Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKazimierzowski zamek w Kole. Od ruin do atrakcji turystycznej

Kazimierzowski zamek w Kole. Od ruin do atrakcji turystycznej

Dodano:
Kazimierzowski zamek w Kole. Od ruin do atrakcji turystycznej
Koło

Jest zielone światło na ciąg dalszy zagospodarowania terenu wokół ruin kazimierzowskiego zamku w Kole.  

Kolskie ruiny nad Wartą to malownicze miejsce, przyciągające zarówno miłośników historii, jak i turystów poszukujących ciekawych widoków. Dzięki staraniom i zaangażowaniu lokalnych władz oraz specjalistów, ta historia zyskuje nowe życie i zostaje zachowana dla przyszłych pokoleń. 

Dopiero co zakończyły się prace konserwatorskie przy baszcie. W przygotowaniu jest dokumentacja techniczna na taras widokowy. Do zrobienia pozostał jeszcze piąty etap, na który Koło złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o mur południowy, czyli wejście na zamek. Miasto czeka na decyzję o dofinasowaniu tych prac.

- I to będzie koniec prac konserwatorsko – budowalnych. Pozostanie natomiast drugi i duży etap, czyli rewitalizacja ruin. Chodzi teraz o taras widokowy i  infrastrukturę wokół zamku – przekazał portalowi LM.pl Krzysztof Witkowski burmistrz i historyk. - Warunkiem do budowy tarasu widokowego było zabezpieczenie i zakonserwowanie tych ruin. Czas na ciąg dalszy historii zamku.

W minionym tygodniu do Koła dotarła informacja z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażeniu zgody na nieodpłatne przekazanie miastu prawie 9 ha działki obok zamku. - Umożliwi to realizację kolejnych planów związanych z utworzeniem wokół ruin zamku centrum rekreacyjno - turystycznego – dodał burmistrz.  

Fot. Miasto Koło 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole