Międzynarodowa konferencja o przyszłości transformacji energetycznej

Ponad 200 decydentów, ekspertów, przedstawicieli samorządów, przemysłu i organizacji społecznych z 49 krajów przyjedzie pod koniec czerwca do Konina. Odbędzie się tu VI edycja Dorocznego Dialogu Politycznego (Annual Political Dialogue – APD).
Konin na dwa dni (24 i 25 czerwca) stanie się centrum debaty o przyszłości regionów w transformacji energetycznej. Międzynarodowa konferencja odbędzie się pod hasłem „Ścieżki do nowej przyszłości: Konkurencyjność i sprawiedliwa transformacja w regionach węglowych+”.
– Będzie to dialog polityczny poświęcony transformacji energetycznej. To są procesy, które zachodzą w naszym regionie od 2017–2018 roku. Wtedy przygotowywaliśmy dokumenty strategiczne – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina. – Konsekwencją naszych działań jest to, że decyzją Komisji Europejskiej ten dialog polityczny odbędzie się w tym roku w Koninie. Jest to dla nas niebywały zaszczyt, bo wszyscy, którzy są związani ze sprawiedliwą transformacją, ci, którym losy ekologii, losy świata są bliskie, pojawią się u nas – dodaje.
Wydarzenie (stacjonarnie i online) zgromadzi przedstawicieli 49 krajów, w tym wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz 22 krajów spoza UE, w tym m.in. USA, Chin, Indii, RPA, Australii, Tajlandii i Somalii. – Będzie Dan Jørgensen, komisarz do spraw energii i mieszkalnictwa, który będzie jak gdyby prowadził całe to wydarzenie. Wielu premierów i ministrów zgłosiło już swój akces, m.in. pani minister Paulina Hennig-Kloska, ministrowie z Czech i Niemiec. Będą marszałkowie wszystkich województw węglowych i oczywiście przedstawiciele Komisji Europejskiej – mówi Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.
– Jesteśmy liderem transformacji i chcemy pokazać rzeczy, które zostały zrealizowane dzięki funduszom unijnym, dzięki naszej pracy zostały zorganizowane. W związku z tym wsiądziemy w autobusy wodorowe, jakie zapewni nam miasto Konin, i pokażemy geotermię, projekt związany z wodorem w ZE PAK oraz Akademię Nauk Stosowanych i ich projekt dotyczący studentów – dodaje.
Spotkanie to też konferencje, podczas których uczestnicy będą rozmawiać o postępach i wyzwaniach transformacji regionów węglowych, sposobach wzmacniania ich konkurencyjności, zwiększaniu roli społeczności lokalnych w transformacji oraz budowaniu sprawiedliwej, zrównoważonej gospodarki. Sesje odbędą się w konińskim „Oskardzie”. Natomiast w Konińskim Centrum Kultury na gości czekać będzie międzynarodowy koncert, czyli Just Transition Culture.
Wydarzenie organizowane jest przez Inicjatywę na rzecz Regionów Węglowych w Transformacji we współpracy z Komisją Europejską (DG ENER), Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Agencją Rozwoju Regionalnego w Koninie, przy wsparciu Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i projektu LIFE AFTER COAL PL.