Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKrzyś jako przewodnik po historii Polski dla najmłodszych

Krzyś jako przewodnik po historii Polski dla najmłodszych

Dodano:
Krzyś jako przewodnik po historii Polski dla najmłodszych
muzeum

Jak uczyć historii Polski, żeby dzieci zrozumiały? Muzeum Okręgowe w Koninie stara się pomóc w tym zakresie. Świadczy o tym najnowszy projekt skierowany do najmłodszych uczniów.

„Powstań! Ćwiczenia z odzyskiwania niepodległości” to projekt, który został zrealizowany w ramach programu Patriotyzm Jutra Edycja 2023 dofinasowanego ze środków Muzeum Historii Polski oraz współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

- Chcieliśmy poruszyć temat związany z patriotyzmem i naszą historią, ale w sposób przystępny dla dzieci – mówi Monika Marciniak-Krzesińka z MOK. - W pierwszej połowie tego roku przygotowaliśmy wystawę o Powstaniu Styczniowym dla dorosłych odbiorców. Postanowiliśmy to przełożyć na język dziecięcy i przybliżyć te trudne wątki z naszej historii najmłodszym.

Choć to zadanie niełatwe to udało się stworzyć symboliczną postać Krzysia, chłopca, który żył w tamtych czasach i stał się przewodnikiem po wystawie. Opowiada dzieciom o rzeczywistości, w której dorastał, o swoim tacie powstańcu, jak buntowały się kobiety, które nosiły suknie żałobne i biżuterię patriotyczną oraz jak wyglądała jego codzienność i nauka w tamtym momencie.

Co ciekawe wystawa jest mobilna, czyli do wypożyczenia przez szkoły podstawowe. Nauczyciele z dziećmi mogą przy niej pracować i poznawać w ten sposób historię. Jest dziesięć przenośnych plansz i tyle samo krat pracy. - Chodzi o to, aby dzieciom utrwalić wiedzę w przystępny sposób, więc są tam rebusy, obrazki na zasadzie znajdź różnice, połącz kropki, pokoloruj obrazek, zaprojektuj biżuterię oraz papierowe laleczki do ubierania w stroje z tamtych czasów - wymienia Monika Marciniak-Krzesińska. - Chcieliśmy, żeby rozwiązywanie tych zadań, mimo trudnego tematu, było dla dzieci przyjemne.

Informacje telefoniczne na temat projektu i wypożyczeń są udzielane od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00, Monika Marciniak-Krzesińska tel. 63 242 75 99, wew. 12.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole