiła Anna Lewandowska. - Szwedzkie badania pokazują że w przypadku rozstania rodziców jest to najlepsza dla dziecka forma sprawowania opieki.

Członkowie Dzielnego Taty wspierają się wzajemnie w walce o kontakty z dziećmi, między innymi wymieniają doświadczenia, pomagają pisać pisma sądowe i urzędowe, uczestniczą w rozprawach sądowych jako osoby zaufania. Stowarzyszenie będzie wnioskowało o dotację na prowadzenie kampanii społecznej mającej na celu zmianę mentalności społeczeństwa, w tym sędziów i psychologów. - Dziecko, by prawidłowo się rozwijać potrzebuje czerpać wzorce równo od mamy, jak i od taty – uważają założyciele stowarzyszenia.

 

 

Dziecko na kartki
dzielnytatazd3
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole