Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUczą się żyć

Uczą się żyć

Dodano:
Uczą się żyć

Pogodziłam się z niepełnosprawnością – mówi Patrycja Pochyluk, jedna z uczestniczek ogólnopolskiego projektu Akademia Życia realizowanego przez Fundację Podaj Dalej w partnerstwie z miastem Konin.

Pogodziłam się z niepełnosprawnością – mówi Patrycja Pochyluk, jedna z uczestniczek ogólnopolskiego projektu Akademia Życia realizowanego przez Fundację Podaj Dalej w partnerstwie z miastem Konin.

Patrycja Pochyluk pochodzi z okolic Piotrkowa Trybunalskiego. 22 lata temu, tuż po narodzinach
w jednym z piotrkowskich szpitali, z nienaturalnie podkurczonymi pod kątem 90 stopni nóżkami
i przeprostowanymi rączkami, została pilnie przetransportowana do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Ustalanie diagnozy przez tamtejszych specjalistów trwało długo. Patrycja była wówczas jednym z niewielu polskich, małych pacjentów, u których wykryto artrogrypozę – chorobę objawiającą się sztywnością i przykurczami wszystkich stawów. - Do tej pory przeszłam 15 zabiegów ortopedycznych, w tym m.in. podcinanie ścięgien, wyciąganie przykurczy aparatami Ilizarowa w obu nogach, operacje kręgosłupa, bioder, końsko-szpotawych stóp. Chory wymaga systematycznej rehabilitacji – w szpitalu, w sanatoriach, w domu. – Opiekowała się mną i rodzeństwem mama, z pomocą dziadków. Tata ciężko pracował, żeby zarobić na utrzymanie. Rodzina robiła wszystko, abym stała się samodzielna, ale lekarze od początku uprzedzali, że chodzić nie będę nigdy – wspomina Patrycja. - W nauce okupionej upadkami i siniakami, pomógł mi dziadek. Mój lekarz był w szoku, kiedy na jedną z wizyt kontrolnych nie wjechałam, ale… weszłam – wspomina Patrycja.

Jako 15-latka Patrycja mogła sama umyć się, uczesać, ubrać się i zjeść. Aby odciążyć mamę i zadbać o swoją przyszłość jako miejsce dalszej nauki wybrała liceum z internatem w Konstancinie-Jeziornej k. Warszawy. Pogarszający się stan jednej ze stóp doprowadził do kolejnego zabiegu. Od tamtej pory Patrycja porusza się jedynie na wózku. Po liceum Patrycja Pochyluk kontynuowała naukę w mieszczącej się także w Konstancie-Jeziornej szkole policealnej. – Miała tylko jeden kierunek – informatyczny. Pogodziłam się wtedy i z niepełnosprawnością i z wózkiem – mówi Patrycja.

Po skończeniu studium policealnego, podobnie jak wiele młodych osób z niepełnosprawnością, również i Patrycja stanęła przed decyzją: co dalej robić w życiu? – Miałam zawód, ale nie miałam doświadczeń zawodowych. Nie mogłam znaleźć pracy, a do domu wracać nie chciałam – przyznaje Patrycja. O projekcie Akademia Życia, realizowanym przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej dowiedziała się od dyrektora szkoły. Po miesiącu już zamieszkała w jednym z mieszkań treningowych fundacji w Koninie.

Akademia Życia to szansa dla młodych (18-25 lat) osób z niepełnosprawnością ruchową, zależnych
od innych ludzi na samodzielne – w sensie organizacyjnym, zawodowym, ekonomicznym i prywatnym – życie. Uczestnicy projektu przyjeżdżają do Konina na 6 miesięcy. Zakwaterowani są w przystosowanych do ich potrzeb mieszkaniach treningowych. Każdy z uczestników realizuje indywidualny plan dostosowany do stopnia jego sprawności, predyspozycji umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Plany te zawierają: treningi samodzielności (np. w wykonywaniu czynności dnia codziennego, poruszania się środkami komunikacji miejskiej, przyrządzania posiłków, sprzątanie), udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji (na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze), spotkania z własnym coachem, który dobiera i kieruje szkoleniami zawodowymi uczestnika projektu, a także, dodatkowo, naukę języków obcych i pomoc psychologa. Najbardziej aktywni uczestnicy kierowani są na półroczne, płatne staże zawodowe.

Po przyjeździe do Konina, uczestnicy we własnym zakresie organizują sobie jedynie wyżywienie. - To unikalny tak kompleksowy projekt realizowany obecnie w Polsce – mówi Adam Nyk, terapeuta, jeden ze specjalistów z konińskiej Akademii. – Nie spotkałem organizacji pozarządowej działającej na rzecz osób niepełnosprawnych ruchowo, która by zaoferowała aż półroczny pobyt z dala od najbliższych i uwzględniała możliwość podjęcia płatnego stażu zawodowego, którego celem jest umocnienie pozycji osoby niepełnosprawnej na rynku pracy. A do tego bogate wsparcie trenerskie, terapeutyczne i psychologiczne.

Patrycja zaliczyła też szkolenia z zakresu grafiki komputerowej i wykonała kilka samodzielnych projektów m.in. dla konińskiego „Blues Hostelu” i banku BGŻ SA. Obecnie odbywa staż na stanowisku grafika w Warszawie. Pełna nadziei planuje pójście na studia wyższe i pozostanie w stolicy na stałe.

Akademia Życia przyjęła pierwszych uczestników w marcu 2014r. Do tej pory skorzystało z niej 7 osób z całej Polski, 5 z nich już odbywa lub odbyło staże zawodowe, a jedna podjęła pracę. Od połowy września 2014r. w Koninie samodzielność zdobywa kolejnych 8 osób, a w całym projekcie, do końca czerwca 2018r. weźmie udział 50 młodych osób z niepełnosprawnością ruchową, które zechcą zmierzyć się z samodzielnym życiem. Zainteresowani proszeni są o kontakt z Karolem Włodarczykiem z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej - tel. 63 211 22 19,

Uczą się żyć
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole