Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościInternet 5G - nowa technologia w Polsce

Internet 5G - nowa technologia w Polsce

Materiał promocyjny

Dodano:
Internet 5G - nowa technologia w Polsce
materiał promocyjny

Do 2025 roku każde miasto w Polsce ma mieć dostęp do sieci piątej generacji. Internet 5G rozwija się w dynamicznym tempie. Już dziś mogą z niego korzystać mieszkańcy największych aglomeracji w kraju. Poza znacznym przyspieszeniem 5G ma także wpłynąć na rozwój wielu dziedzin, a obywatelom krajów należących do Unii Europejskiej utworzyć aż 2 miliony dodatkowych miejsc pracy.

Do czego służy 5G?

Internet 5G to już piąta generacja sieci komórkowych. Protokół piątej generacji już teraz spowodował, że standardy, jak np. 3G, są sukcesywnie wygaszane przez poszczególnych operatorów. Nic w tym dziwnego. To naturalne zjawisko, w którym nowsze technologie wypierają te starsze. Docelowo internet mobilny 5G ma zastąpić także LTE. Powodem, jednym z wielu, jest coraz większa liczba urządzeń korzystających z połączenia internetowego, co wpływa niekorzystnie na przepustowość. Dziś to już nie tylko smartfony, tablety i smartwatche, ale także lodówki, pralki czy samochody potrafią łączyć się z siecią.

Czym się różni 4G od 5G?

Różnice występujące pomiędzy standardem LTE a 5G jest dość znacząca. Oto jak przedstawia się ta dysproporcja w liczbach:

  • Prędkość - internet 5G już teraz osiąga 600 Mb/s, co w porównaniu do 4G jest wynikiem dwukrotnie wyższym. W przyszłości piąta generacja ma osiągnąć prędkość nawet do 20 GB/s;
  • Opóźnienie - mobilny internet 5G niweluje opóźnienie do zaledwie 4 ms, podczas gdy opóźnienie LTE wynosi 10 ms lub więcej;
  • Wydajność - to ważny parametr w kontekście gęstości i funkcjonowania 5G. Sieć piątej generacji obsługuje 1 milion urządzeń na 1 km2. Dla porównania czwarta generacja obsługiwała tę samą liczbę sprzętów na 500 km2;
  • Stabilność - z testów wynika, że internet 5G może zapewnić doskonałą łączność z siecią nawet przy bardzo szybko poruszających się urządzeniach. Oznacza to, że połączenie z internetem będzie stabilne i będzie przebiegać bez zakłóceń nawet podczas jazdy samochodem lub pociągiem.

Co jest potrzebne do 5G?

Aby móc korzystać z nowego rozwiązania, jakim jest sieć piątej generacji, należy spełnić dwa podstawowe warunki:

  1. Znajdować się w zasięgu sieci 5G - obecnie taką możliwość mają mieszkańcy największych miast w Polsce: Warszawy, Poznania, Wrocławia, Szczecina, Katowic, Białegostoku, Lublina, Łodzi, Torunia oraz wielu innych. Aby sprawdzić, czy urządzenie znajduje się w polu działania 5G, należy skorzystać z sekcji "mapa zasięgu", która dostępna jest na stronie www operatora, z którego usług abonent aktualnie korzysta.
  2. Trzeba posiadać urządzenie, które gwarantuje pracę w sieci 5G. Obecnie nie wszystkie telefony, tablety czy smartwatche dają taką możliwość. Przy wyborze nowego urządzenia warto zatem sprawdzić jego specyfikację i zweryfikować czy zostało przystosowane do najnowszych rozwiązań.

Wbrew opinii wielu użytkowników, do 5G nie trzeba zmieniać karty SIM na nowszą w przypadku, gdy użytkownik bez problemu może korzystać z sieci LTE.

Ile kosztuje najlepszy Internet 5G? Cena

Ceny za abonament 5G w dużej mierze zależą od operatora oraz samej oferty. Za pakiety z mniejszą ilością gigabajtów (10 GB) należy obecnie zapłacić od kilkunastu do około 20 zł za miesiąc. W przypadku bardziej pokaźnych taryf (200 - 500 GB) należy spodziewać się cen w granicach 40 – 100 zł za miesiąc.

Kiedy będzie działać sieć 5G w Polsce?

Rewolucja już się zaczęła. Internet 5G wszedł do Polski w 2018 roku. Od tamtej pory lista miejscowości objętych zasięgiem stale się powiększa. Według założeń koniec prac nad rozwojem infrastruktury, dającej możliwość korzystania z piątej generacji każdemu mieszkańcowi w Polsce, ma się zakończyć w 2025 roku. Nie czekaj, aż wyprzedzą Cię inni.

Sprawdź ofertę na internet 5G w sieci OTVARTA i przejdź na wyższy standard już dziś.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole