Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJazda na oponach letnich w zimie – dlaczego to niebezpieczne?

Jazda na oponach letnich w zimie – dlaczego to niebezpieczne?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jazda na oponach letnich w zimie – dlaczego to niebezpieczne?
materiał promocyjny

Niemal każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że jazda zimą na oponach przeznaczonych na sezon letni jest niebezpieczna. Znacznie mniej osób potrafi jednak wytłumaczyć, dlaczego właściwie tak jest. Czym opony zimowe różnią się od letnich i dlaczego są od nich znacznie skuteczniejsze w chłodnych miesiącach?

Opony zimowe i letnie – kluczowe różnice

Choć opony zimowe i letnie mogą wydawać się podobne na pierwszy rzut oka, są łatwo rozpoznawalne dzięki kilku kluczowym cechom. Oba typy opon różnią się znacząco pod względem konstrukcji, materiałów i przeznaczenia, co ma duże znaczenie w ich codziennej eksploatacji.

Opony letnie są zaprojektowane do wydajnej jazdy w ciepłych warunkach i na suchym asfalcie. Są odporne na wysokie temperatury i zwykle mają bieżnik zoptymalizowany dla maksymalnej przyczepności na suchym i mokrym podłożu, ale bez uwzględnienia śniegu czy lodu. Opony letnie stają się twarde w niskich temperaturach, co może wpływać negatywnie na ich przyczepność.

Z kolei opony zimowe wykonane są z miększej mieszanki gumowej, co pozwala im zachować elastyczność nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. Ta elastyczność jest kluczowa dla zapewnienia dobrej przyczepności na śniegu i lodzie. Niestety, ich miękka konsystencja sprawia, że zużywają się szybciej w cieplejszych warunkach.

Pozostałe różnice można zauważyć gołym okiem. Porównując fabrycznie nowe opony, łatwo dostrzec różnice w głębokości bieżnika. Zwykle w oponach zimowych jest ona na poziomie 9-10 mm, podczas gdy w oponach letnich jest o milimetr lub dwa płytsza.

Kluczową cechą, która odróżnia opony zimowe od letnich, są lamelki śniegowe w bieżniku. Znajdują się one tylko w oponach zimowych i są odpowiedzialne za lepszą przyczepność na zaśnieżonej czy oblodzonej nawierzchni.

Opony letnie posiadają z kolei duże, solidne żebra bieżnika, które zapewniają stabilność na suchej nawierzchni. Inna różnica to liczba i szerokość rowków. W oponach zimowych jest ich zazwyczaj więcej, a ich głównym zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody, błota pośniegowego i śniegu. Opony letnie i zimowe mogą również mieć rowki obwodowe, ale w przypadku opon letnich są one zwykle szersze i głównie odpowiedzialne za odprowadzenie wody.

Dlaczego jazda na oponach letnich w zimie jest niebezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy opony letnie mogą być używane w zimie, gdy śnieg nie pada. Odpowiedź jest jednoznaczna: zdecydowanie nie. Istnieje kilka ważnych powodów, dla których jazda na oponach letnich w zimie jest ryzykowna.

Po pierwsze, skład mieszanki gumowej w oponach letnich jest nieodpowiedni do jazdy w niskich temperaturach. W takich warunkach, guma staje się twarda i traci przyczepność do nawierzchni, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Efektem są problemy z hamowaniem, zwiększone ryzyko poślizgu w zakrętach i potencjalna utrata kontroli nad pojazdem nawet przy prostych manewrach.

Po drugie, liczne testy wykonywane zarówno przez producentów opon, jak i przez niezależne instytuty badawcze, jednoznacznie dowodzą, że opony letnie są nieefektywne w niskich temperaturach. W testach tych wyraźnie wydłuża się droga hamowania pojazdów wyposażonych w letnie ogumienie. Nawet najlepsze opony letnie klasy premium nie osiągają wyników zbliżonych do opon zimowych lub całorocznych. 

Kiedy najlepiej zmienić opony letnie na zimowe?

W obliczu obserwowanego w ostatnich latach ocieplenia klimatu, niektórzy kierowcy zastanawiają się nad potrzebą sezonowej wymiany opon. Chociaż zimy stają się coraz łagodniejsze i śniegu jest mniej, nie można zapominać, że opony letnie zaczynają tracić swoje właściwości w temperaturach poniżej +7°C. Dlatego zaleca się montaż opon zimowych, gdy termometry zaczynają pokazywać takie wartości. Zwykle dzieje się to już we wczesnej jesieni.

Jeżeli chcesz uniknąć sezonowej wymiany opon, możesz rozważyć zakup opon całorocznych, które łączą cechy opon letnich i zimowych. Pamiętaj jednak, że są one kompromisem i mogą nie oferować optymalnej wydajności w ekstremalnych warunkach. Dlatego używając opon całorocznych, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

Czytaj więcej na temat:samochody, komunikacja, bezpieczeństwo
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole