Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMobilność w Aglomeracji Konińskiej. Co mieszkańcy wybierają na co dzień?

Mobilność w Aglomeracji Konińskiej. Co mieszkańcy wybierają na co dzień?

Dodano:
Mobilność w Aglomeracji Konińskiej. Co mieszkańcy wybierają na co dzień?
raport

Różne grupy wiekowe mają różne preferencje transportowe. Taki wniosek płynie z raportu dotyczącego mobilności mieszkańców Aglomeracji Konińskiej.

Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska, chcąc lepiej zrozumieć potrzeby komunikacyjne, przeprowadziło w marcu tego roku badanie ankietowe.

- Rozwój zrównoważonej mobilności to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim inwestycja w jakość życia naszych mieszkańców - mówi Emilia Wasielewska, dyrektorka biura stowarzyszenia.

Wyniki ankiety pokazały, że większość mieszkańców Aglomeracji w codziennym funkcjonowaniu stawia na samochody. Do własnej dyspozycji auta ma 72 procent respondentów, a 63 procent respondentów potwierdziło posiadanie więcej niż jednego pojazdu w gospodarstwie domowym. Jak można było się spodziewać, różne grupy wiekowe mają różne preferencje transportowe. Młodsi, głównie udając się szkoły, preferują transport publiczny (69 procent) i piesze podróże (29 procent), podczas gdy osoby w wieku produkcyjnym przemieszczają się przede wszystkim własnym samochodem (80 procent). Seniorzy również często korzystają z samochodów (65 procent), jednak zauważalny jest wzrost wyboru pieszych podróży (26 procent) w celach codziennych, np. załatwianie spraw urzędowych i zakupy. Jak w swoim raporcie informuje stowarzyszenie, opinie na temat infrastruktury pieszej, rowerowej oraz dostępności parkingów na terenie Aglomeracji Konińskiej pokazują, że istnieje potrzeba inwestycji w te obszary. 43 procent respondentów wskazało na potrzebę działań inwestycyjnych w lepszą jakość i dostępność infrastruktury pieszej, zaś 56 procent ankietowanych widzi potrzebę rozwoju bezpiecznych tras rowerowych oraz infrastruktury wspierającej rowerzystów.

- Działając na rzecz mobilności w Aglomeracji Konińskiej, musimy pomyśleć o wszystkim, co jest ważne dla mieszkańców ale nie możemy zapomnieć o środowisku naturalnym. Kiedy inwestujemy w drogi, ścieżki rowerowe czy promujemy inne sposoby podróżowania niż samochodem, oraz uczymy ludzi, jak mogą lepiej korzystać z tych opcji, przynosimy korzyści zarówno naszej społeczności, jak i naturze na dłuższą metę – podsumowuje raport stowarzyszenie.

Wyniki badań posłużą w aktualizacji dokumentów strategicznych Aglomeracji, które to z kolei mają służyć poprawie mobilności mieszkańców, pozwolić lepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę, pomóc w planowaniu transportu oraz koordynowaniu inwestycji na terenie Aglomeracji Konińskiej.

Mobilność w Aglomeracji Konińskiej. Co mieszkańcy wybierają na co dzień?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole