Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKolejne gminy powiatu konińskiego apelują o ograniczenie zużycia wody [MAPA]

Kolejne gminy powiatu konińskiego apelują o ograniczenie zużycia wody [MAPA]

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kolejne gminy powiatu konińskiego apelują o ograniczenie zużycia wody [MAPA]
Susza

Już cztery gminy powiatu konińskiego wydały apele lub zarządzenia o ograniczeniu zużycia wody. Sytuacja hydrologiczna cały czas jest ciężka, a prognozy IMGW nie przewidują opadów w najbliższym czasie.

Kramsk, Rzgów, Rychwał i Grodziec – to gminy powiatu konińskiego, które wystosowały apele lub wprowadziły zarządzenia dot. ograniczenia poboru wody. Ma to związek z trudną sytuacją hydrologiczną.

W gminie Kramsk obowiązuje zakaz poboru wody między godz. 17.00 a 22.00 w celu podlewania ogródków i trawników, napełniania basenów przydomowych i mycia samochodów. Zarządzenie ma jeszcze zostać zatwierdzone przez Radę Gminy i obowiązywać do końca sierpnia.

Z prośbą do mieszkańców o oszczędne korzystanie z wody zwrócił się burmistrz Rychwała. Jak podkreśla, szczególnie ważne jest to w godz. 18.00 – 22.00. – Wzmożone zużycie wody powoduje brak odpowiedniego ciśnienia na nieruchomościach znajdujących się na końcach sieci, a tym samym jej brak do celów bytowych – argumentuje. Apel o racjonalne korzystanie z wody wystosował również wójt gminy Grodziec, a także gmina Rzgów. – Informujemy o możliwości wystąpienia zakłóceń w dostawie wody – czytamy na stronie tego ostatnie samorządu.

Sytuacja hydrologiczna w regionie jest ciężka. Ostatnie większe deszcze spadły w połowie maja. Prognoza IMGW na kolejne dni też nie przewiduje opadów. Powoduje to spore problemy również w lasach i na polach. Strażacy każdego dnia interweniują przy kolejnych pożarach. Wskaźnik wilgotności gleby jest coraz niższy. W tym momencie w wierzchniej warstwie wynosi zaledwie nieco ponad 20%, w najgłębszej – ok. 35%. W okresie letnim obszary o wilgotności poniżej 30 – 40% wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej.

Najedź kursorem na gminę, aby zobaczyć więcej szczegółów
m.Konin Krzymów Stare Miasto Golina Rzgów Rychwał Grodziec Kramsk Ślesin Kazimierz Biskupi Sompolno Wierzbinek Skulsk Wilczyn Kleczew

Gminy powiatu konińskiego apelujące o ograniczenie zużycia wody

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole