Jest rozporządzenie ws. ptasiej grypy. Osiem miejscowości w strefie zapowietrzonej

fot. rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie
Część gmin Stare Miasto, Golina i Rzgów oraz miasta Konin znalazła się w strefie zapowietrzonej wyznaczonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie. To efekt wykrycia ogniska ptasiej grypy w jednym z gospodarstw w Ruminie (gm. Stare Miasto).
W piątek informowaliśmy o wykryciu ogniska ptasiej grypy w jednym z gospodarstw w Ruminie (gm. Stare Miasto). Choroba pojawiła się u gęsi reprodukcyjnych. Zlikwidowanych zostało ok. 760 ptaków. Opublikowane zostało już rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie, które wyznaczyło dwie strefy z obostrzeniami.
W strefie zapowietrzonej znalazło się osiem miejscowości:
- Rumin i Stare Miasto (gm. Stare Miasto),
- Węglew, Węglewskie Holendry i Kraśnica (gm. Golina),
- Sławsk i Branno (gm. Rzgów)
- dzielnice Nowy Dwór, Chorzeń, Starówka i Przydziałki w Koninie.
Lżejsze obostrzenia obowiązują w strefie zagrożonej, w której znalazły się:
- gmina Golina: Adamów, Adamów Kolonia, Bobrowo, Brzezińskie Holendry, Brzeźniak, Głodowo, Golina, Golina Kolonia, Kawnice, Kolno, Myśliborskie Holendry, Myślibórz, Przyjma, Radolina, Rosocha, Rosocha Kolonia, Sługocinek, Spławie
- gmina Rzgów: Babia, Barłogi, Józefowo, Kowalewek, Modła, Osiecza Druga, Osiecza Pierwsza, Zarzew, Zarzewek, Zastruże, granica strefy przebiega wzdłuż ul. Targowej w Rzgowie, dalej przez jej przedłużenie drogą powiatową nr 3238P w stronę miejscowości Józefowo. Obszar zagrożony obejmuje tereny na północ od wyżej wymienionych dróg i obejmuje obręb nr 0018 Rzgów Drugi
- gmina Stare Miasto: Barczygłów, Główiew, Janowice, Karsy, Krągola, Krągola I, Lisiec Mały, Lisiec Wielki, Modła Królewska, Trójka, Żdżary, Żychlin
- gmina Krzymów: Brzeźno, Ladorudz, Potażniki, Szczepidło, Teresina, Zalesie
- gmina Kazimierz Biskupi: Daninów, Kamienica, Kazimierz Biskupi, Sokółki, Wieruszew, Władzimrów, Wola Łaszczowa
- gmina Kramsk: Patrzyków, Rudzica, Wola Podłężna
- gmina Rychwał: Franki, Kuchary Kościelne, Święcia
- Konin: Czarków, Glinka, Gosławice, Grójec, Laskówiec, Maliniec, Międzylesie, Morzysław, Morzysław Kolonia, Niesłusz, Osada, Pawłówek, Pątnów, Wilków.
W obu strefach obowiązuje szereg obostrzeń. To m.in.: zakaz rozładunku zwierząt i produktów (strefa zapowietrzona), nakaz dezynfekcji zakładów, w których są ptaki, nakaz zabezpieczenia nawozów naturalnych na polach i w otoczeniu budynków gospodarskich, nakaz utrzymywania ptaków w odosobnieniu, zakaz odnowy ptaków łownych, zakaz organizowania wystaw, targów i pokazów ptaków, czy zakaz transportu ptaków. Od tych zasad obowiązują odstępstwa zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie. Ponadto na granicach obu obszarów ustawione zostaną znaki z komunikatami o wprowadzeniu stref.
Ostatni raz ptasią grypę w regionie konińskim odnotowano w czerwcu ubiegłego roku u mew i łabędzi na Jeziorze Gosławskim oraz jeziorku Zatorze. W zeszłym roku choroba zaatakowała również dzikie ptaki w Dobrej (powiat turecki), Powidzu i Ostrowitem (powiat słupecki), Lubinach (powiat kolski) i Golinie (powiat koniński) oraz kaczki hodowlane w Dobrej (powiat turecki).
Ptasia grypa jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która głównie dotyka ptaki, zarówno dzikie, jak i hodowlane. Choroba wywoływana jest przez wirusy influenzy typu A. Objawy ptasiej grypy u ptaków obejmują trudności z oddychaniem, zmniejszenie produkcji jaj oraz nagłe i wysokie wskaźniki śmiertelności. Choroba niezwykle rzadko przenosi się na ludzi (w Polsce nie stwierdzono jeszcze takiego przypadku).
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!