Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKontrowersje wokół pobierania opłat za deszczówkę. Radni znowu dyskutowali

Kontrowersje wokół pobierania opłat za deszczówkę. Radni znowu dyskutowali

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kontrowersje wokół pobierania opłat za deszczówkę. Radni znowu dyskutowali
rada miasta konina

Większością głosów konińscy radni zdecydowali o dalszym zawieszeniu pobierania opłat za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do systemu kanalizacji. Emocji jednak nie brakowało.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Konina dyskutowano o kontynuacji zawieszenia opłat za tzw. deszczówkę. Wymusza to postępowanie sądowe, które toczy się obecnie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego był niekorzystny dla Konina). Radni chcieli wiedzieć, czy nie skończy się to tak jak w przypadku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

– Czy przedsiębiorcy i mieszkańcy nie będą musieli płacić wstecz? – dopytywał Marek Waszkowiak.

– Nie mieliśmy prawa pobierać opłat. Powinniśmy ludziom oddać te pieniądze – dodał Jacek Kubiak.

Wiceprezydent Paweł Adamów podkreślił, że miasto w tej sprawie postępuje bardzo ostrożnie.

– Deklaracja jest taka, że nie będzie konieczności, tak jak w przypadku PWiK, pobierania opłat wstecz – mówił Paweł Adamów. – Nawet jeżeli miasto wygra w sądzie to będziemy mogli pobierać opłatę jak państwo (radni – od red.) zmienią uchwałę i odwieszą to zawieszenie – dodał.

Prezydent Piotr Korytkowski chcąc ostudzić emocje wśród radnych powiedział, że wiele samorządów w Polsce pobiera opłaty za deszczówkę w różnej formie od lat.

- Biorąc pod uwagę, że nasze prawo daje możliwości, aby interpretować przepisy w jedną i drugą stronę, wybraliśmy to ze względu na to, że koszty odprowadzania wód opadowych są coraz większe – mówił Piotr Korytkowski. - Uchwała została zaskarżona. Jest wyrok WSA, ale droga odwoławcza nie jest wyczerpana. Jest sprawa w NSA i nie chciałbym komentować wyroku. Chcielibyśmy, aby firmy partycypowały w kosztach związanymi z odprowadzaniem wód odpadowych – dodał.

Przez niecały rok pobierania opłat za odprowadzanie wód odpadowych i roztopowych Zarząd Dróg Miejskich w Koninie zebrał ok. miliona złotych. Za uchwałą dotyczącą kontynuowania zawieszenia poboru opłat na czas nieokreślony (do prawomocnego wyroku NSA) zagłosowało 19 radnych, 1 był przeciw (Jacek Kubiak) i 1 radny wstrzymał się od głosu (Zenon Chojnacki).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole