Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak wykorzystać żarówki LED w systemach smart home?

Jak wykorzystać żarówki LED w systemach smart home?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak wykorzystać żarówki LED w systemach smart home?
materiał promocyjny

Systemy smart home zyskują coraz większą popularność. Dotyczy to również inteligentnego oświetlenia, które powoli staje się standardem w większości biur i domów. To wygodne rozwiązanie, które oferuje użytkownikom wiele możliwości, takich jak automatyczna zmiana natężenia czy barwy światła. A to wszystko za pomocą jednego przycisku w telefonie lub pilocie! Na czym dokładnie polega oświetlenie smart i w jakich warunkach się sprawdza? Poniżej przydatne wskazówki.

Co to jest oświetlenie smart home?

Pojęcie inteligentnego oświetlenia lub oświetlenia smart home odnosi się do systemu lamp, które można kontrolować bezprzewodowo. Użytkownik steruje sprzętem za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie, na tablecie lub przy użyciu pilota.

Na instalację składają się zarówno pojedyncze, jak i kilkuelementowe źródła światła, np. żarówki, diody, kinkiety, paski LED i inne. Można je kontrolować osobno lub łączyć w większe grupy. Dzięki temu za pomocą jednego przycisku użytkownik ma możliwość całkowitej zmiany barwy i natężenia światła w danym pomieszczeniu lub całym domu.

Zalety oświetlenia LED

Obecnie w większości domów żarówka LED stała się już standardem. Skąd wynika jej popularność i jakie są zalety nowoczesnych technologii smart?

  • Wygoda – oświetleniem smart można sterować z dowolnego pomieszczenia, bez konieczności używania włącznika. Wystarczy użyć odpowiedniej opcji w aplikacji zainstalowanej np. w telefonie. Innym sposobem na kontrolę oświetlenia jest wykorzystanie asystenta głosowego poprzez wydawanie komend słownych.
  • Energooszczędność – żarówka LED zużywa o wiele mniej energii niż jej klasyczny odpowiednik. Co prawda takie lampki są droższe, ale zakup zwraca się po kilku latach użytkowania w postaci mniejszych rachunków za prąd. W mobilnej aplikacji są również generowane cykliczne raporty, które dostarczają informacji o zużyciu energii. To z kolei pomaga zaplanować koszt i bieżące wydatki.
  • Estetyka – nowoczesne oświetlenie pozwala na natychmiastową zmianę atmosfery wnętrza i wykreowanie pożądanego efektu świetlnego. Paski LED często są wykorzystywane również jako element dekoracyjny. Podświetlają wnęki i uwydatniają ozdobne detale, dzięki czemu łączą w sobie estetykę i funkcjonalność.
  • Bezpieczeństwo – alarm zainstalowany przy drzwiach, oknach czy bramie wjazdowej może być zsynchronizowany z instalacją oświetleniową. Dzięki temu podczas próby włamania światła w całym domu zaczną migać. W systemie smart istnieją również funkcje, które mogą symulować obecność domowników np. podczas wyjazdu.
  • Czujniki ruchu – dużą zaletą inteligentnego oświetlenia jest możliwość synchronizacji urządzeń z czujnikami ruchu. Światło zapala się wtedy, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia i gaśnie – kiedy je opuści. To duża wygoda, zwłaszcza w nocy. Delikatne lampki nie obudzą pozostałych domowników i ułatwią pokonanie drogi np. z sypialni do toalety.

Gdzie można wykorzystać inteligentne żarówki?

Oświetlenie smart sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Można je wykorzystać w salonie, sypialni, pokoju dziecka, na klatce schodowej, a także w biurach, a nawet ogrodach. Nadaje się również do pomieszczeń, w których panuje wilgoć, czyli w kuchni i łazience.

Zaletą takiego rozwiązania jest pełna kontrola nad wszystkimi oprawami świetlnymi w pomieszczeniu lub na zewnątrz domu. Energooszczędne lampy i żarówki LED pozwalają dopasować światło do bieżących potrzeb domowników lub pracowników oraz czasu pracy. Nie ma zatem konieczności częstego modyfikowania ustawień sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówki LED?

Istnieje kilka istotnych parametrów, które warto przeanalizować, wybierając odpowiednie oświetlenie do biura lub domu. Oto najważniejsze z nich:

  • moc – jest określana w watach (W). Waha się zazwyczaj w granicy od 5 do 10 W. Warto mieć na uwadze, że moc nowoczesnej żarówki LED różni się od jej klasycznego wariantu. W tym przypadku znaczenie mają lumeny, które oznaczają ilość emitowanego światła do pomieszczenia. Przykład? Tradycyjny wariant 40-watowy odpowiada oświetleniu LED o mocy 4-5 W i strumieniu świetlnemu równemu 300-500 lumenów;
  • barwa – do wyboru jest kilka wariantów kolorystycznych. Najpopularniejsze rozwiązanie to żarówka emitująca ciepłą barwę, czyli 3000 K. Takie światło sprzyja odpoczynkowi i kreuje we wnętrzu przytulną atmosferę. Równie uniwersalna będzie żarówka o dziennej barwie 4000 K. Jest naturalna i sprawdza się podczas pracy i codziennych czynności. W przypadku oświetlenia dekoracyjnego warto wykorzystać barwę zimną 6000 K. To również wariant stosowany w biurach i pomieszczeniach urządzonych w zimnych kolorach. W większości przypadków istnieje możliwość zmiany zakresu temperatury barwy światła za pomocą aplikacji lub pilota;
  • rodzaj łączności – najwygodniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest sterowanie żarówki za pomocą Wi-Fi. Warto zainstalować odpowiednią aplikację, która pozwoli na uruchamianie i modyfikację oświetlenia z każdego miejsca w domu. Aplikacja umożliwia również regulację jasności strumienia i zmianę koloru światła. W przypadku żarówki LED istnieje również możliwość sterowania za pomocą pilota.


 

Nowoczesność w duchu smart

Żarówki smart to technologiczne udogodnienie, które oferuje użytkownikom szereg funkcji. Umożliwia sterowanie sprzętem za pomocą aplikacji i pilota, co pozwala dostosować natężenie, kolor i barwę światła do bieżących potrzeb. Ponadto diody LED są energooszczędne i można je zintegrować z pozostałymi urządzeniami w domu, np. kamerami bezpieczeństwa czy czujnikami ruchu. To nowoczesne, ale przede wszystkim praktyczne i wygodne rozwiązanie, które wpisuje się w estetykę większości współczesnych pomieszczeń.

 

Jak wykorzystać żarówki LED w systemach smart home?
Jak wykorzystać żarówki LED w systemach smart home?
Czytaj więcej na temat:smart home
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole