Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Kolizja na trasie Bursztynowej. Zablokowany jeden pas ruchu w kierunku Konina

LM.plWiadomościKampania wyborcza ruszyła. Ostre starcie na sesji Rady Miejskiej w Ślesinie

Kampania wyborcza ruszyła. Ostre starcie na sesji Rady Miejskiej w Ślesinie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kampania wyborcza ruszyła. Ostre starcie na sesji Rady Miejskiej w Ślesinie
wybory 2024

Gorąco było podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Ślesinie. I to nie ze względu na podejmowane uchwały, a o wystąpienia gości. Padły mocne słowa.

Radni zajmowali się m.in. przekazaniem 300 tys. zł pomocy finansowej na wykonanie drogi powiatowej w Żółwieńcu oraz 159 tys. zł na utwardzenie pobocza w Półwiosku Starym. Były też sprawozdania i jednogłośnie przyjęte zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Kiedy wydawało się, że sesja zbliża się do końca, przyszedł punkt „wolne głosy i wnioski”. Pierwszy przy mikrofonie stanął Mariusz Krawczak, mieszkaniec gminy Ślesin. Zapytał  burmistrza, dlaczego po 2 latach od przyjętych zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, nie został on zmieniony.

- Burmistrz napisał, że uchwała nie jest procedowana. Nie odniósł się w żadnym stopniu do pozostałych pytań twierdząc, że nie podlegają informacji publicznej – mówił Mariusz Krawczak. - Te wszystkie pytania mieszczą się w informacji publicznej, ponieważ pan proceduje te uchwały i musi pan wiedzieć jakim kluczem się pan kieruje przy wyborze uchwały jaką pan realizuje. Należy uznać, że nie udzielił pan odpowiedzi na wniosek i znajduje się pan w stanie bezczynności. Informuję, że pańska bezczynność jako organu administracji publicznej naraża gminę na straty finansowe, chociażby z tytułu podatku od nieruchomości z inwestycji, którą miałem realizować na tym terenie. To niegodne urzędnika na stanowisku kierowniczym, że mieszkańcy nie mogą się rozwijać, że turystyka o której pan tak buńczucznie opowiada, nie może się rozwijać. Nieprocedowanie uchwał może skutkować tym, że będę zmuszony złożyć pozew i wystąpić przeciwko burmistrzowi i gminie, bo rada nie prowadzi nadzoru nad wykonywaniem uchwał przez burmistrza – dodał.

Mieszkaniec na tym nie skończył. Od razu przeszedł do drugiej sprawy, która go nurtowała. Chodzi o oświetlenie w Ślesinie i w całej gminie. Mężczyzna podkreślał, że latarnie świecą się tylko w wybranych przez burmistrza miejscach. Mało tego, zarzucił mu działanie niezgodne z prawem. Tutaj przywołał prawo energetyczne, które nakłada na gminy obowiązek oświetlenia miejsc publicznych i dróg gminnych. Nawiązał też do stanowiska ministerstwa klimatu, które miało wskazać, że miasta i gminy nie mogą wyłączać oświetlenia publicznego, żeby nie przekroczyć dziesięciu procent zużycia prądu.

– Burmistrz tłumaczy, że trzeba oszczędzać. Lampy ledowe są wyłączone na osiedlu Północ, ale włączone są stare sodowe lampy. Dlaczego tężnie w nocy są rozpalone kilkudziesięcioma lampami, a Głębockie jest w totalnej ciemności? Dlaczego bulwary i rynek są rozświetlone? – pytał Mariusz Krawczak. - Łamane są nasze prawa, naruszone jest prawo konstytucji, prawo energetyczne, prawo do tego, że jako mieszkańcy chcemy żyć w normalnym świecie. Nie może być tak, że lampy się świecą koło pana domu i ma pan cudownie, bezpiecznie, a po drugiej stronie ulicy jest ciemno. Dlaczego te lampy są wyłączane? Dlaczego gmina Ślesin nie skorzystała ze środków na wymianę latarni na energooszczędne? Nie możemy się cofać, musimy się rozwijać. Składam ustną skargę o zaniechaniu wykonywania swoich obowiązków – dodał.

Zanim burmistrz odniósł się do słów mieszkańca, przewodniczący Paweł Bielicki, stwierdził krótko: Widać, że zaczęła się kampania. Dziękujemy za bardzo udany występ.

Mariusz Zaborowski podkreślił, że uchwały o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego były przyjmowane wielokrotnie i zapewnił, że w marcu pojawi się zapytanie ofertowe na wykonanie zmian.

– Jeśli chodzi o oświetlenie to wszystkie samorządy borykają się z kryzysem, inflacją. Mówiliśmy na posiedzeniu rady. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mieszkańcy są z tego zadowoleni. Wokół mojego domu, na bulwarze o godz. 23:30 też są lampy wyłączane. Klucz był taki, żeby oświetlić główne ulice, którymi wjeżdża się do miasta plus rynek. W Licheniu i Ślesinie w sezonie letnim się świecą, bo wiedzieliśmy, że wielu turystów przyjeżdża – mówił Mariusz Zaborowski. - Rozumiem pana odczucia, bo udało się panu pozyskać pieniądze z funduszu sołeckiego na lampę na wprost pana domu i ona się wyłącza. Informuję, że gmina złożyła wniosek o dotacje na 2,4 mln zł na wymianę sodowych lamp. Nie dostaliśmy my i jeszcze jedna gmina w powiecie konińskim. Może pan mieć pretensje do osób, które o tym decydowały. O tym czy wyłączać lampy czy nie, to nie była dla nas łatwa decyzja, ale wpływa na nasz budżet – dodał.

strona 1 z 2
strona 1/2
Kampania wyborcza ruszyła. Ostre starcie na sesji Rady Miejskiej w Ślesinie
Kampania wyborcza ruszyła. Ostre starcie na sesji Rady Miejskiej w Ślesinie
Kampania wyborcza ruszyła. Ostre starcie na sesji Rady Miejskiej w Ślesinie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole