Skocz do zawartości
LM.plWiadomościJak sprawdzić metry kwadratowe oraz powierzchnię użytkową? Przydatne informacje

Jak sprawdzić metry kwadratowe oraz powierzchnię użytkową? Przydatne informacje

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak sprawdzić metry kwadratowe oraz powierzchnię użytkową? Przydatne informacje

Wyliczenie metrów kwadratowych oraz powierzchni użytkowej to dość skomplikowane zadanie. Przy dokonywaniu pomiarów należy zachować szczególną czujność, aby po drodze nie napotkać na żadne przeszkody. Prawidłowe obliczenie metrów kwadratowych ma niebagatelny wpływ na określenie powierzchni podłogi, dachu czy też ścian. Przyda się to np. przy wyliczaniu średniej ceny rynkowej nieruchomości lub kupowaniu materiałów na wykończenie domu.

Obliczenia związane z powierzchnią użytkową - podstawowe informacje

Zdobycie informacji na temat powierzchni użytkowej jest jak najbardziej wskazanej przy wszelkich inwestycjach związanych z kupnem nieruchomości. Warto się za to zabrać już na etapie wybierania konkretnego projektu domu. Dzięki temu domownicy dowiedzą się, jaką przestrzenią będą dysponować na co dzień i czy dana nieruchomość okaże się dla nich właściwym rozwiązaniem.

Powierzchnia użytkowa to suma wszystkich pomieszczeń, które znajdują się w budynku. Po drodze nie można niczego pominąć. Kluczowe znaczenie ma to, aby obliczenia były wykonywane według "nowej" normy (PN-ISO 9836:2015-12). Zgodnie z nią należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • powierzchnię użytkową podstawową tworzą powierzchnie, które nie są zamknięte - są to salony, pokoje czy też sypialnie (ogólnie są to pomieszczenia, których wysokość jest większa lub równa 1,90 m),
  • powierzchnię użytkową pomocniczą stanowią powierzchnie balkonów, tarasów, WC, spiżarni, logii, łazienek, kuchni, schodów, magazynów na opał czy też pomieszczeń gospodarczych,
  • powierzchnię kotłowni zalicza się jedynie do powierzchni usługowej,
  • do powierzchni użytkowej nie należy wliczać ścianek działowych, powierzchni mniejszych niż 1,90 m wysokości, rzutu otworów na drzwi, okna i nisz w ścianach zewnętrznych,
  • w przypadku budynków mieszkalnych część wahająca się w granicach od 1,4 do 2,2 m wysokości oznacza zastosowanie 50 procent pomiarów. Więcej niż 2,2 m to 100 procent pomiarów, a mniej niż 1,4 m oznacza, że należy je całkowicie pominąć.

Podstawowym problemem, który pojawia się przy obliczeniach związanych z powierzchnią użytkową jest antresola, którą należy zaliczyć do powierzchni całkowitej. Do powierzchni użytkowej podstawowej lub pomocniczej zalicza się z kolei wszelkie szafy wnękowe.

Powierzchnia użytkowa i metry kwadratowe - wskazówki dotyczące obliczeń

Obliczanie powierzchni użytkowej za każdym razem warto zlecić doświadczonym profesjonalistom. Jeśli ktoś nie ma w tym wprawy nie powinien się za to zabierać. Kluczową zasadą jest to, aby pole powierzchni poziomych obliczać zgodnie ze stanem rzeczywistym. Nieco więcej problemów zainteresowani będą mieć z polem płaszczyzn nachylonych. W tym przypadku bierze się pod lupę wymiary ich rzutu poziomego.

Wszystkie niezbędne wymiary wewnętrzne powinny być dokonywane na poziomie podłogi. Nie odlicza się od tego zamontowanych listew przyściennych lub przypodłogowych. Finalnie pole powierzchni użytkowej podaje się w metrach kwadratowych, zaokrąglając wynik do dwóch miejsc po przecinku.

Biorąc się za wyliczenia związane z metrami kwadratowymi trzeba mieć na uwadze to, że metr kwadratowy uzyskuje się na podstawie pomnożenia szerokości oraz długości sprawdzanego obszaru. Może to być np. ściana, podłoga, ale też całe pomieszczenie. W ten sposób uzyskuje się pożądane wyniki, a konkretniej powierzchnię użytkową, która jest sumą powierzchni wszystkich nadających się do użytku kondygnacji domowych.

Powierzchnia użytkowa a podatek od nieruchomości - jak to wygląda w praktyce?

Warto w tym miejscu pochylić się jeszcze nad kwestią powierzchni użytkowej a podatku od nieruchomości. Istotne jest to, aby obliczenia były dokonywane przez specjalistów, tak aby w trakcie wyliczeń związanych z podatkiem nie doszło do żadnych błędów i postępowało się zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi. W tym przypadku do powierzchni użytkowej nie będą się zaliczać klatki schodowe i schody. Opodatkowaniem są jednak objęte hole, korytarze, garaże podziemne i piwnice. Wszelkich informacji na ten temat warto poszukać w projekcie nieruchomości.

Czytaj więcej na temat:
mieszkanie, nieruchomości
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole