Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16989) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 13oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
16 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Show Kopińskiej w rezerwach. Medyk II zdeklasował ... (0)Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)

Uczą się żyć

Dodano: 22.01.2015 11:00

Pogodziłam się z niepełnosprawnością – mówi Patrycja Pochyluk, jedna z uczestniczek ogólnopolskiego projektu Akademia Życia realizowanego przez Fundację Podaj Dalej w partnerstwie z miastem Konin.

Patrycja Pochyluk pochodzi z okolic Piotrkowa Trybunalskiego. 22 lata temu, tuż po narodzinach
w jednym z piotrkowskich szpitali, z nienaturalnie podkurczonymi pod kątem 90 stopni nóżkami
i przeprostowanymi rączkami, została pilnie przetransportowana do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Ustalanie diagnozy przez tamtejszych specjalistów trwało długo. Patrycja była wówczas jednym z niewielu polskich, małych pacjentów, u których wykryto artrogrypozę – chorobę objawiającą się sztywnością i przykurczami wszystkich stawów. - Do tej pory przeszłam 15 zabiegów ortopedycznych, w tym m.in. podcinanie ścięgien, wyciąganie przykurczy aparatami Ilizarowa w obu nogach, operacje kręgosłupa, bioder, końsko-szpotawych stóp. Chory wymaga systematycznej rehabilitacji – w szpitalu, w sanatoriach, w domu. – Opiekowała się mną i rodzeństwem mama, z pomocą dziadków. Tata ciężko pracował, żeby zarobić na utrzymanie. Rodzina robiła wszystko, abym stała się samodzielna, ale lekarze od początku uprzedzali, że chodzić nie będę nigdy – wspomina Patrycja. - W nauce okupionej upadkami i siniakami, pomógł mi dziadek. Mój lekarz był w szoku, kiedy na jedną z wizyt kontrolnych nie wjechałam, ale… weszłam – wspomina Patrycja.

Jako 15-latka Patrycja mogła sama umyć się, uczesać, ubrać się i zjeść. Aby odciążyć mamę i zadbać o swoją przyszłość jako miejsce dalszej nauki wybrała liceum z internatem w Konstancinie-Jeziornej k. Warszawy. Pogarszający się stan jednej ze stóp doprowadził do kolejnego zabiegu. Od tamtej pory Patrycja porusza się jedynie na wózku. Po liceum Patrycja Pochyluk kontynuowała naukę w mieszczącej się także w Konstancie-Jeziornej szkole policealnej. – Miała tylko jeden kierunek – informatyczny. Pogodziłam się wtedy i z niepełnosprawnością i z wózkiem – mówi Patrycja.

Po skończeniu studium policealnego, podobnie jak wiele młodych osób z niepełnosprawnością, również i Patrycja stanęła przed decyzją: co dalej robić w życiu? – Miałam zawód, ale nie miałam doświadczeń zawodowych. Nie mogłam znaleźć pracy, a do domu wracać nie chciałam – przyznaje Patrycja. O projekcie Akademia Życia, realizowanym przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej dowiedziała się od dyrektora szkoły. Po miesiącu już zamieszkała w jednym z mieszkań treningowych fundacji w Koninie.

Akademia Życia to szansa dla młodych (18-25 lat) osób z niepełnosprawnością ruchową, zależnych
od innych ludzi na samodzielne – w sensie organizacyjnym, zawodowym, ekonomicznym i prywatnym – życie. Uczestnicy projektu przyjeżdżają do Konina na 6 miesięcy. Zakwaterowani są w przystosowanych do ich potrzeb mieszkaniach treningowych. Każdy z uczestników realizuje indywidualny plan dostosowany do stopnia jego sprawności, predyspozycji umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Plany te zawierają: treningi samodzielności (np. w wykonywaniu czynności dnia codziennego, poruszania się środkami komunikacji miejskiej, przyrządzania posiłków, sprzątanie), udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji (na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze), spotkania z własnym coachem, który dobiera i kieruje szkoleniami zawodowymi uczestnika projektu, a także, dodatkowo, naukę języków obcych i pomoc psychologa. Najbardziej aktywni uczestnicy kierowani są na półroczne, płatne staże zawodowe.

Po przyjeździe do Konina, uczestnicy we własnym zakresie organizują sobie jedynie wyżywienie. - To unikalny tak kompleksowy projekt realizowany obecnie w Polsce – mówi Adam Nyk, terapeuta, jeden ze specjalistów z konińskiej Akademii. – Nie spotkałem organizacji pozarządowej działającej na rzecz osób niepełnosprawnych ruchowo, która by zaoferowała aż półroczny pobyt z dala od najbliższych i uwzględniała możliwość podjęcia płatnego stażu zawodowego, którego celem jest umocnienie pozycji osoby niepełnosprawnej na rynku pracy. A do tego bogate wsparcie trenerskie, terapeutyczne i psychologiczne.

Patrycja zaliczyła też szkolenia z zakresu grafiki komputerowej i wykonała kilka samodzielnych projektów m.in. dla konińskiego „Blues Hostelu” i banku BGŻ SA. Obecnie odbywa staż na stanowisku grafika w Warszawie. Pełna nadziei planuje pójście na studia wyższe i pozostanie w stolicy na stałe.

Akademia Życia przyjęła pierwszych uczestników w marcu 2014r. Do tej pory skorzystało z niej 7 osób z całej Polski, 5 z nich już odbywa lub odbyło staże zawodowe, a jedna podjęła pracę. Od połowy września 2014r. w Koninie samodzielność zdobywa kolejnych 8 osób, a w całym projekcie, do końca czerwca 2018r. weźmie udział 50 młodych osób z niepełnosprawnością ruchową, które zechcą zmierzyć się z samodzielnym życiem. Zainteresowani proszeni są o kontakt z Karolem Włodarczykiem z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej - tel. 63 211 22 19,

  • Uczą się żyć

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Akademia życia,   fundacja Podaj dalej,   Konin,   mieszkania treningowe,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

mają przygotowane pod niepełnosprawnoci mieszkania a potem wracaja do swoich domów, troche bez sensu
Dodano: 22.01.2015 12:20    Przez: ~survival
Mądra, piękna pomoc :-)
Dodano: 22.01.2015 21:53    Przez: ~asdjsa
Brawo Patrycja ! Jestes wspaniala. Szkoda tylko ze urodzilas sie w tym kraju, w ktorym zeby zyc trzeba walczyc o przetrwanie. Panstwo polskie zamiast otoczyc specjalna opieka rodziny w ktorych jest osoba niepelnosprawna woli pieniadze przeznaczyc na fundusz koscielny - w 2015 r. to 116 mln zlotych, budowe sw. Opatrznosci 16 mln zlotych, a niepelnosprawni musza koczowac w sejnie zeby wywalczyc kilka zlotych podwyzki na dzieci niepelnosprawne.
Dodano: 23.01.2015 06:58    Przez: ~wera

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.