Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKamienica. Gmina wypowiedziała umowę wykonawcy. Co dalej z przebudową drogi?

Kamienica. Gmina wypowiedziała umowę wykonawcy. Co dalej z przebudową drogi?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kamienica. Gmina wypowiedziała umowę wykonawcy. Co dalej z przebudową drogi?
Kazimierz Biskupi

29 grudnia gmina Kazimierz Biskupi rozwiązała umowę z wykonawcą przebudowy drogi w miejscowości Kamienica. Władze samorządowe zapowiadają dochodzenie od firmy kar umownych i rozpisanie przetargu na nowego wykonawcę.

Przebudowa drogi w Kamienicy (gmina Kazimierz Biskupi) potrwa dłużej, niż to zakładano. 29 grudnia gmina rozwiązała umowę z dotychczasowym wykonawcą inwestycji – przedsiębiorstwem Trans-Spili Sp. z o.o. z Lichenia Starego i będzie szukać nowej firmy, która dokończy prace.

Gmina będzie domagać się miliona złotych

Rozwiązanie umowy nastąpiło 29 grudnia. Jak informuje gmina: z powodów leżących po stronie wykonawcy. – Przyczyną odstąpienia od umowy było bezpodstawne i długotrwałe przerwanie przez Wykonawcę robót bitumicznych (od 11 października 2022 r. do 28 grudnia 2022r.), a następnie wznowienie ich i prowadzenie w pośpiechu, niezgodnie z dokumentacją projektową oraz wymaganiami zawartymi w Szczegółowych Specyfikacjach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania. Gmina zarzuca wykonawcy również przystąpienie do wykonania robót bitumicznych bez stosownych procedur umożliwiających prowadzenie ich przy całkowitym zamknięciu drogi (m.in. brak projektu czasowej organizacji ruchu wraz z wyznaczonymi objazdami, czy opinii odpowiednich organów).

Władze Kazimierza Biskupiego zapowiadają ponadto domaganie się kar umownych w wysokości prawie miliona złotych. – Dodatkowo wystąpimy o kary związane z wykonywaniem prac niezgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu oraz nieterminowe przekazywanie aneksów do umów podwykonawczych, a także poniesionych kosztów związanych z wydłużeniem dowozu dzieci do szkoły w wysokości 6.480,00 zł. Ponadto na to zadanie otrzymaliśmy dofinasowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Zgodnie z zapisami umowy z Wykonawcą robót jeżeli utracimy to dofinasowanie domagać będziemy się zwrotu tych środków w całości tj. 2 452 520,36 zł – czytamy w oświadczeniu.

Z pytaniami dot. inwestycji zwróciliśmy się również do firmy Trans-Spili Sp. z o.o. – Z uwagi na dążenia do wykonania umowy w chwili obecnej nie zajmiemy stanowiska – odpowiedziała nam Arleta Nowicka, prezes zarządu. – Niemniej jednak nie wykluczamy złożenia oświadczenia w tej sprawie w najbliższych dniach.

Będzie nowy przetarg

Umowa zawarta z wykonawcą opiewała na kwotę niemal pięciu milionów złotych. Do tej pory gmina wypłaciła firmie ponad 2,8 mln zł. Jak szacuje samorząd, inwestycja w tym momencie wykonana jest na poziomie 73%. Niemal w całości wykonane zostały chodniki, zjazdy, zatoki autobusowe i infrastruktura oświetleniowa. – Nie ukończono natomiast prac związanych z wykonywaniem nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego – informuje gmina. Kierowców czekają utrudnienia, nawierzchnia drogi została bowiem sfrezowana i w takim stanie odcinek pozostanie w najbliższym czasie.

W tym tygodniu gmina ma zamiar przeprowadzić inwentaryzację wykonanych robót i sporządzić dokumentację kosztorysową i przetargową. Do 10 stycznia ma zostać ogłoszone postępowanie na nowego wykonawcę robót. Termin zakończenia prac planowany jest na 30 kwietnia.

zdjęcia wykonane 13 grudnia

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole