Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKiedy mieszkańcy Wschodniej Wielkopolski mogą liczyć na dodatek węglowy? Zobacz

Kiedy mieszkańcy Wschodniej Wielkopolski mogą liczyć na dodatek węglowy? Zobacz

Dodano:
Kiedy mieszkańcy Wschodniej Wielkopolski mogą liczyć na dodatek węglowy? Zobacz

W urzędach miast i gmin dosłownie urywają się telefony. Niezadowoleni mieszkańcy pytają o obiecany przez rząd węgiel po preferencyjnych cenach i wypłatę dodatków węglowych. Burmistrz Turku Romuald Antosik wystosował ostatnio do wojewody pismo, w którym pyta, kiedy pieniądze na dodatek trafią na konto gminy.

Jak dotąd wojewoda przekazał do Turku ponad 3 miliony 762 tysiące złotych, co pozwoliło wypłacić dodatek tylko tym, którzy złożyli wnioski  do 5 września. Ci, którzy złożyli dokumenty później, nadal czekają. Burmistrz wylicza, że aby samorząd mógł wypłacić dodatek wszystkim zainteresowanym mieszkańcom miasta potrzeba jeszcze prawie 2 mln zł. Zaznacza, że samorząd złożył zapotrzebowanie w terminie.

- W związku z niezadowoleniem ze strony mieszkańców Turku, dotyczącym braku wypłat dodatku węglowego, z powoływaniem się przez nich na przekaz' rozpowszechniany w mediach publicznych, z którego wynika, że wszystkie środki na wypłatę dodatku węglowego są przekazywane do gmin na bieżąco, zwracam się z prośbą o udzielenie informacji, kiedy zostaną przekazane wszystkie środki na wypłatę dodatku węglowego, które zostały zapotrzebowane na miesiąc listopad i grudzień – czytamy w piśmie wysłanym przez burmistrza do wojewody.

Jak nas poinformowała Nina Swarcewicz zastępca rzecznika prasowego wojewody wielkopolskiego, do 7 grudnia na realizację zadań z zakresu dodatku węglowego Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przekazał już gminom ponad miliard 130 milionów złotych. Dodaje, że kolejna transza z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w wysokości ponad 70 mln zł, planowana jest w najbliższych dniach. Kwota obejmuje również pieniądze przeznaczone na pokrycie kosztów obsługi w gminach. Przekazane one zostaną samorządom niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na koncie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Kiedy mieszkańcy Wschodniej Wielkopolski mogą liczyć na dodatek węglowy? Zobacz
Czytaj więcej na temat:wnioski dodatek węglowy, turek , wyplata
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole