Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMajówka prawie jak za dawnych lat. Twórcom Zagłębia Konińskiego

Majówka prawie jak za dawnych lat. Twórcom Zagłębia Konińskiego

Dodano:
Majówka prawie jak za dawnych lat. Twórcom Zagłębia Konińskiego
1 maja

To już drugie takie wydarzenie z okazji 1 maja w Koninie. Przez centrum miasta przejdzie tego dnia barwny korowód reprezentacji zakładów pracy konińskiego zagłębia paliwowo-energetycznego. Nie będzie to jednak nawiązanie do pochodów pierwszomajowych z okresu poprzedniego ustroju czy tych z lat dziewięćdziesiątych.

W ubiegłym roku w Koninie odbył się po raz pierwszy podobny przemarsz pod hasłem „W podzięce Kopalni Konin”. Tym razem organizatorzy dedykują go „Twórcom Zagłębia Konińskiego”.

- To nasz wyraz uznania dla twórców Zagłębia Konińskiego - górników, energetyków, hutników i wszystkich tych, którzy przyczynili się do jego powstania i rozwoju – tłumaczy Oskar Radke, inicjator obu wydarzeń. - Do udziału zostały zaproszone reprezentacje przedsiębiorstw, między innymi kopalni, elektrowni, huty, FUGO oraz grup zawodowych, organizacji społecznych i związkowych, kombatantów, szkół, sportowców, klas mundurowych, grup rekonstrukcji historycznej czy też zespołów ludowych - wylicza.

Uczestnicy przemarszu przy akompaniamencie sześciu orkiestr dętych wyruszą w samo południe spod amfiteatru. Jako pierwsza pójdzie orkiestra górnicza, która w tym roku świętuje swoje 70-lecie, bo dokładnie 1 maja 1954 roku miała swój pierwszy publiczny występ. Dołączy do niej grupa werblistów, która przyjedzie do nas aż z odległego Bierunia. Trasa przemarszu będzie wiodła ulicą Wyszyńskiego oraz Alejami 1 Maja, po czym jego uczestnicy skręcą w lewo w ulicę Dworcową i przejdą na plac Niepodległości przed Konińskim Domem Kultury.

Na scenie ustawionej na placu Niepodległości wystąpią zespoły wokalno-taneczne oraz orkiestry. Organizatory zakładają, że ta część programu zacznie się między godziną 13.30 a 14.00. Wokół pojawią się też stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i między innymi Muzeum Okręgowego w Koninie, Klubu Turystycznego PTTK czy też Amazonek.

Dodatkową atrakcją będzie wystawa przed dawnym Domem Towarowym „Centrum”, gdzie w ramach projektu TrzeciTor pojawi się ekspozycja tematycznie związana z historią Konińskiego Zagłębia.

- Możecie wpaść do nas na kawę i posłuchać jazzu, a także porozmawiać na temat idei stojącej za promocją kultury postindustrialnej, jej istotnym znaczeniu oraz sposobach komunikacji artystycznej – zachęca Mariusz Harmasz.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Konina, Starosta Koniński oraz wójtowie i burmistrzowie powiatu konińskiego.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców Konina do wspólnego świętowania.

Na zdjęciach przemarsz „W podzięce Kopalni Konin” z ubiegłego roku

Majówka jak za dawnych lat. Twórcom Zagłębia Konińskiego
Majówka jak za dawnych lat. Twórcom Zagłębia Konińskiego
Majówka jak za dawnych lat. Twórcom Zagłębia Konińskiego
Majówka jak za dawnych lat. Twórcom Zagłębia Konińskiego
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole