Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak i gdzie zgłaszać cyberprzestępstwa?

Jak i gdzie zgłaszać cyberprzestępstwa?

Materiał Partnera

Dodano:
Jak i gdzie zgłaszać cyberprzestępstwa?
Materiał Partnera

Z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Danych Osobowych wynika, że tylko 45% Polaków wie, co trzeba zrobić w przypadku wycieku danych osobowych, a 3 na 4 ankietowanych nie wie, kto powinien walczyć z negatywnymi skutkami tego rodzaju zdarzeń. Czy wiesz, kogo poinformować, gdy dojdzie do cyberataku? Podpowiadamy!

CERT Polska – to tu zgłaszaj podejrzane wiadomości

Na Twojej poczcie elektronicznej pojawił się e-mail z podejrzanym załącznikiem? A może dostawca energii elektrycznej wysłał Ci SMS-a z prośbą o dopłatę drobnej kwoty do rachunku, który już był uregulowany? Takie sytuacje coraz częściej mają miejsce w życiu codziennym, a cyberprzestępcy liczą na to, że stracisz czujność i podasz niezbędne dane do logowania na konto bankowe czy serwis społecznościowy. 

Gdy udało Ci się rozpoznać fałszywą wiadomość, zgłoś próbę popełnienia cyberprzestępstwa do CERT (ang. Computer Emergency Responde Team) Polska, czyli zespołu ekspertów powołanych do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. W Polsce działa on od 1997 r., a w ostatnich latach – gdy liczba cyberataków różnego rodzaju wzrosła – ma pełne ręce roboty. 

Podejrzany incydent możesz przekazać do weryfikacji ekspertów za pośrednictwem strony internetowej CERT Polska – znajdź zakładkę „Zgłoś incydent”, opisz swoją sprawę i dodaj niezbędne załączniki (np. treść podejrzanych wiadomości). Jeśli przyszła do Ciebie podejrzana wiadomość SMS z linkiem, zgłoś ją od razu, korzystając z funkcji „Przekaż”, na numer alarmowy CERT: 799-448-084.

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i wiedzieć, w jaki sposób wykorzystywane są Twoje dane? Sprawdź ofertę https://chronpesel.pl/ i wybierz pakiet, który odpowiada na Twoje potrzeby. 

Nie tylko CERT – cyberprzestępstwa zgłaszaj na policję

Zgłoszenie niepokojącego incydentu do CERT Polska pomoże uchronić innych użytkowników przed próbami cyberataków. Pamiętaj jednak, że w przypadku przestępstwa należy powiadomić również policję. Wiele sytuacji, podczas których zostaje naruszone bezpieczeństwo w sieci, nosi znamiona przestępstw, o których mowa w art. 267–269 i 287 Kodeksu karnego. Są one ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej, więc śledztwo rozpocznie się tylko wtedy, gdy zgłosisz sprawę na najbliższy komisariat policji. Szczegółowo opowiedz oficerowi dyżurnemu o sytuacji, jaka Cię spotkała, i podaj wszystkie szczegóły, które mogą mieć znaczenie dla sprawy. Zabierz ze sobą kopie wiadomości e-mail lub pokaż niepokojące SMS-y. 

Gdy z Twojego konta znikną pieniądze, poinformuj o tym swój bank. Instytucja finansowa, w której masz konto, powinna zablokować taką transakcję, a oprócz tego poinformować bank odbiorcy płatności o nieautoryzowanej transakcji. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, odzyskanie pieniędzy może być bardzo trudne i czasochłonne.

Czytaj więcej na temat:cyberbezpieczeństwo
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole