Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin potrzebuje, żeby mówić o nim dobrze, uważa radna Wasielewska

Konin potrzebuje, żeby mówić o nim dobrze, uważa radna Wasielewska

Wybory 2024

Dodano:
Konin potrzebuje, żeby mówić o nim dobrze, uważa radna Wasielewska
Wybory 2024

Emilia Wasielewska weszła w skład Rady Miasta Konina po tym, jak mandatu radnego zrzekł się wybrany na prezydenta Piotr Korytkowski. Zdobyła wtedy w okręgu nr 3 prawie dwieście głosów.

Karierę polityczną rozpoczęła w Nowoczesnej, ale trzy lata temu wraz z wiceprezydentem Pawłem Adamowem przeniosła się do Polski 2050 Szymona Hołowni. W radzie należy do pięciu aż komisji: finansów, infrastruktury, edukacji, kultury i sportu a także rodziny i spraw społecznych oraz skarg, wniosków i petycji.

Urodziła się w Koninie a jej rodzina od pokoleń wywodzi się z Niesłusza. Z dumą podkreśla, że jest prawnuczką powstańca wielkopolskiego, co było jedną z przyczyn jej zaangażowania się w organizację wystawy w konińskim muzeum „Niezapomniane Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, które przybliżało sylwetki powstańców wielkopolskich mieszkających w Koninie i powiecie konińskim. Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego w Koninie zdobyła wykształcenie pracownika społecznego w PWSZ w Koninie (dzisiaj Akademia Nauk Stosowanych). Ilekroć wspomina ukończenie MBA (Master of Business Administration), podkreśla jednocześnie, że były to pełne studia w Uniwersytecie Szczecińskim.

- Jestem też absolwentką Szkoły Liderów Politycznych oraz uczestniczką międzynarodowego programu Women Democratic Leadership Academy – wylicza i nie jest to jeszcze kompletna lista ukończonych przez nią kursów i szkoleń.

Lista interpelacji, jakie złożyła na ręce prezydenta Konina, jest długa, więc wspomnę tylko, że dotyczyły między innymi struktury zatrudnienia w Urzędzie Miejskim w Koninie oraz jednostkach organizacyjnych i spółkach miejskich, remontów dróg i chodników, pomocy społecznej i gospodarki mieszkaniowej oraz elektromobilności i gospodarki wodnej. Zwracała się też do Urzędu Marszałkowskiego o udzielenie informacji publicznej na temat planowanego przebiegu linii kolejowej Turek-Konin.

Jest dyrektorką biura stowarzyszenia „Aglomeracja Konińska”, które pracuje między innymi nad stworzeniem dla tego obszaru centrum przedsiębiorczości.

- Zawodowo jestem związaną z przedsiębiorstwami społecznymi i ekonomią społeczną, jestem też wiceprzewodniczącą rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodaje radna. - Jestem inicjatorką wielu proekologicznych akcji w Koninie takich jak zniczodzielnia na konińskim cmentarzu komunalnym czy naklejki na koszach na śmieci, które ułatwiają utrzymanie czystości na terenie Konina.

Emilia Wasielewska działa aktywnie na rzecz równouprawnienia płci.

- Kobiety w polityce przynoszą różnorodność perspektyw i doświadczeń, co może prowadzić do bardziej zrównoważonych i kompleksowych rozwiązań problemów społecznych - tłumaczy. - Sukcesem Rady Miasta tej kadencji jest również współfinansowanie od 2022 roku wojewódzkiego programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową in vitro, o co zabiegałam od 2016 roku – dodaje z satysfakcją.

Podczas sesji raczej nie wdaje się w polemiki.

- Medialne pokazy i słowne spory podczas sesji nie budzą mojego zainteresowania - mówi. - Uważam, że misją radnych powinna być współpraca na korzyść gminy i miasta, również tych reprezentujących opozycję, a nie rozsiewanie fermentu i niezgody. Radni – niezależnie od swojej przynależności politycznej – powinni skupić się na pracy zamiast na konfliktach, aby wspólnie tworzyć lepszą przyszłość dla swojej społeczności. Bo nawet mając odmienne poglądy można współpracować i współtworzyć nasze miasto.

Uważa jednak, że nie mogła milczeć, kiedy radni PiS chwalili swój rząd za dofinansowywanie miejskich inwestycji i podczas dyskusji nad tegorocznym budżetem przypomniała, że na 25 wniosków złożonych w tej kadencji przez władze Konina do funduszów krajowych pozytywnie rozpatrzono tylko pięć.

- Wniosek o 47 mln zł na pierwszy etap przebudowy obiektów mostowych w ciągu drogi krajowej nr 92 został rozpatrzony negatywnie – listę rozpoczęła od inwestycji dla Konina najważniejszej. - Wniosek o 14 mln zł na przebudowę Jana Pawła II – negatywnie. Wniosek o ponad 10 mln zł na modernizację energetyczną 26 budynków komunalnych - negatywnie. Wniosek o 4 mln zł na modernizację energetyczną Żłobka Miejskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej – negatywnie. Odrzucono również wniosek o 1.3 mln zł na budowę ulic Kaszubskiej, Kurpiowskiej, Mazurka i osiedle Łężyn, a także o 4,9 mln zł na kompleksową modernizację energetyczną hali „Rondo” i kilkanaście innych.

Emilia Wasielewska uważa, że Konin potrzebuje, żeby mówić o nim dobrze.

- Wielu mieszkańców Konina mówi o swoim rodzinnym mieście źle lub w negatywnej konotacji - tłumaczy. – Stąd tak często młodzi słyszą, że „tu nic się nie dzieje”, albo wręcz zachęty, żeby wyjechać „za lepszym życiem poza Koninem”, więc trudno oczekiwać, że tu zostaną, tu będą zakładać rodziny i pracować.

Nie widzi niczego złego w poznawaniu świata, sama jest miłośniczką samotnych podróży z plecakiem, ale też zawsze wraca do Konina, który uważa za swoje miejsce na Ziemi. 7 kwietnia znajdzie się na liście kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Konina w okręgu nr 3.

Tutaj powinna wyświetlić się sonda
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole