Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Od godz. 13.30 wstrzymana z powodu awarii dostawa wody na ul. Karłowicza 5. Na czas przerwy będzie podstawiona cysterna.

LM.plWiadomościJest rozporządzenie ws. ptasiej grypy. Osiem miejscowości w strefie zapowietrzonej

Jest rozporządzenie ws. ptasiej grypy. Osiem miejscowości w strefie zapowietrzonej

Dodano: , Żródło: LM.pl
Jest rozporządzenie ws. ptasiej grypy. Osiem miejscowości w strefie zapowietrzonej
Ptasia grypa

fot. rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie

Część gmin Stare Miasto, Golina i Rzgów oraz miasta Konin znalazła się w strefie zapowietrzonej wyznaczonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie. To efekt wykrycia ogniska ptasiej grypy w jednym z gospodarstw w Ruminie (gm. Stare Miasto).

W piątek informowaliśmy o wykryciu ogniska ptasiej grypy w jednym z gospodarstw w Ruminie (gm. Stare Miasto). Choroba pojawiła się u gęsi reprodukcyjnych. Zlikwidowanych zostało ok. 760 ptaków. Opublikowane zostało już rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie, które wyznaczyło dwie strefy z obostrzeniami.

W strefie zapowietrzonej znalazło się osiem miejscowości:

 • Rumin i Stare Miasto (gm. Stare Miasto),
 • Węglew, Węglewskie Holendry i Kraśnica (gm. Golina),
 • Sławsk i Branno (gm. Rzgów)
 • dzielnice Nowy Dwór, Chorzeń, Starówka i Przydziałki w Koninie.

Lżejsze obostrzenia obowiązują w strefie zagrożonej, w której znalazły się:

 • gmina Golina: Adamów, Adamów Kolonia, Bobrowo, Brzezińskie Holendry, Brzeźniak, Głodowo, Golina, Golina Kolonia, Kawnice, Kolno, Myśliborskie Holendry, Myślibórz, Przyjma, Radolina, Rosocha, Rosocha Kolonia, Sługocinek, Spławie
 • gmina Rzgów: Babia, Barłogi, Józefowo, Kowalewek, Modła, Osiecza Druga, Osiecza Pierwsza, Zarzew, Zarzewek, Zastruże, granica strefy przebiega wzdłuż ul. Targowej w Rzgowie, dalej przez jej przedłużenie drogą powiatową nr 3238P w stronę miejscowości Józefowo. Obszar zagrożony obejmuje tereny na północ od wyżej wymienionych dróg i obejmuje obręb nr 0018 Rzgów Drugi
 • gmina Stare Miasto: Barczygłów, Główiew, Janowice, Karsy, Krągola, Krągola I, Lisiec Mały, Lisiec Wielki, Modła Królewska, Trójka, Żdżary, Żychlin
 • gmina Krzymów: Brzeźno, Ladorudz, Potażniki, Szczepidło, Teresina, Zalesie
 • gmina Kazimierz Biskupi: Daninów, Kamienica, Kazimierz Biskupi, Sokółki, Wieruszew, Władzimrów, Wola Łaszczowa
 • gmina Kramsk: Patrzyków, Rudzica, Wola Podłężna
 • gmina Rychwał: Franki, Kuchary Kościelne, Święcia
 • Konin: Czarków, Glinka, Gosławice, Grójec, Laskówiec, Maliniec, Międzylesie, Morzysław, Morzysław Kolonia, Niesłusz, Osada, Pawłówek, Pątnów, Wilków.

W obu strefach obowiązuje szereg obostrzeń. To m.in.: zakaz rozładunku zwierząt i produktów (strefa zapowietrzona), nakaz dezynfekcji zakładów, w których są ptaki, nakaz zabezpieczenia nawozów naturalnych na polach i w otoczeniu budynków gospodarskich, nakaz utrzymywania ptaków w odosobnieniu, zakaz odnowy ptaków łownych, zakaz organizowania wystaw, targów i pokazów ptaków, czy zakaz transportu ptaków. Od tych zasad obowiązują odstępstwa zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie. Ponadto na granicach obu obszarów ustawione zostaną znaki z komunikatami o wprowadzeniu stref.

Ostatni raz ptasią grypę w regionie konińskim odnotowano w czerwcu ubiegłego roku u mew i łabędzi na Jeziorze Gosławskim oraz jeziorku Zatorze. W zeszłym roku choroba zaatakowała również dzikie ptaki w Dobrej (powiat turecki), Powidzu i Ostrowitem (powiat słupecki), Lubinach (powiat kolski) i Golinie (powiat koniński) oraz kaczki hodowlane w Dobrej (powiat turecki).

Ptasia grypa jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która głównie dotyka ptaki, zarówno dzikie, jak i hodowlane. Choroba wywoływana jest przez wirusy influenzy typu A. Objawy ptasiej grypy u ptaków obejmują trudności z oddychaniem, zmniejszenie produkcji jaj oraz nagłe i wysokie wskaźniki śmiertelności. Choroba niezwykle rzadko przenosi się na ludzi (w Polsce nie stwierdzono jeszcze takiego przypadku). 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole