Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoło na ciepłej fali. Będzie projekt kąpieliska z wodą termalną

Koło na ciepłej fali. Będzie projekt kąpieliska z wodą termalną

Dodano:
Koło na ciepłej fali. Będzie projekt kąpieliska z wodą termalną
Koło

To może być historyczna chwila dla miasta. W kolskim ratuszu podpisano umowę na opracowanie dokumentacji dotyczącej budowy zewnętrznego kąpieliska przy miejscowej pływalni, z wykorzystaniem ciepłych wód termalnych.

Ten ambitny projekt ma na celu określenie możliwości wykorzystania miejscowych źródeł termalnych w celach balneologicznych oraz potencjalnych środków dofinansowania. Opracowanie studium ma zostać ukończone do końca tego roku, a koszt jego przygotowania wynosi 110 000 zł brutto.

- Budowa kolskiej geotermii wkracza w etap finalny, co daje nadzieję na jej uruchomienie w najbliższym czasie. Jednak już teraz czas najwyższy myśleć o wykorzystaniu ciepłych źródeł wody do celów rekreacyjnych i balneologicznych. Czy wody termalne Koła posiadają właściwości lecznicze? To pytanie, na które odpowiedź ma przynieść opracowywana dokumentacja – powiedział Krzysztof Witkowski, gospodarz miasta.

Podczas podpisania umowy, burmistrz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w rozwijającą się geotermię, prezesowi i załodze MZEC-u oraz radnym, którzy wyrazili zgodę na przekazanie gruntów miejskich dla potrzeb tej nowoczesnej inwestycji. Ciepłownia Koło, według burmistrza, stanie się zbawieniem dla miasta w obliczu rosnących cen uprawnień do emisji CO2 i niestabilnego rynku paliw kopalnych.

Dawny wiceburmistrz Florian Olejniczak, który przed laty zabiegał o wykorzystanie wód termalnych, był obecny podczas ceremonii. - Od ponad 20 lat Koło próbowało uruchomić geotermię, a teraz nadchodzi moment, aby zmienić charakter miasta dzięki wykorzystaniu tego niezwykłego zasobu – powiedział w ratuszu.

W planach jest budowa basenów zewnętrznych i tężni przy istniejącej już pływalni miejskiej. Plany te sfinalizowano na razie dzięki umowie z krakowskim konsorcjum PROINSOL, reprezentowanym przez prezesa Piotra Długosza. Firma ma opracować projekt i przeprowadzić analizę, mającą na celu doprowadzenie wód termalnych do kąpieliska oraz zbadanie ich składu chemicznego. Chodzi o szerokie wykorzystanie wód termalnych do celów rekreacyjnych i turystycznych, co może nadać Kołu nową przestrzeń do rozwoju. Warto wspomnieć, że termy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a to może być początek nowej ery dla miasta.

Przemysław Stasiak, prezes MZEC, wyraził przekonanie, że geotermia przyniesie wkrótce pozytywne skutki dla mieszkańców miasta, przede wszystkim stabilizację cen ciepła. W perspektywie kilku lat można oczekiwać obniżenia kosztów ciepła. Projekt geotermalny w Kole zyskuje na znaczeniu, a miasto przyjmuje go z otwartymi ramionami. Teraz czas na rozwijanie idei i wykorzystanie ciepłych źródeł wody znacznie szerzej. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole