Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLepszy transport publiczny? Apel o jednolity bilet i darmowe przejazdy dla uczniów

Lepszy transport publiczny? Apel o jednolity bilet i darmowe przejazdy dla uczniów

Dodano:
Lepszy transport publiczny? Apel o jednolity bilet i darmowe przejazdy dla uczniów
wybory

Jakość transportu publicznego w Koninie i powiecie niepokoi konińskiego kandydata do sejmu z listy Lewicy.

Piotr Czerniejewski zaprezentował pięć postulatów na poprawę. - Transport publiczny w naszym mieście i powiecie jest zaniedbany. Ceny biletów PKS i MZK idą w górę, a kursów ubywa – powiedział młody aktywista i podał przykłady połączeń.

Ostatnie połączenia

Ostatni autobus PKS z Konina do Grodźca odjeżdża o 17.40. Jeśli ktoś chciałby zostać na przykład na zajęciach dodatkowych w szkołach, zwłaszcza zawodowych, to nie będzie miał jak wrócić. Żeby wydostać się z Grodźca do Konina to trzeba się załapać na ostatni autobus o 12.34. Bilet kosztuje 17 złotych, do Skulska 13, a do Wierzbinka 11 złotych. Z Wierzbinka do Konina ostatni autobus PKS odjeżdża o 11.10.

- Niektóre gminy stosują dopłaty do biletów, na przykład Rychwał czy Ślesin i tam najtańsze bilety zaczynają się od 6 czy 7 złotych – poinformował P. Czerniejewski. – Stąd apel do włodarzy, aby bilety były w przystępnych cenach, a państwo dotowało gminy w tym zakresie, żeby więcej pieniędzy przeznaczyć na transport publiczny. Z Sompolna mamy 14 kursów dziennie, a ze Ślesina - 28.

Gdzie na dworzec autobusowy?

Wśród lokalnych problemów transportowych, młody aktywista wymienił brak dworca autobusowego w Koninie. - Zgodnie z projektem ujętym w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma powstać węzeł przesiadkowy dla autobusów MZK i PKS. Nie pomyślano w tym projekcie aby uwzględnić innych przewoźników. Znowu zabrakło konsultacji  – mówi Piotr Czerniejewski.

Z kolejnych propozycji wymienia przywrócenie zlikwidowanych PKS-ów w Turku, Kole i Słupcy. Z Konina do Turku trzeba zapłacić obecnie 20 złotych za jednorazowy bilet dla prywatnego przewoźnika.

Z Konina do Łodzi i Wrocławia

Wspomniał także o nowych połączeniach kolejowych na liniach, które już istnieją. Z Konin nie można dotrzeć do Wrocławia. - Kilka miesięcy temu odbyłem rozmowę z prezesem Kolei Wielkopolskich i jest tam pomysł, aby uruchomić połączenie z Konina przez Poznań do Wrocławia. Chociażby dla studentów. Czy z Konina do Łodzi. Niestety tylko raz dziennie jeździe pociąg Intercity na tej trasie. Przydałoby się regionalne połączenie Kolei Wielkopolskich czy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Tam też poszło pismo, aby takie połączenie uruchomić ponieważ sporo osób z naszego regionu tam studiuje.

Poza tym, zdaniem Lewicy, kolej powinna docierać do każdego powiatu. Także do Turku. - Powstaje kolejna inwestycja, której nie skonsultowano z mieszkańcami – powiedział Piotr Czerniejewski w odniesieniu do planowanej budowy linii kolejowej Konin – Turek.

Na jednym bilecie

Poza tym zaproponował bilet za 59 złotych na transport publiczny w Polsce.  - Chodzi o komunikację miejską, powiatową, ale także koleje wielkopolskie. Nie ma wspólnego biletu, a czasem trzeba się przesiadać kupować kilka.

Przypomniał także o darmowa komunikacja miejskiej dla uczniów. – W zeszłym roku zebraliśmy 1153 podpisy pod petycją do prezydenta Konina, aby wprowadzić taką komunikację także dla uczniów szkół średnich. Apeluję do gospodarza miasta, aby ujął w perspektywie budżetowej na 2024 darmowe przejazdy.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole