Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKleczew. Uchwała poprawiona. Biblioteka i centrum kultury będą połączone

Kleczew. Uchwała poprawiona. Biblioteka i centrum kultury będą połączone

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kleczew. Uchwała poprawiona. Biblioteka i centrum kultury będą połączone
Kleczew

Nie było niespodzianki podczas drugiego głosowania nad połączeniem biblioteki i centrum kultury w Kleczewie. Większość radnych była za i od nowego roku placówki stworzą jedną instytucję.

W październiku Rada Miejska w Kleczewie wyraziła zgodę na połączenie dwóch instytucji kultury – Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w jedną placówkę. Jak się jednak okazało, podjęta wtedy uchwała obarczona była prawdopodobnie wadą prawną. W głosowaniu wzięła bowiem udział radna Halina Maciejewska, która od kwietnia tego roku zatrudniona jest w M-GOK w Kleczewie, a co za tym idzie, jak wskazywali wnioskodawcy, „sprawa dotyczy też jej interesu prawnego”. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w takiej sytuacji radna powinna się z głosowania wyłączyć.

Sprawą zajął się wojewoda wielkopolski, ale niezależnie od niego uchwałę poprawić postanowił również kleczewski urząd. Stąd radni zajęli się nią ponownie podczas wtorkowej sesji. Choć nie wszyscy chcieli to robić – radny Jacek Pernal wskazywał, że opinii ws. uchwały nie wydała odpowiednia komisja. Jego zdaniem mogłaby to być znowu podstawa do jej unieważnienia. Wniósł więc o wykreślenie tego punktu z obrad.

Zaprotestował burmistrz. – Uważam to za bardzo zły pomysł – powiedział. Podkreślił, że odsunięcie w czasie przyjęcia uchwały może skomplikować proces połączenia instytucji, które ma nastąpić na początku stycznia. Poparł go prawnik urzędu, który wskazywał, że brak opinii komisji nie powinien być podstawą do unieważnienia uchwały.

Ostatecznie radni sprawą się zajęli. Niespodzianki w głosowaniu nie było. Ośmiu obecnych na sesji radnych było za przyjęciem uchwały. Z głosowania wyłączyli się Halina Maciejewska i Jacek Pernal. – Nie jestem przeciwny połączeniu – zastrzegł i podkreślił, że nie chciał głosować wyłącznie ze wspomnianych wcześniej powodów.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole