Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJedne z pierwszych na Zatorzu. Które to bloki?

Jedne z pierwszych na Zatorzu. Które to bloki?

Konin dawniej i dziś

Dodano:
Jedne z pierwszych na Zatorzu. Które to bloki?
Konin dawniej i dziś

Widoczne na zdjęciu dwa bloki były jednymi z pierwszych na Zatorzu. Odgadnięcie, które to, pozostawię naszym Czytelnikom. Ale żeby rzecz ułatwić, podam kilka szczegółów na ich temat.

Budowę pierwszych pięciu bloków nowego, szóstego – jak je początkowo nazywano – osiedla zakończono już w roku 1979. Były to bloki przy Szeligowskiego 6 i 7, Moniuszki 1 i 2 oraz Kurpińskiego 1. Do budynków widocznych na zdjęciu nowi lokatorzy wprowadzili się w roku 1980. Już rok później powstały pierwsze pawilony handlowe przy Szeligowskiego. Znalazł się w nich między innymi drugi tak duży jak „Stodoła” sklep, któremu nadano imię „Adam”, a niedaleko od niego stanęły dwa pierwsze bloki przy ulicy Chopina.

Rok ten jednak był ważny dla Zatorza jeszcze z innego powodu. Otóż do tej pory jego nowi mieszkańcy mogli dostać się do domu z centrum miasta jedynie przez dwa przejazdy kolejowe na Torowej lub Kleczewskiej. Od tej pory mogli się tam dostać bezpośrednio z ulicy Dworcowej przedłużonym tunelem pod torami kolejowymi lub kładką nad pierwszym z wymienionych przejazdów. Dwa lata później oddano do użytku nowy wiadukt na Kleczewskiej.

A jak wy zapamiętaliście pierwsze lata budowy Zatorza?

Jedne z pierwszych na Zatorzu. Które to bloki?
Jedne z pierwszych na Zatorzu. Które to bloki?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole