Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMiasto zabezpieczyło niemal 20 mln zł na remont mostu. Będzie wniosek do ministra

Miasto zabezpieczyło niemal 20 mln zł na remont mostu. Będzie wniosek do ministra

Dodano: , Żródło: LM.pl
Miasto zabezpieczyło niemal 20 mln zł na remont mostu. Będzie wniosek do ministra
Trasa Warszawska

19,7 mln zł – taka kwota zabezpieczona została w budżecie miasta na ten rok. Ma to być wkład własny Konina w remont mostu nad Wartą. Prezydent zapowiedział złożenie wniosku o dofinansowanie prac do ministra finansów.

Jak powiedział podczas środowej sesji Rady Miasta Konina prezydent Piotr Korytkowski, całość zadania kosztować ma 84,7 mln zł. Miasto ma wyłożyć 20% tej kwoty, czyli ponad 19,7 mln zł. Pozostała część ma pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa. – Poprzedni wojewoda wskazał nam ścieżkę, którą powinniśmy podążać, żeby te środki zdobyć. Przyznanie tych środków będzie w gestii ministra finansów – wyjaśnił Piotr Korytkowski.

Miasto kończy kompletowanie dokumentacji, 11 marca gotowa ma być analiza ekonomiczna przedsięwzięcia. Następnie złożony zostanie wniosek do wojewody wielkopolskiej o opinię i przekazanie do ministra finansów. – Tam również czynimy rozmowy, by jak najszybciej ten wniosek został rozpatrzony. Biorąc pod uwagę pilność tego zadania będzie to zrobione w jak najkrótszym czasie – powiedział prezydent.

Zmiany w budżecie poparło dwunastu radnych (KO, Lewica, Jacek Kubiak z PiS, niezrzeszona Barbara Musiał i Emilia Wasielewska ze Wspólnego Konina), wstrzymało się ośmiu (pozostali radni PiS i niezrzeszeni Jakub Eltman oraz Jarosław Sidor). Nieobecnych było troje radnych (Monika Kosińska i Maciej Ostrowski ze Wspólnego Konina oraz Dominik Szopa z PiS).

Najbardziej pilną potrzebą w ciągu trasy Warszawskiej jest budowa wschodniego mostu nad Wartą (w kierunku Poznania). Od kilku lat obowiązują na nim ograniczenia. Droga jest zwężona, dopuszczalna prędkość na tym odcinku to 30 km/godz., a od końca listopada ubiegłego roku wprowadzony jest zakaz ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 20 ton. Całość inwestycji, włącznie z remontami i budową pozostałych wiaduktów szacowana była na 120 mln zł.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole