Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Zablokowana DK25 w kierunku Kalisza przez ciężarówkę w rowie. Ruch wahadłowy w miejscowości Główiew. Utrudnienia ok. 1h.

LM.plWiadomościJak olejować włosy, by były piękne i zdrowe?

Jak olejować włosy, by były piękne i zdrowe?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak olejować włosy, by były piękne i zdrowe?

Olejowanie włosów to jedna z najpopularniejszych metod naturalnej pielęgnacji. Potrafi sprawić, że pasma stają się niezwykle gładkie, lśniące i wzmocnione, a przy tym elastyczne i przyjemne w dotyku. Zastanawiasz się, jak olejować włosy, ponieważ nigdy wcześniej nie próbowałaś tego sposobu? A może pierwsze podejścia nie dały rezultatu, jakiego oczekiwałaś i chcesz dowiedzieć się, co poszło nie tak? Poznaj najważniejsze porady na temat tego, jak olejować włosy!

Co to jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów jest zabiegiem, który każda z nas może wykonać samodzielnie w domu. Nie jest procesem skomplikowanym, a czas, jaki należy na niego poświęcić, zależny jest od efektów, jakie chcemy uzyskać, a także od typu i stanu włosów. Do olejowania włosów stosuje się oleje roślinne, których skład często zbliżony jest do naturalnego sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry. Tłuszcz ten stanowi naturalną warstwę ochronną naszej skóry i włosów. Oleje roślinne dodatkowo zawierają liczne substancje odżywcze, w tym witaminy i minerały. Dlatego zabieg olejowania chroni włos na długości, w tym zapobiega rozdwajaniu się końcówek, odżywia i wzmacnia pasma, ułatwia rozczesywanie i dodaje fryzurze naturalnego blasku. Dodatkowo olej stosowany na skalp może wzmocnić i odżywić cebulki, poprawiać ogólny stan skóry głowy, a także regulować wydzielanie sebum. 

Aby zapewnić pasmom kompleksową pielęgnację, warto połączyć olejowanie z odpowiednią suplementacją. Kapsułki Vitapil na włosy zawierają niezwykle cenne składniki, takie jak biotyna i cynk, które wzmacniają kosmyki, wspomagają ich wzrost i zmniejszają wypadanie. Wprowadzając dodatkowo zdrową dietę, masz szansę uzyskać wyjątkowe rezultaty i cieszyć się bujną, lśniącą fryzurą.

Jakie są metody olejowania włosów?

Dwie podstawowe metody olejowania włosów to zabiegi „na sucho” i na „mokro”.  Polegają one kolejno na nakładaniu wybranego oleju na suche lub na wilgotne, jednak, wbrew nazwie, nie całkowicie mokre pasma. Nadmiar wody sprawi, że produkt po prostu spłynie z włosów i cała procedura nie da żadnego efektu. Znaczenie ma również sam sposób nakładania preparatu. Można robić to za pomocą:

  • własnych dłoni, delikatnie wcierając olej w każdy kosmyk;
  • miski z wodą, do której należy wlać kilka łyżek oleju, a następnie namaczać w niej włosy przez ok. 3 minuty;
  • z zastosowaniem odżywki (można nałożyć ją przed olejem lub po zabiegu olejowania, ewentualnie dodać do kosmetyku jego kilka kropel);
  • rozpylacza, w którym należy umieścić mieszankę wody i oleju (w proporcjach 250:2,5-5) lub miksturę wykonaną z wody, maski i wody lub hydrolatu (w proporcjach 1:1:1).

Jak długo i jak często olejować włosy?

Olej powinien pozostać na włosach przez co najmniej 25-30 minut (olejowanie na mokro) lub 40 minut (olejowanie na sucho). Sama ilość nałożonego produktu zależeć będzie od długości włosów, na średnią fryzurę najczęściej wystarczy ok. 3-4 łyżek stołowych. Warto również co pewien czas zapewnić sobie kurację bardziej intensywną i pozostawić preparat na kilka godzin czy nawet na całą noc. Najlepsze efekty można uzyskać, nakładając na olejowane włosy czepek lub folię, a następnie owijając je ręcznikiem lub ciepłą czapką.

Włosy najlepiej jest olejować wtedy, gdy są umyte np. dzień wcześniej. Ważne jest, aby były one stosunkowo czyste oraz niepoddawane wcześniej stylizacji za pomocą preparatów, które otulają łuskę włosa, np. pianki, żelu czy lakieru. W przeciwnym razie olej nie będzie miał szansy zadziałać. Olejowanie zaleca się przeprowadzać ok. 1-2 razy w tygodniu lub 2-3 razy w tygodniu w przypadku osób, które myją włosy codziennie.

Jak zmywać olej z włosów?

Olej najlepiej zmywać z włosów metodą emulgowania. Najpierw należy polać pasma ciepłą wodą, po czym delikatnie odsączyć je z jej nadmiaru i nałożyć odżywkę. Następnie powinno się pozostawić kosmetyk na włosach przez ok. 20-30 minut, a na koniec umyć pasma i skórę głowy łagodnym szamponem. Proces ten można przeprowadzić również bez wstępnego namaczania włosów, a maskę lub odżywkę nałożyć na suche kosmyki pokryte olejem. Kolejne kroki będą takie same, co w przypadku techniki z namaczaniem. Niektóre panie decydują się również na pominięcie procesu emulgacji, jednak umycie głowy wyłącznie szamponem może pozostawić resztki oleju, co jest niekorzystne zarówno dla wyglądu, jak i kondycji pasm oraz skalpu.

Jakiego oleju użyć?

Rodzaj oleju użytego do olejowania zależeć będzie przede wszystkim od typu pasm. Rozróżniamy trzy główne typy:

  • włosy niskoporowate – łuska przylega ściśle do łodygi, włosy są lśniące, często proste i dość ciężkie. Najlepiej reagują na olejowanie m.in. olejem kokosowym, masłem kakaowym czy masłem shea;
  • włosy średnioporowate – łuska jest lekko odchylona, przez co włos nie jest idealnie gładki, ten typ często występuje w przypadku lekkich fal i łagodnych loków. Odpowiednie oleje to między innymi: oliwa z oliwek, olej z awokado, olej makadamia czy olej ze słodkich migdałów;
  • włosy wysokoporowate – łuski są silnie odchylone, co zwykle dotyczy włosów zniszczonych lub kręconych. Oleje warte wypróbowania to np. olej słonecznikowy, olej lniany, olej z pestek winogron.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole