Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMiejsce spotkań i inspiracji. W Koninie stanęła „Ławeczka Poetów”

Miejsce spotkań i inspiracji. W Koninie stanęła „Ławeczka Poetów”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Miejsce spotkań i inspiracji. W Koninie stanęła „Ławeczka Poetów”
kultura

„To ma być pomnik ku pamięci spotkań twórców” – mówił Damian Kruczkowski, dyrektor konińskiej biblioteki, podczas oficjalnego odsłonięcia „Ławeczki Poetów”.

Kamienna, surowa ławka stanęła na skwerze u zbiegu ulic Dworcowej i Poznańskiej. To tam w latach 80-tych i 90-tych spotykali się miłośnicy poezji. Wśród nich byli nieżyjący już Janusz Gulczyński i Bogusław Janiszewski.

– To było bardzo ludzkie, że w tym miejscu się spotykaliśmy. Nie było tu wtedy przyrody, blisko jest droga, ale też na rogu ul. Kosmonautów było źródełko - wspominał Lech Stefaniak. – Większość z nas mieszkała blisko. Skład był stały, ale często gościliśmy inne osoby, m.in. Zbycha Kleczewskiego, Arka Woźniaka. Przy całej różnicy poglądów na poezję, mimo różnic politycznych to te wieczory mijały nam w miłej atmosferze. Mówiło się o tym co się robi w poezji aktualnie. Zdarzało się, że mówiło się pewne strofy – dodał.

Wśród tych, którzy przesiadywali, wówczas na drewnianej ławce, był też Jarosław Sparażyński. Przypomniał on jeden z wierzy Janusza Gulczyńskiego i przeczytał własną baśń „O Ławeczce Poetów, co ją w Koninie postawili”.

– To ma być pomnik mający upamiętniać pewne wydarzenia, poezję, ale też osoby, których tutaj był cały szereg. Chcieliśmy uczcić wszystkich tych, którzy w naszym mieście poezją się parali. To jest też ławka dla zmarłej w ubiegłym tygodniu Katarzyny Nowickiej, która wiersze pisała i wydawała -– podkreślał Damian Kruczkowski. – Jestem szczęśliwy, że pan Lech i pan Jarosław opowiedzieli nam w ubiegłym roku o tych ich spotkaniach. Pomyśleliśmy, że warto stworzyć miejsce inne niż wszystkie tutaj. Z Aleksandrą Bryl i Aleksandrą Jurgielewicz zastanawialiśmy się jak ta ławeczka powinna wyglądać. Padały różne pomysły, ale staraliśmy się znaleźć coś co zaspokoiłoby nasze gusta i nadało jej charakter pomnikowy – dodał.

 

Kamienna „Ławeczka Poetów” ma przyciągać uwagę i inspirować. Przysiąść na niej może każdy.

– Bardzo się cieszę, że ta ławeczka powstała. To dla tych, którzy tworzą i którzy czytają poezję. Często sobie nie uświadamiamy ile poezji jest dookoła. Poezją są często teksty piosenek i pewnie najczęściej korzystamy z tej poezji, kiedy słuchamy muzyki. Warto też sięgać po tomiki, bo tam jest mądrość, uczucia i emocje człowieka – mówił Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.

Ławeczka powstała dzięki wsparciu Fundacji PZU. Odsłonięto ją w ramach II Konińskiej Jesieni Poetyckiej.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole