Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKrystian Majewski: Prezydent Konina wciska mieszkańcom kit

Krystian Majewski: Prezydent Konina wciska mieszkańcom kit

Dodano: , Żródło: LM.pl
Krystian Majewski: Prezydent Konina wciska mieszkańcom kit
Polityka

Setki miliony złotych dla Konina, ponad miliard dla powiatu konińskiego – tyle zdaniem działaczy Prawa i Sprawiedliwości otrzymały samorządy regionu konińskiego w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy. Jednocześnie przedstawiciele rządzącej w Polsce partii skrytykowali Platformę Obywatelską i prezydenta Konina.

W całej Polsce od kilku dni trwają konferencje prasowe działaczy Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Trasa Dotrzymanego Słowa”. Politycy wyliczają, ile pieniędzy rząd przekazał każdemu z regionów. W poniedziałek taka konferencja odbyła się w Koninie. Wystąpili na niej poseł PiS Leszek Galemba oraz radni miejscy Dominik Szopa, Krystian Majewski, Sławomir Lachowicz i Krystyna Leśniewska.

Konferencja odbyła się na tle wiaduktu łączącego ul. Paderewskiego z ul. Wyzwolenia, który zdaniem PiS jest najdobitniejszym konińskim przykładem ogromu pieniędzy przekazanych przez rząd. Jak wyliczali działacze PiS do miasta od 2016 r. trafiło 582 mln zł (w tym na wspomniany wiadukt 30 mln zł), a do powiatu konińskiego ponad 1,3 mld zł. W to wliczają się nie tylko pieniądze na inwestycje, ale również programy społeczne, np. 500+. – Słowem kluczowym jest słowo wiarygodność – przekonywał poseł Leszek Galemba.

Platforma Obywatelska miała w głębokim poważaniu konińskie wsie i Wschodnią Wielkopolskę. PiS przywrócił godność tym ludziom. Mogą jeździć po dobrych drogach i czują się obywatelami takiej samej kategorii, jak mieszkańcy Konina, czy Warszawy – ocenił radny Krystian Majewski.

Majewski: Prezydent realizuje abstrakcyjne wizje

Wśród zrealizowanych inwestycji z udziałem środków rządowych, oprócz wspomnianego wiaduktu, działacze PiS wymienili m.in. przebudowywany obecnie stadion. – Mamy nadzieję jeszcze, że doczekamy czasów, że zrobimy amfiteatr w Koninie – powiedziała radna Krystyna Leśniewska.

Czy to oznacza, że działacze PiS wiedzą coś o staraniach miasta dot. pozyskania dofinansowania z budżetu państwa na tę inwestycję? Pomoc w tej sprawie podczas kampanii wyborczej w 2018 r. obiecywał premier Mateusz Morawiecki. Radny Krystian Majewski powiedział, że nie wie, by prezydent czynił jakiekolwiek kroki w tym kierunku. – Realizuje jakieś abstrakcyjne wizje budowy kładek za kilkanaście milionów, a na najbardziej potrzebne inwestycje nie ma pieniędzy i nie chce ich szukać. Wszystkim mieszkańcom wciska kit, że w konińskim budżecie nie ma pieniędzy, a zawsze je znajduje, gdy chce błysnąć przed reflektorami konińskich dziennikarzy i pochwalić się mieszkańcom. Można sparafrazować powiedzenie pana ministra Rostowskiego, że pieniędzy w Koninie nie ma i nie będzie dopóki rządzi prezydent Piotr Korytkowski.

Starówka jak Bachmut

Dziennikarze pytali działaczy PiS o program Mieszkanie+. Z szerokich zapowiedzi rządu Zjednoczonej Prawicy pozostało niewiele, a w Koninie nie powstał ani jeden dom sfinansowanych z tego programu. Zdaniem radnego Sławomira Lachowicza to wina poprzedniego prezydenta miasta Józefa Nowickiego, który nie przekazał żadnych gruntów pod tego typu inwestycję.

Krystian Majewski dodał, że w Koninie budowane są domy wielorodzinne współfinansowane z państwowych pieniędzy. – Gdyby nie wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego to konińska starówka wyglądałaby jak Bachmut. Jak jedno wielkie śmieciowisko. To, że wygląda teraz, jak wygląda to jedynie zasługa współpracy MTBS z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – przekonywał.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole