Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKazimierz Biskupi. Figurki szewczyków stanęły w pięciu lokalizacjach

Kazimierz Biskupi. Figurki szewczyków stanęły w pięciu lokalizacjach

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kazimierz Biskupi. Figurki szewczyków stanęły w pięciu lokalizacjach
Kazimierz Biskupi

Szewc-urzędnik, szewc-rybak, czy szewc-skater –w Kazimierzu Biskupim stanęło pięć pierwszych figurek upamiętniających legendę o 99 szewcach. Odsłonięte zostały 4 marca – w dzień imienin Kazimierza.

Uroczyste odsłonięcie szewczyków miało miejsce w poniedziałek, w dniu św. Kazimierza. Każda figurka wykonana jest z brązu. Mają cechy wspólne: twarz, fartuch, młotek i buty, ale również elementy charakterystyczne. Przed budynkiem urzędu stanął więc urzędnik, za szkołą podstawową – turysta, przy starej studzience – uczeń, na ul. Łososia – rybak, a przy skateparku – skater z deskorolką. Docelowo może być ich jednak znacznie więcej. – Chcemy rozpocząć ten proces. Wierzę w to, że ta tradycja będzie kontynuowana – powiedział wójt Grzegorz Maciejewski.

Figurki wykonał Karol Badyna. To krakowski rzeźbiarz i profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Jest autorem m.in. pomnika Artura Rubinsteina znajdującego się w siedzibie ONZ, czy pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze. – Konserwator zabytków był zafascynowany. Choć osobiście nie jest zwolennikiem takich elementów to powiedział, że tu faktycznie widać dłuto dobrego artysty. Samo nazwisko przyciągnie osoby, które będą chciały zobaczyć jego dzieła – mówi Grzegorz Maciejewski.

Szewczyki upamiętnią legendę o 99 szewcach związaną z Kazimierzem Biskupim. Miejscowość w dawnych czasach słynęła właśnie z doskonałej jakości pracy tamtejszych szewców. Zawsze było ich jednak 99 – dopiero, gdy jeden z nich odchodził z zawodu jego miejsce mógł zająć nowy.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole